Clipe din trairile sufletelor noastre...(14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Brenda, nu inteleg de ce te-ai indepartat de Diana dupa divort? Sau mai exact, ce intelegi tu prin asta?
Am uitat sa va spun cum a fost de craciun cu iepurele. M-a sunat dupa masa sa urcam in apartament ca a pregatit cadouri pt copii. A dat de inteles ca nu-i nimeni acolo. Cam peste o ora am mers pana sus sa vad care-i miscarea, si sa caut ceva ghetute pt Lili. Spre surpriza mea iepuroiul era acolo (singur, fara socri), i-am chemat si pe copii sa desfaca cadourile. Lili a primit o papusa iar Robert o pereche de pantaloni si un tricou. Ex nici n-a incercat sa stea de vorba cu fiul lui, doar cu Lili a incercat sa comunice. Bietul Robert statea langa mine plictisit, in timp ce iepuroiul isi admira fiica. Am stat vreo 20 de minute si am mers inapoi la mama. In orice caz daca mai era vreo urma de sentiment intre Robert si ex, acum in dupa masa de ajun a disparut Tot zicea si seara, ca n-a fost bine cu tati, pt ca n-a vorbit cu el Lili era foarte agitata si ea, noaptea s-a trezit de cateva ori plangand. Nu stiu ce sa zic, dar pt 20 de minute de placere a iepuroiului e cam mare pretul.
Am vazut pe fata lui un zambet neputincios, parca acum si-ar fi dat seama ce a avut si ce a pierdut. El a crezut ca daca ne lasa fara bani, fara casa si fara sprijin, ne vom intoarce la el cu coada-ntre picioare, umiliti... si si-a dat seama ca viata merge mai departe si fara el, ba chiar ne merge mai bine.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Salut si eu gasca!
Am sarbatorit si noi in multe feluri. Duminica de dimineata am fost la Arad i-am facut la Buni rost de brada natural de la prietenii de la ocol, ca ea fara miros de brad in casa nu poate. Am dus cadourile. Am facut bradul nostru, am facut curatenie si am plecat pe la 3 la Deva. Acolo am petrecut cu 'neamurile' si prietenii. Fiul meu a fost in centrul atentiei. La Arad prietena noastra care are si ea un Bubu (v-am mai zis de ei) l-a avut invitat de Mos Craciun la ei, dar daca noi nu am mai stat nu l-am intalnit. Dar cadouri am primit o multime. Am facut si poze cu Claudiu imbracat Mos Craciun si spiridus. Am mancat de toate, cum zice Brenda (tare simpatica mai esti cum povestesti). Luni am stat si am lenevit in casa, la povesti, la televizor, ieri am fost cu colinda. Am ajuns tarziu, si dupa o baita am adormit instant. Dupa masa eu am sa trag o fuga pana la Hunedoara sa vad niste marfa si cred ca deseara sau maine dimineata ne intoarceam acasa. Nici sa stam prea mult pe capul altora nu se cade. :D

Nu stiu ce a patit Yagmur. Unde era scris?
Ma bucur ca si ptr voi a fost un Craciun minunat, nici nu se putea altfel, nu? Si ca ati petrecut, ati mancat bine. Asa e de sarbatori. Eu din august pana acum am slabit vreo 9 kg jumate, si chiar nu stiu daca aveam nevoie. Insa nu cred ca am sa le recuperez.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Ril,toata ziua m-am uitat pe geam dupa tine....pusesem si tzuica la fiert.....dar nimic!




Pai, mai Brenda, spune-mi unde sa vin si se rezolva :)




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Peste tot o fi asa frig?
Brrrr....parca era mai frumos acu' vreo doua saptamini....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Si la Buzau e frig, pacat ca nu ninge. Ieri seara am iesit cu niste prieteni, am venit dupa miezul noptii, am dormit putin si azi nu m-am simtit in forma, iar maine ma duc la serviciu .

Vad ca ati petrecut frumos de Craciun, de Revelion ce faceti?

Oare cum se mai simte Yagmur? O fi venit lapticul?

Gabi, urat din partea ex-ului ca a stat de vorba doar cu fata, iti dai seama ce impresie puternica i-a facut daca s-a zvarcolit toata noaptea. Off, greu mai e pentru copii sa treaca prin situatii de genul asta. Dar toate trec si ei vor creste, vor avea prieteni, mai tarziu viata lor si lucrurile astea urate vor mai fi date uitarii.

Brenda, nu-ti mai face procese de constiinta! E firesc sa ai o perioada tulbure dupa divort, sa nu mai dai aceeasi atentie copilului, sa te inchizi in tine. Ideal ar fi sa pastram suferinta in noi si sa fim veseli in fata copilului, dar asta cere mult efort, pe care nu toti il putem face.
Se face mai repede 29 sa te astept la gara?

Ameera, mai am si eu colegi din astia la serviciu, care ma compatimesc..."vai, cat de greu trebuie sa-ti fie cu un copil, sa-l cresti singura!" sau "mai greu sa-ti refaci viata cu un copil...", dar eu o iau in spirit de gluma si le spun ca nu-i atat de greu pe cum pare. Noi sa fim sanatosi, ca ne descurcam, iar gura lumii stii si tu cum e.

Eliza, ce mi-ar placea si mie o familie numeroasa! Din pacate, am o singura sora care locuieste in Iasi si ne intalnim rar. La sarbatori sunt doar eu, copilul si parintii mei, nu e atmosfera aia galagioasa, cu multi copii, rude, prieteni. M-as fi putut duce la o pensiune la munte, am auzit ca a fost frumos, insa pe langa prieteni, mai erau si persoane pe care nu le cunosteam sau altii cu care nu sunt pe aceeasi lungime de unda si am preferat sa stau acasa. A fost mai liniste, dar m-am odihnit.

Marce, nu stiu daca-i bine sa te mulgi inainte! Eu n-am incercat, mi-a venit oricum mai greu laptele, chiar daca am nascut normal. Ce mai face burtica?

Pup si baietii si va asteptam mai des, ca in ultimul timp ati cam somat!

Diana si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Io m-am innoit.....
Am bagat-o pe mama la rate(ca io nu mai pot sa fac) si mi-am luat home cinema,aparat foto digital(o mai veche pata de-a mea),storcator de fructe(o pata si mai veche),si un tv,pt.ca tocmai ni s-a defectat unul....
Toate,contra sumei de 50 Ron/luna....

Butonez de vreo 3 ore pe la aparatul foto si deja mi-am prins urechile!Dar nu ma las,desi nu pricep o iota din instructiunile alea scrise in toate limbile,numai in roamana nu.....

Alma,numai maine nu-i 29.....si io abia astept,ca vreau sa mai evadez din cotidian,sa mai schimb peisajul.....
Nu mai zic de noaptea de revelion,ca de citiva ani,numai revelioane plictisitoare am avut....

Gabi.....se vor lecui copiii de intilnirile astea cu iepu....baiatul mai repede,Lili cind va invata sa-i spuna singura ca nu mai vrea sa-l vada.Sa fii sigura de asta.Tu pina atunci,fa-ti datoria si du-i la el de cite ori solicita(nu va fi prea des,o sa vezi).

Ameera,asa cum zicea Alma,mai ales colegii sint "draguti" de obicei cu chestiile astea...Mie mi-au spus citeva colege,la modul finut,adica vezi,Doamne,cit ma admira ele pt.faptul ca am stiut sa-mi cresc copilul singura,fara barbat,bla,bla.....kkturi din astea

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:


Si aici e frig tare, si nici un fulg de zapada :((

Brenda, Alma, asa e, va trebui sa ma obisnuiesc si eu cu gura lumii, ce sa-i facem... Chestia e ca nu ma deranjeaza neaparat cand se mai gaseste cate un cunoscut care sa ma compatimeasca pentru ca imi cresc singura copilul, sau care sa se simta obligat sa-si exprime admiratia pentru asta... unii chiar au o doza de sinceritate si nu sunt rau intentionati, cred. Ce m-a scos din sarite in cazul celor doua binevoitoare a fost atitudinea aceasta ca daca am un copil fara sa fiu maritata nu e loc de altceva decat de compatimire, sunt iremediabil o nefericita. Reactia lor cand le-am spus ca am un copil a fost ca si cum le-as fi spus de o mare nenorocire care mi s-a intamplat, si la asa ceva chiar nu ma asteptam. In fine.

Brenda, felicitari pentru noile achizitii, sa le folosesti sanatoasa! Si vezi ca m-ai confundat cu Eliza, ea e cea cu familia numeroasa :). Mi-ar placea si mie sa fim mai multi...

Marce, tu cum te mai simti? De Yagmur mai stii ceva?

Noapte buna!




Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza... pot spune asa?iar nu dorm...
Imi vine somnul ...ma bag repede in patutz si ...deodata incepe sa ma manince pielea raaauuu...sau sa ma doara o incheietura...sau sa imi amorteasca o mina ...sau sa imi friga picioarele...sau...

Alma, rau nu e dak ma mulg. Oricum nu iese lapte k si cind ai avea din belsug. Kiar e indicat dak poti, k sa desfunzi canalele ...dak nu, o fac asistentele in spital cu mina .,..si doare al dracu' ...asa am auzit, cel putin.
Siii...ai inteles gresit. Yagmur ARE lapte mult numai k bebe Luca refuza sa suga de la sin. Iar ea se mulge cu mina sau pompa manuala k sa ii dea ceva acolo, macar atit...numai k oboseste repede de asa efort si nu are spor. Nu mai stiu ce face...o sa o sun miine. Ziceam k o sun azi dar m-am luat cu altele si uite k s-a facut noapte.
Brenda, sa le stapinesti sanatoasa! sa faci poze frumoase si sa ne arati curind!

Ce mai fac..? Multumesc de intrebare... Sincer, nu fac grozav. Nu am kef de nimic, sint cam depresiva si uneori cu kef de cearta... Ziua sint somnoroasa si zac in pat cit pot ...iar seara nu pot dormi. Kiar inainte sa postez aici mi-am verificat mail-urile si am 57 la care trebuie sa raspund ...unele de mai demult ...si uite k nu ma mobilizez deloc! "Ma distrez" in continuare cu de-ale sarcinii: dureri de toate alea...etc Si mai sint si racita! Nu ma mai doare gitul dar stranut rau si imi curge nasul. Si ce naspa e ...k ma doare burta si se face tare ori de cite ori stranut sau imi suflu nasul... sper sa nu ma apuce nasterea de la asa ceva!
In rest...burtica e bine...creste... se zbenguie rau de tot ...mai ales noaptea! Astept cu nerabdare ziua de 3 ian sa ma duc la eco

Va pupic pe toate/toti si sper sa aveti o noapte plina de ..sooomn!

Marce 31+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

`neatza! Cafea nu am, dar daca vreti niste ciocolataa, mai am cateva bucatele, haideti repede!
Marce, daca stiu eu bine, cand te mulgi organismul elibereaza ocitocina, exact aceeasi hormon care e raspunzator de contractii in timpul nasterii. De chestia cu desfundatul canalelor n-am auzit, iar la spital nu se ocupa nimeni de sanii tai
Brenda, felicitari pt aparatele noi!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza,hai ca facui io cafea,m-am trezit,ca am auzit-o pe Gabi bijbiind pe aici si plingind dupa cafea.
Hai,Gabitza,ia la baba,si niste cozonac,si hai la o tacla.....

Marce,nu-mi place deloc cum te prezinti.Esti deprimata(asta e cuvintul si sa nu ma contrazici) si asta te impinge spre gesturi necugetate.
Ce tot ai mai,cu mulsul ala? Mai ai aproape doua luni pina sa nasti.Te chinui dupa,numai daca ai canalele infundate,altfel vine cineva si iti arata cum sa tii copilul la sin si restul decurge de la sine.Lasa mulsul,ca nu e cazul,laptele vine singur daca e sa ai,copil neascultator ce esti.
Pentru contractii stiu ca exista No-Spa,pe vremea mea era doar Papaverina,pe care eu am inghitit-o de prin luna a 6-a,zilnic,cite 3/zi....
In alta ordine de idei....hmmmm.....da-mi voie sa cred ca starile tale proaste,lipsa de chef,insomniile,nervii,nu sint altceva decit o usoara depresie si io stiu care e motivul.
Nu e usor sa suporti o despartire,mai ales fiind gravida.Nu e usor sa te desparti de un om alaturi de care ai trait si ai sperat.
Insa cred ca trebuie sa lupti putin cu tine insati,sa tii capul sus,sa incerci sa gindesti pozitiv,sa intelegi ca in momentul de fata viata ti-a dat tot ce poate fi mai frumos si mai de pret,un copilas,si sa te gindesti ca,daca vrei ca acest copil sa fie sanatos si fara probleme,tu trebuie sa pui punct tuturor acestor stari.
Stiu ca nu e usor,e al naibii de greu,dar tu esti un caracter puternic si sint convinsa ca poti lupta cu toate astea.
Lasa lenevitul ziua,mergi,iesi,du-te incolo,du-te incoace,mai mergi si in alta parte decit la ai tai,mai mergi si pe jos,chiar daca nu poti prea mult,apucate si raspunde la mailurile alea,asculta muzica,fa ceva......
In asa fel incit seara,cind pui capul pe perna,sa nu mai simti ca-ti "amorteste nush ce"(aiurea,gindurile sint de vina),sau ca te doare nush cum.....

Ma opresc aici,dar n-am terminat......si sa nu indraznesti sa marai,ca stiu ca am dreptate


Ameera,nu eu te-am confundat,ci Alma,asa ca si tu m-ai confundat....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput