Amadoi vinovati - adevarat sau fals?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Categoric vina comuna .Proportia nu are relevanta sau e mult prea complicat de calculat!Depinde din ce perspectiva privesti....
Cind citim mesajele cu m-a inselat ,etc. este varianta celui care o simte.Daca ar intra in polemica si partea adversa ,atunci sa vezi surprize,surprize(fara Andrea Marin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:

Daca ar intra in polemica si partea adversa ,atunci sa vezi surprize,surprize(fara Andrea Marin).



Uneori nici nu e nevoie sa intre si partea adversa in polemica...tata a inselat-o mereu pe mama si adevarul era evident din orice punct de vedere vedeai...si normal ca cel care face asta o sa gaseasca mereu ceva in apararea lui, ca doar nu o sa zica 'da, sunt un bou'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Mda...nu ma pot abtine...

De ce trebuie ca partenerul celui care inseala sa aiba o parte din vina?. Responsabilitatea este 100% a celui care ia decizia. In cazul nostru, partenerul care inseala.
Fiecare trebuie sa traiasca cu deciziile pe care le ia si sa isi asume responsabilitatile ce decurg.

Chestiile cu: nu e atent cu mine, ma cicaleste, etc, etc sint scuze pentru a face remuscarile mai usor de suportat. IMO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

De acord cu Vandal. Daca te cicaleste, nu e atent cu tine, nu-ti mai convine intr-atat de ce trebuie sa inseli, desparte-te de partener si vezi-ti de viata.

Mi se pare pueril si arhaic sa spui ca partenerul inselat poarta vina, chiar si doar parte din ea. Se naste un copil de exemplu - mama clar e f. ocupata ata fizic cat si psihic iar timpul si rabdarea acordata partenerului e tare limitata. Si-atunci partenerul e indreptatit sa caute tandrete in alta parte?????

Sau el munceste pana seara tarziu ca sa sustina familia, eventual pretentiile nevestei, ea atunci e indreptatita sa se simta neglijata si sa-si indrepte atentia spre altcineva?

Astea sunt exemplele care mi-au venit in minte dar pot sa mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Nu e vorba de dreptate aici. Dreptatea nu face 2 bani.

In dragoste ca si in razboi totul e permis

Uneori inselatul e un fel disperat de a ti se atrage atentia ca lipseste ceva greu de explicat. Uneori cel care inseala, in subconstient nu vrea sa plece. Vrea sa fie convins sa nu plece.

Treaba voastra. Io'mi iubesc barbatul si dc o fi sa ma ingras sau sa devin neinteresanta, prefer sa-mi faca un dus rece prinzandu-l cu alta decat sa plece pur si simplu. Lucrurile sunt mai complexe decat alb si negru.





Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Initial creeata de Clover

Toate textele si blablaurile despre relatii spun ca intr-o relatie e mereu vina amanduroara daca lucrurile merg prost.

Eu cred ca asta e o mare minciuna si ca poate exista vina unilaterala. Voi ce parere aveti?

Keep the promises you make to yourself.




Eu nu cred ca este vorba atat de vina unuia sau altuia, cat de incompatibilitate la un anumit moment si lipsa de comunicatie. De ce trebuie sa fii vinovat ca iti cauti fericirea ?

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nu trebuie sa fi vinovat ca iti cauti fericirea....dar e frumos sa iti cauti fericirea dupa ce reglezi lucrurile cu celalalt si nu mai formati un cuplu si sunt ambii parteneri constienti de asta..ca nu mai formati un cuplu.
Nu o sa acuze nimeni ca vinovat un om care s-a despartit de partener pentru ca nu era fericit si dupa aia a inceput ca caute fericirea...dar sa isi caute fericirea si sa devina cuplul un trio....aici cred ca e vina cuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Mai spunea cineva, ceva despre vinovatie-responsabilitate. In momentul in care ne implicam intr-o relatie ne asumam anumite responsabilitati (ce "greu" suna). Daca ash alege sa-mi caut fericirea in alta parte, inseamna ca mi-ash asuma responsabilitatea de a destrama relatia in care sunt implicata. Dar privind din punctul de vedere al partenerului meu :ar fi vina mea ca s-a dus totul de rapa! Cu complexele astea de culpabilitate e riscant sa te joci. SUnt oameni care se simt vinovati de toate relele lumii si oameni care nu-si asuma responsabilitatea propriilor acte.
Iar eu cred, nu ca amandoi sunt vinovati, ci amandoi sunt responsabili de o stare de fapt! De ce asta? Sa dau un exemplu, care ar putea fi privit drept un caz cu vinovatie unilaterala: El/ea insala, desi in relatia de baza, totul e ok. Partenerul plange pe umarul cuiva: "el/ea m-a inselat si eu nu sunt vinovat cu nimic". Din start, daca te-ai cuplat cu o persoana, te-ai implicat intr-o relatie, ai si foloasele, tragi si ponoasele. Iti asumi responsabilitatea de a fi inselat, parasit, traumatizat etc. ......deci e si vina ta.
Din tot ce-am scris eu aici si sper ca n-am fost complet pe langa subiect, e evident ca ma ghidez in viata pe principiul "spera in ce-i mai bine si asteapta-te la ce-i mai rau".

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

De acord intru totul cu tzitziri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Originally posted by Bee

Din start, daca te-ai cuplat cu o persoana, te-ai implicat intr-o relatie, ai si foloasele, tragi si ponoasele. Iti asumi responsabilitatea de a fi inselat, parasit, traumatizat etc. ......deci e si vina ta.
Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia




Asta mi-a placut....si ca sa nu ne mai simtim vinovati niciodata nimeni de nimic propun sa ne sihastrim si sa traim in pesteri...

P.S.Acum o sa ma simt vinovata daca ii spun si lui ca ma duc sa ma calugaresc, deci cred ca o sa imi accept pana la urma vinovatia de a fi impreuna

Mergi la inceput