Sunt nebuna..sau doar mi se pare?!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

TANIA,imi aduc aminte ca si eu pe la vreo 9ani,iesisem pe scara strigand:"ajutoooooor,o bate mama pe tata!",asta din cauza emotiei.si eu am trecut prin ce treci tu,mai ales ca la mine in casa erau probleme cu alcoolul.si eu ma gandeam de multe ori sa-mi iau viata,si ma rugam la fel ca tine
cred ca si eu am trecut prin faza de suparare pe Dumnezeu,dar acum am inteles ca totul se intampla cu un scop.ca Dumnezeu ma iubeste sj ca m-a ocrotit tot timpul,ca situatia a fost in asa fel incat sa cunosc un baiat deosebit,viitorul sot...
si eu m-am imbolnavit psihic-anorexie si apoi bulimie...si mai sunt multe de spus.
as vrea sa-ti dau sfatul potrivit,dar intai incearca sa te calmezi,fa ceva pt sufletul tau

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Tania, o solutie ar fi sa-ti continui studiile intr-un alt oras. Asa ai putea sa te desprinzi de mediul acesta care nu iti face bine, sa fii tu cu tine, sa te linistesti, sa te regasesti.
Prin ceea ce treci tu au trecut multe fete de pe forumul asta, unele dintre ele chir ti-au raspuns. Sunt multe fete aici care au plecat de langa parinti din motive similare si nu in alt oras, ci intr-o alta tara.
Totul este sa tragi aer adanc in piept si sa iei fraiele in mainile tale. Pentru ca este viata ta si numai tu poti sa ti-o faci asa cum ti-o doresti.
Iti tin pumnii sa iei decizia cea mai buna pentru tine!

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Draga Tania , tu esti mai puternica si curajoasa decit crezi tu.
Imi aduc aminte ca intr-un an de revelion impreuna cu niste prieteni am mers sa vizitam alti prieteni care locuiau in alt cartier.
Intr-un bloc in care locuia un amic pe care treb sa-l vizitam, era in bloc linga usa de la iesire o femeie cu fetita ei, cred 6-7ani, in brate , plingind amindoua, in timp ce animalul ala de sot era beat mort si urla si injura de rasuna toata scara.
Doamne ce imagine. M-a marcat atunci, cred ca aveam 19 ani, si nu am putut uita niciodata acea scena.
Daca tu draga Tania ai trecut prin asa ceva de atitea ori, nu pot sa-ti spun decit ca ESTI MAI PUTERNICA DECIT ITI IMAGINEZI.
Tu ai nevoie de prieteni maturi, care au ceva experienta de viata si care sa te asculte si sa-ti dea sfaturi.
E f important sa ai pe cineva de incredere in fata caruia sa-ti deschizi sufletul.
Imi amintesc ca si eu am trecut prin multe crize sentimentale, emotionale , aveam tot felul de ginduri negre , insa am avut norocul sa am o prietena adevarata, de suflet, care stia sa ma sculte si sa-mi dea sfaturi, si care m-a ajutat f mult(si pe care o iubesc si respect la infinit).
Crede-ma pe cuvint ca intr-o zi iti vei gasi si tu perechea, pe cel care sa te iubeasca cu adevarat.
Nu e deloc usor sa-l gasesti pe cel menit, iar daca relatiile nu merg asa cum ai vrea,nu o lua in mod tragic, gindeste-te ca inca nu ai dat peste cel menit.
Eu iti doresc tot binele din lume si multa putere.
Si inca o data, daca ai nevoie de cineva sa vb si sa-ti descarci sufletul, apeleaza cu toata increderea la mine.

O imbratisare calda de la mine


Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania_01 spune:

Multumesc ile77 pt sfaturi.. e greu dar trebuie sa suport.. astazi raspundeam la un subiect pe forum..cand ..ce sa vezi.. m-a sunat sor-mea si m-a intrebat ce fac.. i-am zis k sunt singura si plang, iar ea mi-a zis k tocmai mai baga un pat in camera sa incap si eu si pe 15 ianuarie plec la ea in spania!!!!!!!!
Deci..se pare k suferintele mele pe plan sentimenral cel putin..iau sfarsit!! Sa dea domnul sa-mi fie si mie bine k prea mult am suferit...
Multumesc tuturor pt sfaturile date!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Tania , må bucur ca ai posibilitatea sa pleci acolo.Poate fi un nou inceput pt tine. Mult noroc si iti doresc sa iti merga totul asa cum iti doresti.

Un An Nou Fericit si plin de impliniri, iar tot ce iti doresti sa se implineasca!

O imbratisare calda de la mine.

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spoty spune:

TI SE PARE!!!!!!!!!
ASTA VROIAI SA AUZI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Tania, ce ma bucur ca pleci in Spania !
Calatoria asta vine la momentul oportun.
Am auzit ca e tare frumos acolo...
Eu iti doresc drum bun si "La multi ani" cu sanatate,putere de munca,bucurii si mult noroc!
Sa dea Dumnezeu sa fie un nou inceput pt. tine...unul benefic, de bun augur.

mult succes pe noul drum care te asteapta iti doreste cu drag,Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Draga Tania,

m-a impresionat mult ce ai scris tu si ma bucur ca se intrevede o raza de speranta in viata ta. Cred ca suferinta prin care ai trecut te face sa privesti totul in negru. Nu renunta la speranta, lupta pentru viata ta si sa nu crezi ca Dumnezeu te-a parasit. El nu ne paraseste niciodata cind ii cerem ajutorul si vrem sa mergem pe calea ce dreapta. Insa El nu ne poate feri de consecintele alegerilor noastre gresite, sau din pacate ale parintilor nostri. Tu trebuie sa iesi din anturajul in care esti, sa faci alegeri bune pentru viata ta, cum te-au invatat si celelalte fete. El este cu cei care il cauta din tot sufletul. Ma bucur ca vei pleca si vei incepe o noua viata. Te rog sa ai grija de tine si nu uita sa birui intotdeauna raul prin bine, caci un rau perpetueaza tot raul. Gindurile rele au concesinte rele, dar sa biruim intotdeauna raul prin bine si vom fi fericiti.

Mult succes iti doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by spoty

TI SE PARE!!!!!!!!!
ASTA VROIAI SA AUZI?



Nu neaparat.
Daca ai fi citit povestea "cu sufletul" ai fi inteles mult mai mult.
Raspunsul tau e prea superficial pt o poveste atit de complexa.

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Draga Tania, pentru ca ai solicitat un psiholog, m-am gandit sa iti ofer opinia mea.
Suicidul, homicidul si nebunia sunt "trape de scapare" pe care le poate deschide o persoana aflata in situatie de criza cand nu mai vede nici o solutie.
Inteleg ca la tine cel putin doua dintre ele sunt deschise: suicidul si homicidul, pentru ca ai idei legate de punerea lor in aplicare si chiar tentative in acest sens. Faptul ca ele sunt deschise prezinta un risc suficient pentru tine si pentru cei din jurul tau, indiferent daca trapa nebuniei este si ea deschisa sau nu.
Am aflat ca exista pentru tine oportunitatea schimbarii mediului, fapt ce este absolut benefic pentru tine. Dupa parerea mea, este un lucru absolut necesar insa nu si suficient pentru ca tu sa fii fericita.
Pentru a fi fericita consider ca este necesar sa descoperi ca exista in aceasta lume, in aceasta viata, solutii pentru problemele tale, fara sa fie necesar sa apelezi la trapele de scapare. Si pentru a descoperi aceste solutii este nevoie sa inchizi intai trapele si sa inlocuiesti niste decizii pe care le-ai luat in copilarie, cu altele adaptate la contextul tau de viata actual.
In acest sens iti recomand cu incredere sa incepi si sa parcurgi un proces de psihoterapie si sa iti gasesti acordul cu tine si cu lumea.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput