Din nou despre dr Protopopescu si dr Zguri Arben

Din nou despre dr Protopopescu si dr Zguri Arben | Autor: maricar

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am mai gasit subiecte pe forum despre dr Denisa Protopopescu si dr. Zguri Arben.As vrea si eu sa stiu cum e posibil ca medicul care s-a ocupat de tine pe toata perioada sarcinii sa te paseze la alt medic chiar la final, cand ar trebui sa fie langa tine, sa-si inchida telefonul cand stie ca are programare, sa plece in concediu fara sa anunte si sa-ti spuna prin telefon ca urmeaza sa nasti cu un medic pe care nu l-ai vazut in viata ta? Mie tocmai mi s-a intamplat! Ce-ar trebui eu sa fac acum? Poate ca fetele care stiu despre cine vorbesc, imi pot da un sfat.

mariavlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Maria,

Ce sa-ti spun ... evident ca nu e mormal, nu e uman si mai exista si Legea 46 a drepturilor pacientului + codul deontologic al medicilor dar aste-s vorbe, teorie .... practica ne omoara. Si in practica (din pacate) se intampla cum ai patit tu. Si nu ai decat 2 solutii: sa accepti doctorul pe care ti l-a recomandat dr tau sau sa incerci sa-ti gasesti alt doctor.

Oricum dr tau curant care te-a lasat balta ar merita sa-i spui vreo doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Da,ar cam trebui sa-i zic vreo doua, numai ca nu vreau sa ma cert cu nimeni in perioada asta. Acum vreau sa ma concentrez doar asupra nasterii si ma rog sa fie totul ok. Nu reusesc sa-nteleg totusi de ce nu mi-a spus pana acum, desi stia ca urmeaza sa nasc de sarbatori si am discutat deja subiectul.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Eu am o parere buna despre dr P, dar nu mi se pare normala si nici corecta situatia in care te afli.
Daca te ajuta cu ceva iti pot spune ca Dr. Zguri mi s-a parut un dr bine pregatit si un om bun.
Nastere usoara si un bb sanatos!

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Maria,

Prin zis vreo doua nu ma refeream sa te certi cu cineva, pur si simplu sa punctezi ca ea stia demult ca tu tb sa nasti de sarbatori si ca daca avea alte planuri pt aceasta perioada tb sa te anunte din timp sa poti sa-ti alegi un medic. Oricum macar intreb-o direct despre orice nedumerire ai vis-a-vis de acest dr pe care ti l-a recomandat. Macar atat iti datoreaza. Eu in locul tau m-as gandi:

- Ce experienta are dr Zguri?
- Vine noaptea sau te trezesti la camera de garda cu medicul de garda ca ai venit si tu sa nasti?
si alte intrebari.

Planul 2:
Incearca sa afli ce dr vor fi prin maternitati de sarbatori. Sau pur si simplu dute acolo, vorbeste cu asistenta sefa sau cu dr vizat direct. Ii explici ca dr tau a plecat de sarbatori si nu ai cu cine sa nasti. Mergi cu dosarul cu analize. Unii probabil ca te vor refuza dar gasesti pe unul care sa te accepte. Ia-o logic:
1 La ce maternitate vrei sa nasti?
2 Ce dr buni si care sa fie acolo de sarbatori sunt?
3 Care te primeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Pe dr Zguri il cunosc doar din conversatiile telefonice, pt ca in vara asta, cand doctorita mea a plecat in concediu, mi-a lasat nr lui de telefon. Mi s-a parut un medic deosebit de dragut si amabil, care mi-a raspuns la telefon ori de cate ori l-am sunat. Numai ca eu am mers la d-na doctor Protopopescu pt ca tineam neaparat sa nasc cu ea!Mi-a fost foarte greu sa fac drumul pana la Bucuresti si-napoi saptamanal, pt ca eu nu sunt din capitala, dar am avut o sarcina cu probleme si nu puteam alege un alt medic sau spital. Acum nici nu stiu ce sa fac.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Draga mea,

In aceste conditii ma tem ca dr P te-a lasat fara alternativa. Daca ai avut o sarcina dificila scad sansele sa te accepte cineva in ultima clipa. Iar daca tu nici nu esti din Bucuresti sa poti sa vii sa discuti direct cu alti medici ...... cred ca nu-ti ramane decat varianta sa vorbesti cu dr Zguri Arben. Mult succes!
Cred ca pataniei tale i se potriveste zicala "la pomu' laudat sa nu te duci cu sacu'".
Cand tb sa faci cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Exact asa am vrut eu sa se numeasca subiectul: " la pomu' laudat sa nu te duci cu sacu'"! Pai am gasit o doctoritza in orasul in care locuiesc, foarte draguta, care s-a oferit sa m-ajute fara sa ma-ntrebe de ce nu mai merg la medicul care m-a urmarit pana acum. Numai ca ea nu vrea sa programeze cezariana. Mi-a spus ca e bine sa asteptam pana vrea bebe sa iasa si abia dupa asta face operatia. Mi-a spus si ea de la inceput ca nu pot naste normal, asa ca m-am obisnuit cu ideea. Acum astept...

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Maria,

Sa inteleg ca nu mergi pe varianta dr Zguri, ci ti-ai gasit pe altcineva in orasul tau. Mult succes in orice varianta si sa ai parte de un bb sanatos si mancacios si o refacere usoara dupa operatie.
La multi ani si un An Nou fericit si plin de impliniri!

Mergi la inceput