LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

LA MULTI ANI STEFANIA DE NEGARACRISTINA ,STEFAN DE DORDIA ,STEFAN DE SILVIA ,STEFAN DE TANIA !

Si tuturor fetelor !!

SIMONA si PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Scot fum pe nas de nervi... Tocmai au plecat niste musafiri veniti pe nepusa-masa. Am lasat fata cu ei (si cu restul familionului) cat am spalat eu niste vase la bucatarie. Cand ma intorc, EL o tinea in brate iar EA ii servea tacticos sarmalute. Cu furculita cu care mancase EA. Sarmale facute cu carne de porc si prajeala. Noi maine plecam la Bacau si tocmai asta imi trebuia acum sa-mi faca Elise vreo indigestie.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Dupa cum spuneam, noi maine plecam cu catel, cu purcel, la Bacau, ca acolo o sa facem rev-ul. Ca sa nu raman restanta la capitolul LMA:

La multi ani bebelusilor Alexandru (stefanalex) si Alexandra Daria (Camelia Daniela) la implinirea unui anisor, sa aiba o viata minunata, plina de bucurii si noroc.

Iar voua, dragi mamici ( si tatici) va doresc sa aveti parte de un revelion de neuitat, noul an sa va gaseasca mai frumoase si cu sufletul curat. Sa fiti sanatoase si sa ne bucuram impreuna de progresele pe care le fac ingerasii nostri. La multi ani!

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

stefanalex, ti-am trimis mail dar mesajul mi s-a intors (probabil nu ai scris adresa corecta), am vrut sa-ti trimit PM dar... nu-l ai activat. Noi maine plecam si acolo unde mergem nu avem net. Poate te auta altcineva cu ID si parola pentru contul comun. Pana atunci, activeaza-ti PM.
Anda, eu nu prea folosesc cereale pentru ca nu ii plac. In lapte nu i-am mai pus de mult. Folosesc doar la iaurt si la piureul de fructe (atunci cand nu-i pun branza). Deci, Elise nu mananca zilnic cereale, iar cand mananca ii pun maxim 3 lingurite.
Catutza, in contul comun gasesti si reclama aia de la orange pe care o cautai (nu-mi mai aduc aminte cine a trimis-o).

Va pup, noapte buna.

Editez:
Stefanalex, ti-am trimis mail pana la urma ca am descoperit care era greseala. Adresa ta de mail e aia care ai scris-o dar fara "www." de la inceput. Trebuie sa stergi www. Nu stiu daca ai inteles, dar sunt f. obosita si nervoasa.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Anda, eu ii dau doar doua lingurite pe zi si acelea numai in marul de dimineata.
In iaurt nu ii place iar in laptele de seara nu i-am pus ca ma gandesc ca s-ar putea sa o pufoseasca( dandu-i zilnic).
In coditiile astea cutia ramane pe jumatate de aruncat.
In schimb pe mine ma intereseaza de ce expira ele dupa 3 saptamani de la deschidere.


Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Salutam si noi frumusel lumea care mai baga nasul pe aici in zilele astea de sarbatoare. Eu in locul vostru as sta cu burta numai pe sarmale si piftii

Ne-am intors ieri de la socrii din Lille unde am petrecut Craciunul si ne-au inghetat sufletele in noi de frig, dar lasa ca ne scoatem noi parleala, maine plecam in sudul Frantei unde sunt + 17 grade si cica asa o sa o tina toata saptamana! Yupiiiiiiii sa nu imi uit ochelarii de soare

La socrii a fost asa si asa, atmosfera de familie din care lipseau ai mei parinti, colindele si sarmalutele, bineinteles ca a fost super sa petrecem Craciunul cu missladena doar ca mie mi s-a parut atat de frig in casa dar nu ma credea nimeni. Parol!Cica sunt eu prea friguroasa, insa avem un mare rezultat: Amalia tuseste la greu (dupace abia scapasem), are nasul infundat la maxim, si asta exact de la Craciun...deci nu sunt eu nebuna care viseaza frig.
Sper sa nu dea in altceva DF, oricum vineri avem programare la pediatra noastra din Fr deci sper sa fie ok.

Anda sa mi se faca rau cand am vazut cate cereala ii dai tu poetului. Iar daca Roxi nu punea intrebarea nici nu imi aminteam de existenta lor. Deci noi am avut pana acuma 2 cutii, pe prima am aruncat-o pe trei sferuri iar a 2a taman bine trebuie sa o arunc ca am deschis-o hat nu mai stiu cand si am foslosit-o odata. Stiu ca nu e bine nici asa, dar ce sa fac daca missei ( care in general nu refuza nimic) nu ii place ( si pe alea fara gust le refuza ). Nu stiu daca se pune ca in loc mancam paine, fainoase si alte alea.

Roxi cred ca e acelasi principiu ca si cutiile de lapte praf, ca si alea trebuiesc aruncate dupa o luna parca. De ce, sa vina mdt sa ne spuna!

Am pus cateva poze de la Craciun ( sunt cam multe, deci cine vrea sa se uite sa trieze de la sine, ca le-am pus pt ai mei parinti dornici sa-si vada Craciunitza in cat mai multe ipostaze).

Noi va uram An nou fericit, imbelsugat si plin de realizari!




Poze proaspete - Craciun 2006


Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cristina Negara - acu vazui "necazul" tau- eu sper sa nu se intample nimic de la cateva imbucaturi de sarmale, fie ele si cu furculita altuia.

Pe missa mea am prins-o cand impingea un baietel la day care-ul nostru in timp ce ii infuleca biscuitele sustras din gurita din dotare. Iar fraierul nu zicea nimic! Si nu a avut nimicuta.

Drum bun si petrecere frumoasa.




Poze proaspete - Craciun 2006


Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Roxana, intrebarea asta cu termenul cerealelor o pusesem si eu cu ceva timp in urma. Am retinut asa: la cerealele cu lapte e musai sa respecti termenul. De altfel am observat si eu: daca le tin mai mult, deja incep sa faca cocoloase in punga, se umezesc, nu se mai dizolva cum trebuie, e clar ca nu mai sunt ce-au fost. In schimb la cele fara lapte, fulgi simpli de cereale (de tipul fulgi de orez, milupa 3 cereale, 7 cereale etc.) chiar nu vad de ce sa le arunci! Mai ales ca vin intr-o simpla punga de hartie aflata in carton. Eu scot portia pe o saptamana intr-un borcan, restul pastrez bine in camara. Am si cutii incepute de 2 luni si mi se par ok. Si retinusem ca nu sunt singura de opinia asta (nu fac nominalizari ca nu cumva sa incurc borcanele )

In ceea ce priveste cantitatile, chiar nu stiu ce sa zic...
Cum o cutie are 250g, deduc ca poetul papa cam 80g cereale pe zi.
Intr-o carte de alimentatie tocmai am citit ca meniul unui copil de 1 an ar trebui sa contina 100g paine pe zi (cartea e aparuta inainte de minunatele cereale la cutie), deci cam bate...
Cristi nu prea mananca cerealele, cele cu lapte nu-i plac si pace. Celelalte i le mai disimulam in fructe sau in biberon, dar mai nou am vazut ca fructele le prefera mai lichide (de multe ori i le lungesc cu suc sau ceai sa le bea ca pe un nectar)... Dar mananca paine, biscuiti, covrigi... Si - sa fiu sincera - sarbatorile astea a apucat si la cozonac si chiar prajituri cu pandispan (pe langa tort cu ocazia zilei lui) si mi se pare ca s-a cam rotunjit , deja e la regim. Ca si mine, de altfel

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danida77 spune:

Buna seara fetelor
Bag si io un mesaj repede ca acu's fericita ca nu mai am bona interna care sa ma streseze.
E super bona noua, copilul o place, eu stau linistita la serviciu.
Apropos de serviciu mi-e in continuare foarte greu sa ma descurc cu toate; acu' de exemplu astept sa fiarba tocana de porc si sa o inchid.
Despre mancare si cereale nu pot sa spun decat ca la sugestia doctorelului nu i-am dat pana acum cereale, in schimb i-am dat biscuiti si paine dar in cantitati foarte mici. Cand insa am observat ca de cand a venit bona interna copilul mi-a slabit 400 g am fost tentata(si inca mai sunt) sa-i dau cereale, ca sa revina rapid la greutatea lui initiala.

Cred ca o sa intru din nou zilnic sa va salut. :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Rianna papa cereale in fiecare zi la micul dejun, da' nu as putea sa va spun cat ca-i pun dupa ochi - poate vreo 4-5 lingurite? Le amestec cu apa si juma' de banana (sau alt fruct, in functie de ce am acasa). Ii dau cereale simple, fara lapte, fara fructe sau mai stiu eu ce alte imbunatatiri. E singura masa cu cereale pt. ea, in lapte nu i-am pus niciodata. Ei ii plac si o sa continuam cu cereale la micul dejun pana se satura ea de ele.

Mergi la inceput