Fulguletzi de noiembrie-decembrie 2006 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

am pus si noi poze noi de la Craciun si de zilele astea
la toata lumea

aelita, mai stai?

Dia de Oana
poze OANA
luna 1
luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

am revenit

chris80 mie nu mi se pare ca ai facut ceva foarte grav. Nu se sta domle atat de mult in vizita la cineva care are un bebe mic- doar se stie ca trebuie hranit la 2-3 ore. Bine ai facut ca te-ai retras - eu cred ca o ziceam pe fata in gura mare - eu ma retrag fiindca un bebe tre sa pape mai des ... etc- oricum ceva mai intepator. Eu zic sa stai calma ca e ok - si daca se supara - o sa le treaca daca le-ar explica Alex cum stau lucrurile - tu cu Alex tre sa rezolvi problema - ideal e ca pe el sa nu-l superi cu faze de mama ta si mama mea. Cel putin la noi asa stau lucrurile. Scuze daca am exagerat.
Elise ne dai si noua un link cu povestea voastra? Sau mai bine ne-o povestesti. Mi se pare ca te stiu de undeva - la endometru sau la aspirante ai scris?

E valabil si pentru celelalte noi venite. Noi ne-am spus povestile de-a lungul celor 69 de capitole de la odisee - si asa ne-am cunoscut una pe alta si ne-am indragit. Ne povestiti si voi povestea celor 2 liniute?
Cele noi venite - luati la cunostiinta ca avem cateva mailuri comune - unde gasiti multe lucruri interesante, dar si muzica pentru bebei. La fel - avem in yahoo albume la comun - daca doriti sa va adaugati si pozele voastre, va invitam sa va faceti album in contul comun. Cine nu are parola - da-ti PM la orice fata de pe topic si o veti afla.

Bamboletta merci de urat si de sorcovit.
Alex la multi ani impreuna va doresc.
La multe luni (deocamdata) pentru Crinutza si pentru Antonia. Pupici pe frunte.

Si ca se facu anu de cand nu am strigat catalogul:
Lavinia cum stati cu raceala si mucisorii?
Danita mamica pupacioasa - ce mai faceti voi? Au trecut bubele la BB Paul?
Fatima sa nu ne pierzi - ce mai face mica printesa? Mamica ta cum se mai simte?
Dia tu cum te mai simti cu sanul? E mai bine? Dar Oana cum mai e cu funduletzul? Au trecut bubitele?
Kokorina pt tine si cate un pentru fiecare din bebei.
Lorym ne e dor de tine pe forum.
Roxana c. nu mai intrii sa ne spui ce face Calinu? Dar fetele?
Raluca_u continuam sa ne rugam pentru Adinutza.
Somleac tu ne-ai sedus si ne-ai abandonat? Ai ramas la faza cu pata pusa. Hai ca esti absenta motivata - te solicita cei trei nazdravani.
marcelac mai da si pe la noi.

fetelor ma opresc - mai ziceti si voi - ca deja ma simt prost ca nu le pot nominaliza pe toate.

fug sa-mi hranesc copila si revin - daca ma mai lasa.


Miro si Karina Ioana 1,2, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Fetele dragi,
Bine v-am regasit la Fulguletzi...Abia astept sa recuperez...Deja am devenit dependenta de voi...Si daca nu reusesc sa intru intr-o zi a doua zi cum am putin timp liber( imi doresc sa fie mai mult...) hop pe forum, macar sa va citesc...Eu inca nu i-am cumparat Deliutei carucior, spuneti-mi si mie de care aveti, daca sunt simple sau au mai multe elemente si de unde le-ati cumparat( in special fetele din cta). O sa incerc sa merg si eu zilele astea prin magazine, dar de maiine ca acum este inchis...trebuie sa ii iau , ca m-a cocosat de spate, nu mai pot... poate reusesc sa o mai adorm si in carucior sa o legan... si afara cand ieseam o luam in brate, noroc ca adoarme repede la aer rece, dar a crescut fulguleata lu' mama si s-a ingrasat... va pup dulce dulce

Lory, mamicutza de Delia Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Bine v-am regasit! Wow, am crescut deja, am trecut la scutece! Ce-a trecut timpul, parca ieri ma inscriam la -dute!

N-am avut timp sa scriu, asa ca va urez ca 2007 sa fie un an cu multa sanatate in primul rand si tot ce doriti sa se implineasca!

Cu vreo ora inainte sa intram in 2007 eram la urgente cu Calin, incepuse sa tuseasca de dimineata, iar pe seara tusea mai serios, asa ca m-am cam speriat ca nu stiam ce sa-i dau de tuse, imi era frica de vreo pneumonie, stiu ca la bebei nu prea e de joaca. Acolo mi-a dat Bromhexin si Nurofen, mi-a spus ca n-are nimic la plamani si m-am linistit. In schimb are hernie ombilicala, culmea este ca la o luna cand am fost la medicul de familie nu avea nimic la buric, de vreo saptamana am observat buricutul putin iesit cand plange si cand se screme. Mi-a spus doctorita ca la majoritatea bebelusilor trece de la sine, dar stiu ca se pune un ban pe buric, stie cineva cum pot sa-l prind, ca am incercat cu fasa si pica, ma gandesc sa-l prind cu leucoplast, dar are pielea fina si parca nici asa nu l-as pune.

Ma duc sa ma uit la poze, si vreau sa citesc Odiseea de la inceput, asa ca daca nu intru sa scriu, de citit va citesc.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Asiza,
Eu ii curat limbuta Deliutei cu solutie de glicerina simpla+stamicin, de 2-3 ori/zi, chiar si mai des uneori, ca eu ii dau lapte praf si are destul de mult pe limbuta
In legatura cu vomitatul, nu te ingrijora prea tare, cred ca a mancat prea mult, daca este ca a mea e clar... Mananca asta mica a mea de zici ca urmeaza marea foamete...si daca e prea mult mai scuipa si ea pe afara i se face greata, dar nu renunta in ruptul capului la mancare... ii mai dau ceai intre mese( desi nu sunt nici eu total de acord cu ceaiul, dar nu am ce sa ii fac, tipa si isi suge manutele de zici ca le rascheteaza...)si cum deocamdata nu pot sa ii dau altceva si nu am nici san trebuie sa ii dau laptic din 3 in 3 ore... asa ca o mai amagesc cu ceiut -baby drink combinat cu un ceai impotriva colicilor de la Belin ( o compoz asemanatoare cu baby calm)- o ajuta si la colici, plus ca ii place mai ceva ca laptele...

Lory, mamicutza de Delia Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Asiza,
Si cu dormitul,asa cum ai citit inainte, bucura-te mami ca doarme asa !! la inceput si Deliuta a dormit cateva nopti la rand asa, ca ma ingrijorasem la fel ca si tine, iar acum mi-as dori sa o mai faca...ca de cateva zile ne chinuim toti cu ea, ca nu prea mai doarme nici ziua si nici noaptea, vrea numai in grate, cum o lasi in patut parca o pui pe spini, nu alta, deschide ochii instantaneu...ce mai, ne-a capiat... acum doarme de vreo ora sa nu ii fie de deochi...

Lory, mamicutza de Delia Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Draga Roxana,
bine ca nu a fost ceva mai grav cu bebelul tau,mie de tuse mi-a dat pediatra un sirop -Stodal-e homeopat, i-am dat cate 1.5-2 ml de 3 ori/zi, dupa mese, cu lingurita, 5 zile.
In legatura cu buricelul, si noi am patit la fel, si mie mi-a zis pediatra ca va trece de la sine, dar am auzit si eu de faza cu banutul de argint( trebuie sa caut prin casa, ca parca aveam ceva) si cica sa il lipim cu leucoplast ca sa stea mai bine. O sa incerc si eu sa vedem daca da rezultate.

Lory, mamicutza de Delia Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panaa spune:

quote:
Mi-a spus doctorita ca la majoritatea bebelusilor trece de la sine, dar stiu ca se pune un ban pe buric, stie cineva cum pot sa-l prind, ca am incercat cu fasa si pica, ma gandesc sa-l prind cu leucoplast, dar are pielea fina si parca nici asa nu l-as pune.



asa este! si ana mea are.....ideea este sa nu-l lasi sa planga si sa nu se constipe....cat despre banut....este un "babism"...daca ma pot exprima astfel....sorry, dar nu te-as sfatui sa faci asa ceva......intr'adevar, trece de la sine......

Mirela Ana Mihaela
poze ana mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

asiza, si eu stiu ca nu tb curatata gura bebelusului decat daca are candida

Dia de Oana
poze OANA
luna 1
luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Multumesc mamicutzelor pentru raspunsuri...deocamdata nu-i dau cu nimic pe limbutza pana nu intreb si pediatra, insa stiu ca de la laptic se poate face ciupercutza...oricum am notat: glicerina+stamicina...

Miro, mai pui odata te rog poza ai cu pozitia minune de eructat?......mercic...

Dia, si bb meu a facut acum vreo saptamana o iritatie urata la funduletz...l-am dat cu cutaden si in 2 zile aveam iar un funduletz model...incearca si tu...

Al meu tot caraie...nu vrea sa doarma...ma duc sa vad ce face...



Oana cu Denis Cristian

Mergi la inceput