Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

MICKYN nici eu nu stiu cum este cu consultatiile cand nu este de garda,stiu ca este foarte aglomerat pe acolo pana in 12,poate dupa,nu stiu.Cel mai bine este sa il suni pe el si iti spune cand sa mergi.Bafta!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mirela, multumesc... Eu dadusem cautare cu numele doctorului si ma oprisem la acel subiect; nu mi-am dat seama ca este mai vechi, pentru ca nu este inchis...
In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca ai o semnatura speciala... Felicitari si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Akella mersi! Bine ai venit printre noi!
Stiu ca dl. dr. face si monitorizari. Cand am fost sapatamana trecuta la spital,chiar era o fata careia ii spunea ca in ziua urmatoare o sa ovuleze si sa presteze cu spor! Iti tin pumnii sa reusesti cat mai repede sa mai ai un bebe!
Poti sa-i dai un PM lui Ayna si sigur te va lamuri ea mai bine,stiu ca merge des la dl.dr. pentru monitorizari.



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor l-am sunat pe Nayel si mi-a zis sa iau Utrogestanul oral.
M-am mai procopsit si cu o tuse care ma oboseste rau si l-am intrebat ce sa iau si a zis ca este ok un sirop Stodal si pot sa iau si Oscilococcinum(ambele sunt homeopate)daca ma ia rau raceala.Sper sa-mi treaca tusea asta!
Va !



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Do spune:

La multi ani mamici si burtici !

A trecut ceva vreme de cand anuntam ca urmeaza sa nasc. Acum suntem maricei, ne apropiem de 3 luni.

Vad ca mare parte dintre voi se confrunta cam cu aceleasi probleme care nu ma lasau pe mine sa dorm linistita :

Oanamada, si pe mine m-a chinuit pe timpul sarcinii o tensiune mica, tot 10/6, uneori chiar 9, de-mi venea sa adorm cu lingura in mana (sau cu gogoasa, ca si eu am fost clienta fidela a vanzatorilor din fata cabinetului doctorului Nayel si celor de la florarie ( !!!) carora le-am cumparat, DA, poate ati ghicit, muuulte kg de struguri albi . Ca sa inchei paranteza,nici eugeniile nu-mi lipseau niciodata…din mana).
Dar sa revin la pb tensiunii, eu eram o mare bautoare de cafea (neindulcita, ajungeam si la 1 litru/zi) inainte de sarcina, doar asa puteam sa-mi tin ochii deschisi. Mi-a fost destul de rau la inceput, in sensul ca dormeam de rupeam din cauza tensiunii mici si a lipsei de cofeina. Ipohondra din fire, le rugam pe fetele de la sala de gimnastica ptr gravide, unde am mers saptamanal, sa-mi ia tensiunea, le terorizasem…saracele, dar au fost f dragute.
Una peste alta, tensiunea mica n-a fost o pb cand am nascut, eu am avut cezariana cu rahianestezie si ma ingrozea gandul ca o sa imi scada tensiunea si mai tare de la anestezie.

Profit de ocazie si ii raspund si Dimalexiei : eu eram terifiata de ideea de rahi (vezi acul infipt in coloana) dar cred ca a fost o alegere buna pana la urma, fara urmari imediate. Nu am avut dureri de cap si nici frisoane. Pe de alta parte, si eu cred ca tine de particularitatile fiecarui organism, o mamica ce a ocupat al doilea pat la reanimare cand am nascut eu ( a intrat in operatie dupa mine – pacienta a altui dr) a avut niste frisoane cumplite si in timpul operatiei si dupa. M-a impresionat si ma gandeam ce noroc am avut. Eu am ramas insa cu durere de spate, nu e cine stie ce dar se simte.

Cristianamat : la analizele pe care le-am facut inainte sa raman insarcinata mi-a iesit titrul la listeria de 1/160 si pe buletinul de analize (de la Cantacuzino) era trecuta recomandarea : « de repetat analiza lunar pe perioada sarcinii ». N-am facut-o chiar lunar, dar a ramas asa pe parcursul celor 9 luni. Tratament n-am primit pentru aceasta valoare pentru ca, se pare, asta era un fel de “limita admisa” (jur ca nu inteleg nici acum cum vine treaba asta, pentru ca si la toxoplasma am stat tot pe muchie si ptr asta am facut tratament cu Rovamicina ( inainte de sarcina).

Shine, eu am facut un rezumat al listelor referitoare la bagajul ptr spital postate pe DC si s-a dovedit a fi prea mult. De ex, cu Bepanthen nu ii da nimeni copilului la fundulez (ah, personalul de la neonatologie !!!!!!!!!!!!! multe lucruri sunt de spus despre el).
Eu am stat doar 3 zile in spital. Pe bebe mi l-au dat in grija abia a doua zi seara (avea fundul rosu ca racul in ciuda cremelor, scutecelor si servetelelor pe care le dadusem) a treia zi la pranz m-am externat. Deci, 4-5 body-uri si restul (caciulite, salopete, etc)…mult, f mult, avand in vedere si faptul ca in prima zi il tin in niste scutece d’ale lor (de la care bebe al meu s-a umplut de bubitze din cap pana-n picioare), sampn, sapun si alte chestii (mai ales sticle intregi) sunt si astea inutile, pe bebici ii spala la chiuveta, repede. Poate au parte de un pic de sapun, restul nu bag mana in foc. Eu am avut mostre de sampon si sapun lichid Klorane de la Baby Expo si le-am dat pe alea, dar eu nu cred ca sta vreuna dintre fîtzele alea sa-l toaleteze pe bebe ca la carte, în ciuda micilor sau marilor atentii din partea mamelor. Personal sunt fff dezamagita, am o multime de amintiri neplacute despre sectia de neonato si as putea sa continui cu exemple de genul asta, dar mi-e teama sa nu fiu de-a dreptul off topic.

Blueeyes : felicitari , multa sanatate si sarcina cat mai usoara ! Si eu am luat Utrogestan, tot profilactic, dar am avut sub forma de ovule (intravaginal, 1/zi doar in primele 3 luni)

Helenutza23, toate cele bune si tie si sa ai parte de o nastere usoara si de un bebe sanatos si mancacios !

VA pup,
Do

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

este cineva pe aici care sa-i fi spus de la inceput ca vrea cezariana?
Am inceput sa iau ampicilina din 6 in 6 ore si sunt deja turbata de somn dar trece...fac exercitii pt trezitul noaptea ca sa-i dau bebitei sa suga .
E adevarat ca tanti alea care se ocupa de bebei dupa ce nasti sunt scarboase indiferent daca e dai sau nu banuti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

MICKYN intradevar cand nu este de garda este foarte greu sa-l prinzi. Numai sa vorbesti cu el inainte cu o zi si-ti spune cand sa te duci, dar oricum astepti mai ales daca intra in operatie. Eu am asteptat si cate 2-3 ore.

Akella da face si monitorizari. Eu merg lunar ori la cabinet ori la spital depinde cand sunt zilele de monitorizare, dar oricum este mai bine la spital pentru ca acolo are echograf si pentru transvaginale la care se vede mai bine daca ai ovulatie.

Mirela sanatate multa si ai grija de tine.

Va

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor !
Eu am fost azi sa-mi iau prenatal si am stat vreo 2 ore pe acolo iar maine m-a chemat pt analize cu toate ca i-am spus ca dr Nayel mi-a spus sa le fac la inceputul lui februarie ,eu am termenul pe 24 - 25 feb.Voua
cand va spus dr sa le faceti?
M-am pricopsit cu hemoroizi si dr de fam mi-a spus sa-l intreb pe dr daca poate sa- mi dea pastile .Aveti probleme de genul asta?
Stiti cumva la sfarsitul lunii cand este de garda?

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Buna seara, fete!
Sunt pe fuga, pentru ca ma musca rau de funduletz scaunul asta, nu stiu ce are.(de fapt am nishte greturi naspa, si de obicei asta inseamna ca stau in baie juma de ora, si apoi zac 2 ore )
Nu am reusit sa citesc decat ultimile 2-3 mesaje din urma, de joi cred ca nu am mai trecut pe aici.
Do, nu esti off topic, ma bucur cand aud despre spital, chiar daca nu intotdeauna de bine: realitatea este realitate, si mai bine sa stiu ce ma asteapta.Saru'mana de mesaj!
Off, mai Mirela, de unde ai racolat tusea aia?Ai grija de tine, si de bebic. Probabil ai primit 100 de sfaturi pana acum, dar vin si eu: sirop de muguri de brad si multa lamaie cu miere..
Daca resusesc mai tarziu, mai dau pe aici.
Va pupacesc pe toate



Shine 35

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Do sunteti mari, ce va pasa?! bravo si ma bucur ca sunteti bine.
zic si eu, nu esti deloc off topic. din pacate ce ai scris nu e tocmai de bine, dar asta e realitatea. off, sper sa trecem cu bine. important e ca bb sa fie sanatos si sa plecam repede si fara "musafiri" de acolo! mai am si eu o intrebare, doua. ne lasa cu bebelusii in salon? daca nu, cand le e foame le da formula si/sau glucoza din aia? pe mine ma enerveaza metoda asta, ca eu as prefera sa ma cheme sa imi arate cum sa il alaptez. dar asistentele alea lenese cred ca nu vor sa isi bata capul...

Mirela eu iau paragrippe pt simptome de raceala. sa stii ca a mers f bine la mine... de tuse am scapat pana acum, nu am avut de-aface cu ea. si sper asa sa ramana situatia. multa sanatate!

35+

Mergi la inceput