ecograf bun pt sarcina extrauterina

ecograf bun pt sarcina extrauterina | Autor: stormi

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.Am si eu o mare rugaminte la voi.Mi-a venit ciclul si la o zi dupa terminarea lui.am facut un test de sarcina.Surpriza pozitiv. Dar ma tot framant ca am 3 sapt si 3 zile de la ovulatie si bebe nu s-a vazut la transvaginala.beta hcg a iesit micut 227, maine il repet.Sper din suflet sa se dubleze.
va rog mult daca stiti la ce varsta(de la CM) devine periculoasa o extrauterina si poate imi dati si mie o adresa de la un ecograf bun,care poate vedea extrauterina sau bebelu de la varsta asta. Din Bucuresti daca se poate.
Sunt disperata, maine repet sangele sa vedem ce iese. va multumesc din suflet

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Stormi, imi pare rau ca nu pot sa te ajut... nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci... Nu stiu daca exista ecograf care sa vada embrionul in trompa... asteapta rezultatul la sange, de maine, si daca se dubleaza e ok... poate e mai mica sarcina decat credeai, si de aceea nu s-a vazut la eco!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

STORMI stai linistita pana maine cand vei stii rezultatul de sange,sa stii ca nu la toate sarcinile se vede bebe la ecograf asa de devreme,eu am avut extrauterina si la eco de 8 sapt nu mi se vedea in trompa,dar la alte fete li s-a vazut, unele femei pot avea ciclu peste sarcina,iar extrauterina este periculoasa chiar daca ai 3 sapt,4 sau 2 luni si mai ales daca embrionul isi continua divizarea.

mult succes maine.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Stai linistita! Din toate punctele de vedere!
Vizualizarea sacului gestational se poate face cu ecograf extern, abdominal doar dupa saptamana 5 de la ovulatie sau cand HCG ajunge in jur de 1500!
Ecografia transvaginala vizualizeaza ceva mai devreme si poate decela o sarcina extrauterina mai bine decat cea externa!
In Bucuresti un ecografist bun este dr. Herghelegiu (Sanador)!
Apoi o sarcina extrauterina incepe sa puna riscuri asupra sanatatii dupa luna II!
Sanatate multa!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

se masoara beta-hcg la intervale regulate de timp si se compara cu valorile normale. la extrauterina hormonul creste mult mai lent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stormi spune:

In sfarsit m-am mai linistit.La ecograf la dr Iosup nu s-a vazut nimic,nici extrauterina ,nici normala. In schimb s-a vazut foliculul dominant din ovar si mi-a zis ca in 2-3 zile o sa ovulez.Eu eram in ziua 11 asa ca era de asteptat.Deci daca ovulez nu sunt insarcinata nu?
Beta hcg-ul a scazut de la 227 la 160 la 48 de ore.Dr-ul mi-a zis ca -i bine si pesemne a fost avort menstrual.
Ultimul ciclu a fost f abundent si a zis ca am pierdut sarcina la ciclu si au ramas hormonii prezenti un timp in organism.Luni repet bhcg si sper sa scada in continuare.
Acu deja ne-am apucat de ca am facut si test de ovulatie si a iesit pozitiv.Acu nu stiu cum o fi ma bine sa facem in fiecare zi sau mai rar..am uitat sa intreb doctorul si mi-e jena sa-l sun.Am stat si cu picioarele in sus 50 de minute sper sa fie bine.
Imo doresc tare mult un bibi pt ca acu 6 luni am pierdut un bebe la 21 de sapt.Avea malformatie grava la inima(doar 2 camarute la inima) si murea in burta pe la 24 sapt.Mi s-a provocat nasterea. A fost f greu si fizic si psihic eu neavand nici o sarcina pana atunci sau avort.Ni l-am dorit din tot sufletul si va ramane mereu un gol in inima mea.
Am avut listeria 160 inainte de sarcina si a crescut la 320.Am descoperit crestereea la 8 sapt de sarcina.De 3 luni jumate ma chinui cu regim si tratament si d-abia acu 3 sapt a trecut.S-a negativizat.
Imi cer scuze daca v-am plictisit dar am vrut sa ma cunoasteti mai bine.Eu va urmaresc de mult si sunt alaturi de voi,dar nu aveam curaj sa intru.Va pupacesc pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Stormi, stai linistita ca nu plictisesti pe nimeni, de-aia suntem aici ca sa ne ascultam si ajutam una pe alta. Imi pare tare rau pt. experienta trista prin care ai trecut cu primul copilas. Incearca sa ramai optimista si sa gandesti pozitiv, desi imi imaginez cat de greu ti-a fost sa treci prin asa ceva. Explicatiile pe care le-ai primit de la medic sunt foarte plauzibile, mai mult ca sigur asa s-a intamplat, a fost avort menstrual. Oricum, in legatura cu intrebarea ta, eu stiu ca cel mai bine e sa prestezi din 2 in 2 zile ca sa aiba timp rezerva de spermatozoizi sa se refaca. Bafta si sa auzim de bb luna asta!!!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput