adjective

adjective | Autor: ariella

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor. Sunt intr-o dilema si sper ca, cu ajutorul vostru, sa depasesc momentul. V-am mai scris odata despre problema mea. Sotul meu m-a inselat. De fapt, scria si primea mesaje de la secretara de la serviciu. Doar atat. Asa afirma amandoi, pentru ca am stat de vorba si cu ea. Asta s-a intamplat acum o luna. Eu am gasit intamplator mesajele. A jurat ca inceteaza, ca vrea sa continuam casnicia.
Eu sunt insarcinata acum in luna a 7 a. Cand suntem impreuna e totul ok, dar cand nu e langa mine, imi trec o multime de ganduri negre prin cap. Avand in vedere ca lucreza impreuna, se vad zilnic, au subiecte comune legate de munca...si eu ma intreb daca e doar atat, daca nu au continuat relatia, de data asta mult mai atenti.
Vreau sa scap de ea, sa plece de la locul ala de munca...dar cum?
Ce adjective sa folosesc cand vorbesc despre ea cu sotul meu, astefel incat sa nu i se mai para asa grozava?
Dati-mi un sfat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Draga Ariella, in primul rand, cu cat vei incerca sa o ponegresti mai tare in fata lui, cu atat il vei apropia mai mult de ea. Nu asta e solutia.
De unde stii ca te-a inselat? Ce contineanu mesajele?

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nici eu nu cred ca folosirea vreunui adjectiv este o solutie....banuind evident ca nu intentionezi sa o faci frumoasa sau inteligenta.

Daca te apuci sa vorbesti ca la usa cortului,atunci el isi va schimba poate parerea despre tine, nu despre ea.Daca vorbesti pe un ton calm si ai dovada a ceea ce spui, se poate sa inteleaga pana la urma, dar in nici un caz sa nu arunci cuvinte urate, pentru ca pana la urma tu trebuie sa fi o doamna in fata lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Sunt de parere 100% cu fetele.

Singurul fel in care poti obtine castig de pe urma beneficiilor adjectivelor este daca o faci pe ea sa le foloseasca atunci cand (si daca) vorbeste despre tine. Mai mult ca sigur sotzul tau o va pune la punct imediat si o va tzine la distantza.

Am avut o relatzie de 8 ani in care am fost inselata de cateva ori. De fiecare data castigam definitiv atunci cand cealalta ceda nervos si incepea atacurile impotriva mea. Eu ... eram mereu o doamna .



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by ileanna
Am avut o relatzie de 8 ani in care am fost inselata de cateva ori. De fiecare data castigam definitiv atunci cand cealalta ceda nervos si incepea atacurile impotriva mea. Eu ... eram mereu o doamna .



Never say NEVER.



Citatul asta spune multe...
Ai castigat de fiecare data in fata uneia, ca sa pierzi, din nou, in fata alteia... Ma bucur ca la inceput ai spus "am avut o relatie..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Nu m-as apuca sa o descriu pe cealalta cu tot felul de adjective caci nu ajuta la nimic. Poti face mai mult rau decat bine.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Daca vrei sa il indepartezi de tine si sa il apropii de ea atunci foloseste epitete. Fa-o cu ou si cu otet. Succesul e garantat, mai ales daca in realitate nu ai dreptate.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariella spune:

Am stat de vorba cu sotul meu, a recunoscut totul, mi-a spus ca a fost o greseala, ca nu se va mai repeta.
Dar el lucreaza cu ea in aceeasi incapere, desi au birouri separate si mai sunt inca 9 oameni acolo ( lucreaza la o firma de asigurari, ea e secretara acolo ). Asta ma roade cel mai tare si ma macina. Nu vorbesc si despre altceva decat doar despre polite si rca-uri?
Eu vreau ca el sa nu o mai priveasca ca pe o cucerire, in plus vreau sa-l mai intreb din cand in cand cate ceva despre ea, cum ar fi: azi va merge si X cu tine pe teren? etc..cum ar trebui sa vorbesc despre ea? sa-i folosesc prenumele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat?
NU POT...imi vine sa -i zic nasoasa, imputita si cate altele.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

In primul rind, eu n-as vorbi cu el despre ea.
De ce sa "o aduc" acasa?

Am vreun interes sa il determin sa se gindeasca la ea cind e cu mine, in caminul nostru, unde poate avea cu totul alte preocupari?!

As vorbi cu el de mine, de bebe, de familia noastra, de planurile noastre de viitor... sint atitea alte lucruri de discutat.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Te inteleg perfect. Si io am avut/am o problema similara. Si desi recunosc ca fetele ti-au dat niste sfaturi foarte bune, pe care in mod normal ti le-as fi dat la randul meu, marturisesc ca io cand ma refer la colega cu care m-a crizat al meu ii spun dulce "stoarfa". Si nu ma pot abtine si mi se mai umple si gura de placere cand zic asta. Din pacare nu am un efect bun (in sensul dorit de mine), pentru ca al meu imi replica instantaneu ca nu-i asa si se crizeaza tot. De fapt am dreptate dar ar fi prea mult sa recunoasca el asa ceva.
Dar daca tu poti fi o mare doamna si te poti abtine de la astfel de epitete, ti-ar fi mai bine tie si implicit lui bebe. Incearca sa afli ce te intereseaza punand intrebari generale de genul "si cine a mai fost?", n-o nominaliza direct decat cand n-ai alternativa si atunci mai bine foloseste-i numele, si atat. Daca poti. Io iti tin pumnii.
Grozava tot o sa i se para. Mai slaba, fara vergeturi, mai nu stiu cum, fara sa-l puna la munca, fara sa-l bata la cap, punandu-l pe piedestal si alea alea. Si mai ales ca nu-i a lui, sa-i stea la dispozitie cand vrea el, si o face atractiva.
Stai cu okiu pe el, tine hatzu scurt si ia-ti un bici. Ca-l merita.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariella spune:

Multumesc mult pentru sfaturi si pentru incurajari.
Sper sa reusesc sa ma abtin...desi mi se pare foarte greu...
Craciun fericit tuturor!!!! Va pup!!!

Mergi la inceput