Candida si sarcina

Candida si sarcina | Autor: Missy

Link direct la acest mesaj

In urma unor analize am descoperit ieri cu mirare ca am puroi si candida in gat. Dar tot de ieri imi intarzie si ciclu si motive am sa presupun o eventuala sarcina. Dr m-a sfatuit sa mai indur 2 zile durerile datorate puroiului inainte de a incepe tratamentul, dar sa imi clatesc gura cu apa cu bicarbonat. nu stiti, aceasta ciuperca, de care am inteles ca se scapa greu tare, influenteaza sarcina in vreun fel. deocamdata nu mi-a aparut si "down there", dar nu se stie niciodata . . .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Stai linistita, nu influenteaza.
Local,datorita schimbarii ph-ului vaginal in urma sarcinii, gravidele fac frecvent candida.
In gat insa, are alta cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Si eu am fost in aceeasi situatie la-nceputul sarcinii. Din pacate, in primele 3 luni nu prea poti face mare lucru, pt ca antibioticele si ovulele vaginale sunt contraindicate. Dar rezista si tu astea 3 luni si dupa o poti trata, desi e posibil sa recidiveze. Din fericire, oricat de suparatoare ar fi pentru mamica, candidoza nu afecteaza fatul.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

multumesc mult, m=ati mai linistit, sa vedem cum fac insa cu infectia . . .

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

SAlutare fetelor
De tabletaj nu cunosc ca sa se poata lua in timpul sarcini, doar ovule de Pimafucin intravaginal, de poate linisti si in timpul sarcinii.
In rest stiu ca tabletele de Flucoric (am facut si eu tratament cu ele) is foarte bune si au efect foarte bun. Dar in timpul sarcinii nu cred ca se pot administra


DM

Mergi la inceput