Polipi vaginali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Astea sunt riscurile! Decat sa-l zgandari si sa patesti alte alea mai bine stai linistita, sa nu ai grijile mele. Oricum, din cauza sarcinii, zona este super vascularizata si orice nimic poate provoca o sangerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

am fost la medic si nu mi-a interzis nimic. a zis ca atita timp cit nu sint cheaguri de singe nu am de ce sa ma ingrijorez. eu nu stiu ce sa mai zic. in rest totul este ok , a ascultat si inima fatului si totul este bine. o sa las timpul treaca si o sa vedem pina la urmatoarea vizita daca intervine si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Fetelor, vreau sa va intreb si eu ceva, poate-mi raspunde totusi cineva, pliiizzzz!!
Luna trecuta am aflat ca am un polip endometrial (in cavitatea intrauterina) de 21,2/15mm; dupa ciclu m-am dus sa-l scot in Z8 prin histeroscopie operatorie.In Z15 am fost iar la dr. si am facut eco sa vad daca ovulez si mi-a zis ca mai am in cavitatea uterina ori un fragment de polip de 8mm ori un cheg.Crede-ti ca e posibil sa fie un cheag??Si as putea ramane gravi, fara sa mai fac o alta histeroscopie?Dac-as ramane , oare ar afecta cu ceva sarcina??Offf, imi bubuie capul de cat de superficiali pot fi unii dr. catre au pretentia ca-s mari dr.Eram convinsa ca dr.(cu renume de altfel) a scos tot polipul, dar in foaie scrie ca la eco era de 21 mm si cand l-a scos scrie 15mmm.Oare ma asteapta o alta histeroscopie ..si alti bani???
Va pup!Si multumesc din suflet celor care-mi vor raspunde!!

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sia, conteaza foarte mult localizarea si marimea polipului. Al meu a crescut foarte mult si in lungime si in grosime. Am incercat sa imi pun un ovul si imagineaza-ti ca nu a intrat. Poate sunt eu mai fricoasa sau mai prapastioasa, dar eu m-as feri sa stimulez zona, in orice fel.
Teomaria, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Daca e cheag ar trebui sa se elimine la ciclu. Mai dute la un control dupa , si intreaba-l daca se confirma polipul, cum are de gand sa procedeze. Mie mi-au spus vreo 3 doctori ca e important de scos toate radacinile ( pot fi ramificate), nu e o interventie dureroasa sau complicata, atat ca necesita atentie mare in scos tot, pentru ca altfel se reface al naibii de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

dicirstea, merci pentru raspunsuri. la ultima vizita la doctor nu mi-a facut control ginecologic , asa ca nu am nici cea mai vaga idee daca este intradevar polip, cit este de mare si unde este situat.din punctul asta de vedere cred ca sint un pic superficiali medicii de aici. ma bate gindul sa ma duc mai bine in romania pentru controale decit sa tot stau in dubii. in plus de asta mai am si rh-ul negativ si mai mult astia vor sa ma convinga sa fac vaccinul la 28 de saptamini indiferent daca nivelul anticorpilor este 0. e o nebuie completa . o sa vad pina la urma ce o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Sia_o, asa e in Canada(si sua ) toate sunt pe invers decat le stiam noi in medicina.Nu cred insa ca e bine sa mergi in Ro insarcinata iar dupa e si mai greu.Cica nu e bine pt bb ca sunt nu stiu ce radiatii in avion - Aici nu se omoara ci controlul decat daca e strict necesar.Si din moment ce te-a controlat o data si a zis ca e polip probabil pt ei nu e necesar si a doua oara.Eu sunt de curand aici si ma confrunt cu aceleasi nelamuriri,incerc sacunosc si sa ma obisnuiesc cu sistemul.Am auzit si eu ca nu-s prea buni si ca la toate zic ca e ok dar din pacate si in tara era rau ca ne speriau din orice si ne mai luau si o groaza de bani.Daca e nu e asa o problema mare mai ai rabdare pana data viitoare si insisti pana face ce zici tu :)adica sa te controleze.de vaccin nu stiu dar daca ei asa procedeaza poate e bine sa -l faci.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sunt chiar caraghiosi sa fie exagerat de prevazatori cand nu e cazul (nivel 0 de anticorpi) si sa nu se impacienteze atunci cand e o problema, chiar si minora (polip). E adevarat ca nu da alte complicatii, decat ca poate fi cauza de sterilitate, si poate considera ca daca esti , nu mai ai nevoie de urmarire ulterioara. Si mie mi-au zis la inceput sa nu ma interesez de el pana nasc, si uite ce surprize mi-a facut! Bine, ca 3 doctori s-au crucit cand l-au vazut, deci nu e la ordinea zilei sa se intample asa, dar asta nu ma incalzeste cu nimic. Poate atrag eu complicatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Off topic: Sia-o,vaccinul se face in sapt 28, numai daca titrul anticorpilor este 0, este vorba despre o preventie, ca orice vaccin (nu te vaccinezi dupa ce ai facut hepatita, ci tocmai ca sa n-o faci).Unii medici nu recomanda vaccinul nici in acest caz ca sa nu "provoace" cumva organismul sa produca anticorpi, dar asta este alta discutie, procedura standard este vaccin in sapt 28 si eventual in max 72 de ore postpartum, asta din urma daca bebe este Rh pozitiv.Eu nu sunt medic, doar "patita".Sanatate multa si bebelusi sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

tocmai asta e ideea. medicul meu insista ca trebuie sa fac vaccinul indiferent daca nivelul anticorpilor este 0. l-am intrebat expres chestia asta.deci nu este normal sa insiste sa ma convinga ca este spre binele meu sa fac vaccinul si sa nu se intereseze de o singerare vaginala sau polip. dar in fine asta este deja de domeniul fantasticului pentru mine. incerc sa ma calmez si sa-mi zic ca totul va fi bine ca sa nu apara si alte complicatii.
merci mult pentru raspunsuri si daca mai aveti ceva nou sa-mi spuneti va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Buna fetelor!
Am citit cu interes tot ce ati scris despre polipii vaginali pentru ca, se pare ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema.In urma consultului dupa 6 saptamani de la nastere mi s-a spus ca mi-a aparut un polip care trebuie neaparat scos, fara ca medicul sa-mi dea alte detalii despre aceasta, decat sa nu imi fac griji ca nu este ceva malign si ca se scoate.
E drept ca ma jeneaza din ce in ce mai mult si trebuie sa-mi fac neaparat curaj sa merg sa il scot, desi parca acum e mult prea devreme pentru mine,dupa nasterea destul de dificila prin care am trecut, am nascut normal.
Intrebarea mea catre cele care ati mai trecut prin asa ceva, va rog sa-mi spuneti si mie in ce consta scoaterea lui, care e procedura, daca e dureros si de ce nu, cat v-a costat.
Va multumesc pentru cele impartasite si astept cu interes un raspuns de la voi.
Sanatate tuturor!

Miha

Mergi la inceput