Copiii nascuti prin cezariana pot avea probleme?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Originally posted by maricar

Revin cu completari.
Mi s-a recomandat cezariana la 38 de saptamani din cauza miopiei, a staturii si a unei infectii cu steptococ pe care oricat de mult am incercat, nu am reusit sa o tratez in timpul sarcinii.Doctorita mea s-a gandit sa o faca mai devreme, in asa fel incat sa nu se declanseze travaliul, pt ca zice ea ca ar fi riscant.

mariavlad



Pai intr-o chestie de asta nu vad alta solutie...si stai linistita ca nu e chiar asa de rau sa nasti prin cezariana...crede-ma

mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

Nici eu nu vad nici o problema in ceea ce priveste nasterea prin cezariana si nu vad de ce ar avea mai multe probleme bebeul in urma cezarienei. Si eu am nascut prin cezariana nu pentru ca am vrut neaparat ci pentru ca imprejurarile au fost de asa natura. La noi cezariana a insemnat sansa de a nu avea probleme dupa nastere ca daca nasteam normal cine stie ce se intampla.
Iar in ceea ce priveste statisticile care spun ca procentul bebeilor cu probleme nascuti prin cezariana este mai mare decat cel al celor nascuti natural trebuie sa nu scapam din vedere conditiile in care se ajunge la cezariana, de obicei dupa un travaliu lung care de cele mai multe ori implica si suferinta fetala.

Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Mai fetelor,io chiar nu inteleg de ce vreti sa fiti neaparat taiate daca puteti naste natural,chiar nu inteleg...sincer.
Eu primul copil l-am nascut prin cezariana pentru ca nu m-am dilatat decit 3 cm in 9 ore iar bb. trebuia scos cit mai repede pt. ca facuse kk ,dar sincera sa fiu nu as fi optat nici o clipa pentru cezariana,dealtfel aici nici nu e posibil sa faci cezariana la cerere si le dau perfecta dreptate medicilor.Stau citeodata si ma uit la taietura care desigur se vede si imi spun..'Ce bine ar fi fost fara..'.Pe al doilea copil l-am nascut natural tot dupa oree intregi de travaliu,dar se poate si nu recomand cezariana numai in caz de probleme majore.
Am impresia ca in Romania se fac multe cezariene doar ca sa aibe doctorii ce baga in buzunar,altfel chiar nu imi explic.
Ginditi-va bine,este o operatie,refacerea este mult mai nasoala,muschii sint taiati si tre sa munciti muult pina sa aveti din nou un abdomen frumos.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Pai nu alegem sa ne taie, alegem UNDE sa ne taie. Decat la pasarica, mai bine la burtica - simplu de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by Messa

Pai nu alegem sa ne taie, alegem UNDE sa ne taie. Decat la pasarica, mai bine la burtica - simplu de tot.



Adica..,de unde ideea asta de musai sa fii taiata?.Daca nasti natural nu inseamna ca trebuie sa fii taiata jos,zau asa chestiile astea numai in Romania se practica.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

oana cuzino,care este si ea doctor,a spus ca a ales cezariana pt ca de a lungul timpului a vazut si a auzit de multe cazuri de copii nascuti natural si care au avut de suferit din cauza asta/vezi lipsa de oxigen care afecteaza fatul din cauza unei nasteri cu travaliu prelungit,scoaterea cu forcepsul,care de asemenea poate provoca traume,circulara de cordon care poate duce la moartea fatului.in schimb,la nasterea prin cezariana,cea care are de suferit mult mai tare e mama,singura chestie pe care o poate pati copilul e sa fie taiat atunci cand se sectioneaza uterul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am doi copii nascuti prin cezariana: Emma la 40 saptamani (la termen, incepuse deja travaliul) si Matei (38 de sapt si 2-3 zile). Emma a fost super-bine, a vut scor 10, n-a avut nici un fel de problema. Insa Matei a suferit o detresa respiratorie, la cateva ore dupa nastere, nu imediat. Cand l-a scos dr. a tipat din toti plamanii, a zis dr. "aoleu, cum tipa! Mai rar sa tipe asa un bb scos prin cezariana" Totul ok atunci, a luat si el "nota" 10, insa, dupa 3-4 ore n-a mai putut respira, s-a comportat ca un prematur si l-au bagat in incubator A avut si perfuzii, saracutzu', noroc ca nu l-am vazut (eram la reanimare), cand l-am vazut a doua zi, era ok, nu mai era nici un pericol. A stat 3 zile in incubator, cu toate ca nu mai erau probleme, dar dr. a decis sa-l tina acolo, era mai safe.
Dr neonatolog mi-a zis atunci ca se mai intampla la bb scosi prin cezariana sa aiba detresa respiratorie, caci e o nastere fortata. Acum...nu stiu sigur de ce...poate si din cauza ca l-a scos mai devreme...la 38 de sapt si un pic? Era a doua ceza, aveam si proteine in urina...si se si intinsese f rau vechea cicatrice. DEci chiar trebuia scos.
Si s-a nascut cu 3,250 kg, deci nu era mic, era bb normal...si totusi.
Eu zic ca e bine ca cezariana sa se faca atunci cand organismul este pregatit de nastere...adica dupa ce ai intrat in travaliu...sau daca nu se poate....cat mai aproape de termenul final.
Aaaa! Si inca o complicatie: mi s-a inchis colul in noaptea de dupa operatie...asta tot o consecinta a faptului ca organismul nu era inca pregatit de nastere. Colul era ff tare si spastic. Asa ca lohiile nu mai curgeau...au curs o noapte si atat si am stat 5 zile in spital, dar nu-mi curgea decat fff putin, extrem de putin, aproape deloc, toata lumea zicea ca e ok, ca o sa curga...sau ca la a doua ceza nu mai curge asa mult Ma rog, am plecat acasa si in ziua a 8-a m-am intors la spital, ca facusem febra si mi se intarise burta si am durea Am suportat o dilatatie de col si mi-au dat antibiotic. Puteam sa dau in septicemie, Doamne fereste!
Dar de ce ti-a recomandat tie cezariana la 38 de sapt? Mie la prima mi-a zis dr. ca asteptam termenul, NU ma taie inainte.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Buna fetele
Si eu am nascut prin cezariana pe 31.10.2006 un baietel de toata frumusetea. Am fost nevoita pt ca bebe era in pozitie pelviana si nu am vrut sa riscam nimic. Copilul e sanatos, eu ma simt foarte bine. Nu stiu ce inseamna o nastere naturala, asa ca nu ma pot pronunta. Stiu insa ce inseamna o cezariana. La mine recuperarea a fost ffff rapida, singura durere resimtita in zona abdominala inferioara fiind ca si cand as fi avut o febra musculara extrem de dura. Totul a durat cam o saptamana, dar prin miscare multa am reusit sa trec peste. In prima noapte a fost bine la terapie. Am primit calmante, n-am stiut ce e durerea. A doua zi dimineata am avut un episod mai dur in sensul ca m-au apasat tare pe burta fiindca nu se eliminau lohiile. Acum ma gandesc ca mi-au facut un bine...atunci le-as fi injurat nitel
Al doilea bebe....inca nu ma gandesc, e prea devreme.
Va pupic, aveti incredere in Doamne Doamne


Ana lui Tiberiu Mihai 31.10.2006

poze Tibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna,
Eu am nascut la 38 de saptamani, prin cezariana cu anestezie generala( din cauza miopiei operate cu laser si a unor probleme de coagulare).
Alexia este o minune de fetita , mancacioasa si frumoasa, care a primit nota 10 la nastere.Probleme pot aparea daca cezariana se face prea devreme..La mine se rupsese apa si aveam contractii.. astfel.. practic s-a nascut atunci cand trebuia...Nu cred ca e o idee buna sa iti faca cezariana la 38 saptamani atata timp cat sarcina decurge normal si nu sunt semne ca bebe vrea sa vina..Totusi termenul este 40 saptamani.
Pupici, nastere usoara si bebe frumos si mancacios.
Lili

Mergi la inceput