Cum se gateste carnea de fazan...?

Cum se gateste carnea de fazan...? | Autor: cadina

Link direct la acest mesaj

In primul rand, Sarbatori fericite cu sanatate, belsug si multe realizari!
Dragele mele, ma confrunt cu o problemutza: maica-mea a primit ca prima de sarbatori un fazan (este curatat, arata bine) pe care ni l-a pus in brate sa-l gatim ca ea nu stie ce sa-i faca... Va rog, ajutati-ma stie cineva vreo reteta de gatit fazanul...? Nu prea am idei si carnea mi se pare destul de tare sa o gatesc cum se gateste in mod obisnuit un pui sau ceva de genul asta...:P
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fazan cu smantana

Ingrediente:
fazan 1 buc
ulei 100 g
smantana 500 g
lamaie 75 g
unt 50 g
faina 25 g
sare

Preparare:
Fazanul se lasa sa se fezandeze timp de 5-8 zile (in frigider), apoi i se smulg penele, se trece printr-o flacara, se scot intestinele, se spala, se sterge bine, se freaca cu sare si piper, se portioneaza si se prajeste in ulei fierbinte. Din uleiul ramas de la prajit, smantana, faina si zeama de lamaie se prepara un sos, care se toarna peste carne si se fierbe 15 min. Se mai potriveste o data gustul de sare, iar la sfarsit se stropeste cu unt fierbinte pe fiecare portie.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fazan la cuptor



Ingrediente

1 fazan curatat si pastrat la fezandat 2-3 zile .
Fazanul se tine la loc uscat , cu curent de aer , temperatura intre 15-18 grade .
Pe timpul fezandarii se unge cu bait , format din otet , ulei de masline ,foi de dafin , piper alb , sare , condimente la alegere .
Se inveleste pasarea in felii subtiri de slanina sau jambon


Mod de preparare


Fazanul impreuna cu feliile de jambon sau slanina se pun la cuptor odata cu zeama in care a stat la fezadnat .
Adaugam 2 linguri de miere in zeama de fierbere .
Se adauga catre sfarsit putin vin alb , sec .
Se stropeste mereu cu sosul din tava pina fazanul isi formeaza o crusta aurie .

Se serveste cu piure de cartofi si castane si un pahar de vin alb , sec si rece .



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fazan fript

Ingrediente:

un fazan, o felie de slanina proaspata, sare, un paharel de vin alb


Mod de preparare:

Fazanul trebuie neaparat tinut 2-3 zile dupa ce a fost vanat, inainte sa fie pregatit.Dupa ce s-a jumulit, s-a curatat de intestine, s-a sters cu o carpa pe dinauntru si pe dinafara, se sareaza si se inveleste cu o patura foarte subtire de slanina proaspata. Se frige la frigare sau la cuptor. Se adauga catre sfarsit putin vin alb. Se stropeste mereu cu sosul din tava.





Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

Multumesc din suflet Cristina cred ca o sa incerc reteta cu smantana, deja am apa in gura numai cand ma gandesc ce gust va avea fazanul cu smantinica... miam miam..

Mergi la inceput