Mai exista oare o sansa dupa ultima sansa?

Mai exista oare o sansa dupa ultima sansa? | Autor: Henan

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata ,la toata lumea! De cateva nopti numai reusesc sa dorm noaptea (si nici ziua!) pentru ca mi s-a intamplat ceea ce ar fi trebuit sa mi se intample mai demult (cred!) adica m-am maturizat. Am 36 de ani sunt casatorit de 14 ani si am doi copii , un baiat si o fata de 14 respectiv 10 ani.Primii 2-3 ani au fost normali dupa care incet incet am devenit un egoist , un surd, un singuratic, un insensibil . Primul "vinovat" a fost calculatorul . De dimineata pana seara si de seara pana dimineata eram la tastatura. N-am mai avut grija de sentimentele sotiei , n-am mai ascultat-o, n-am mai ajutat-o in gospodarie ,n-am mai fost nici tata, am devenit mai neingrijit... am devenit stafia de la calculator. :(( . Doar dupa certuri mai serioase ma mai "trezeam" putin insa intr-un final
ajungeam in fata monitorului. Anul trecut, in iulie chiar de ziua mea, sotiei i-a ajuns , cum era si normal , cutitul la os si mi-a zis ca intre noi totul s-a terminat si ca urmeaza sa divortam . Brusc mi-am adus aminte cat de mult o iubesc si binenteles am cautat iertarea si impacarea pe care le-am primit. Pana in decembrie anul trecut am facut mari eforturi pentru ai arata ca m-am schimbat si chiar a fost impresionata de realizarile mele. Atunci ea a "cedat" si am facut iar dragoste . Imediat dupa asta totul s-a rupt , dintr-o data comunicarea a devenit greoaie, eu m-am descurajat si m-am retras in vizuina mea iar ea a inceput sa-mi vada numai defectele ... Relatia noastra s-a deteriorat foarte repede astfel ca dupa vreo 2 saptamani deja dormeam separat. Tot anul acesta am facut efortul de a ma comporta normal asumandu-mi responsabilitatile de care am fugit atata timp.
De curand ea a inceput sa vorbeasca foarte mult pe messenger cu un barbat si dintr-o data am simtit ca sunt gelos.Inca nu este nimic serios intre ei . Iar mi-am adus aminte ca o iubesc , numai ca de data asta am inteles si cat de rau m-am purtat si cu ea si cu copiii. In ciuda faptului ca simt ca ii iubesc la nebunie niciodata nu m-am comportat ca atare . Am incercat sa vorbesc cu ea sa-mi de-a o sansa sa arat cine sunt si cum sunt cu adevarat insa nici nu vrea sa auda . A zis ca mi-a dat o ultima sansa anul trecut si ca drumurile noastre se vor desparti .Mi-a mai zis ca nu s-au despartit pana acum din cauza copiilor carora vrea sa le mai dea o sansa de-a avea totusi un tata. Mi-a zis si ca daca vreau sa locuim impreuna o vom face numai ca prieteni si sa nu-mi mai fac iluzii ca ne vom mai impaca. Nu-si doreste vreun alt barbat in viata ei si tot ce conteaza pentru ea sunt copiii. A terminat prin a-mi spune ca va veni o zi in care ne vom desparti si cu acte.
Ce pot spune eu ...sunt terminat , noaptea plang ca nebunul iar ziua ma daruiesc in totalitate si copiilor si sotiei. Va spun sincer ca abia reusesc sa suport durerea ce-o simt in suflet. Stiu ca asta merit , stiu ca trebuie sa-mi asum responsabilitatea faptelor mele ... ma simt totusi atat de singur si cred ca acesta e motivul pt care am scris aici..trebuia sa ma descarc. Probabil n-am fost prea coerent , sunt obosit si nu ma pot concentra .Ea este o femeie care ia hotarari foarte greu dar odata luate raman luate. I-am zis ca la batranete o sa -si zica ca in toata viata ei o singura data si-a schimbat hotararea...ma intreb totusi daca merit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

mda..plangi in continuare cu "mult iubitul tau PC",te asculta, te mangie, nu??? asta are suflet, nu? sotia ta pe care afirmi ca o iubesti nu are, copii tai, sunt papusi animate...ce sa spun?!?!

cred ca nici nu ai observat ochi tristi ai copiilor, cand probabil vroiau sa se joace cu "tati" si cand sotia te mergea la culcare trista ca nu are cine s-o tina in brate.... caci deh, tati trebuia sa stea pe net.....

dar poate jobul tau implice asta, si totusi daca da, serviciu e servici, familia e familie...

daca mai exista o sansa?!?!? NU MERITI o asemenea sansa....simplu...nu o meriti ca un sot care-si iubeste sotia si copii, nu ii lasa la o parte in favoarea unei tastaturi....
si inca ea are puterea sa ramaneti prieteni, sa locuiti impreuna prieteni...cred ca trebuie sa fie o femeie tare f puternica

anyway, dupa ce va veti separa defivititiv, vei avea timp sa petreci restul vietii cu "iubitul tau pc"
..sa vezi ca o sa-ti satisfaca toate poftele, o sa-ti si faca de mancare, o sa si spele, si curat....dar o sa te iubeasca vreodata???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Greu, foarte greu de raspuns sau de dat un sfat..Sau poate asa cum ai spus, ai vrut doar sa te descarci..Ajuta si asta!

Ai spus ca anul trecut in iulie ti-a spus ca e totul gata si pana in decembrie ai facut eforturi sa te schimbi..etc..timp in care nu ati facut dragoste...apoi ati facut si totul s-a rupt..Acolo trebuie cautata problema...De ce dupa ce ai reputat "victoria" te-ai schimbat sau ai redevenit acel barbat insensibil de care ea s-a indepartat? Chiar o mai iubesti sau e vorba de orgoliu? Pt ca daca ai iubi-o nu cred ca ai putea sa te porti asa...

In alta ordine de idei, ca sa raspund strict la intrebare, nu cred ca mai exista posibilitatea ca ea sa-ti mai acorde o sansa din tot sufletul...Ai dezamagit-o atitia ani, ti-a dat o sansa si ai dezamagit-o iar...Daca va fi, va fi doar pt copii asa cum ti-a spus si ea...Problema e ca in situatii din astea obosesti, obosesti sa mai speri ca se va schimba, ca va fi bine...pur si simplu obosesti, o spun din proprie experienta, din pacate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marusia spune:

Lamurete-te pe tine daca chiar o iubesti sau e doar orgoliul tau ranit.Spun asta pentru ca si eu am fost o sotie care a asteptat ani de zile ca sotul ei s-o bage in seama.Si care sot cand si-a dat seama ca ma pierde....a sarit ca disperatul,dfar nu pentru ca ma iubea ,ci pentru ca eram un bun al lui...a ma pierde inseamna ca nu mai are el valoare.Dar i-a trecut repede si si-a gasit imediat pe un site de matrimoniale nevasta si acum cica e un om schimbat,tandru,dragutz etc.Poate ca sotia ta a facut pasul asta atunci cand s-a convins ca nu mai are nimic pentru tine...ca oricum tu nu mai aveai demult ceva pentru ea.Daca meriti sau nu o sansa,nu pot spune eu ...ci ea.Dar cred ca daca asta a fost casnicia voastra,nu trebuie sa va mai cramponati de lucruri care nu merg.E a decis ...nu ai dreptul sa mai insisti.Cauta si tu sa fii un tata bun,cauta sa gasesti o alta femeie...si nu fa cu urmatoarea femeie ,ce ai facut cu sotia ta.Din pacate cand ceva se strica....reparatiile nu mai fac lucrul sa functioneze ca nou.Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Henan spune:

Multumesc pentru raspunsuri . Va asigur ca nu e vorba de nici-un orgoliu ranit. O iubesc cu toata fiinta mea, v-as vorbi zile intregi despre ea ... dar din pacate n-am avut nici educatia de-ai arata asta si nici puterea de a intui in ce prapastie m-am lasat aruncat de mine insumi. Nu sunt un om rau , nu sunt insensibil dar m-am purtat cat zece oameni rai si cat zece oameni insensibili , mai ales cu ea . N-am cum sa sufar mai tare decat a suferit sotia mea dar as face-o fara sa stau pe ganduri .
Am asigurat-o ca daca ea simte ca divortul va fi pentru fericirea ei si a copiilor atunci asa sa fie. Nu-i voi face absolut nici-o problema .Mie nu mi-a mai ramas decat ca pana la despartire sa fiu un tata si un sot cat mai bun . Poate mai exista vreo sansa ascunsa , nu stiu , dar daca exista sa fiu al naibii daca am de gand sa-i mai dau cu piciorul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ai avut o sansa maaaare acum 14 ani. Timp de 14 ani ai avut zilnic cate o sansa. Acum te-ai trezit la realitate. Doare, dar asta e.
Esti exact ca fostul meu sot, doar ca el s-a indragostit de sticla, nu de PC.
Eu te sfatuiesc s-o lasi in pace pe nevasta ta, divorteaza, si las-o sa-si gaseasca fericirea. Da-i o sansa daca o mai iubesti.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu cred ca exista sansa si dupa ultima.
Insa este ft ft greu, tie trebuie sa iti ajunga "cutitul" la os sa te trezesti mai repede si sa te schimbi astfel incat sa fii si tu multumit de tine, apoi si ceilalti.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Henan

Multumesc pentru raspunsuri . Va asigur ca nu e vorba de nici-un orgoliu ranit. O iubesc cu toata fiinta mea, v-as vorbi zile intregi despre ea ... dar din pacate n-am avut nici educatia de-ai arata asta si nici puterea de a intui in ce prapastie m-am lasat aruncat de mine insumi. Nu sunt un om rau , nu sunt insensibil dar m-am purtat cat zece oameni rai si cat zece oameni insensibili , mai ales cu ea . N-am cum sa sufar mai tare decat a suferit sotia mea dar as face-o fara sa stau pe ganduri .
Am asigurat-o ca daca ea simte ca divortul va fi pentru fericirea ei si a copiilor atunci asa sa fie. Nu-i voi face absolut nici-o problema .Mie nu mi-a mai ramas decat ca pana la despartire sa fiu un tata si un sot cat mai bun . Poate mai exista vreo sansa ascunsa , nu stiu , dar daca exista sa fiu al naibii daca am de gand sa-i mai dau cu piciorul .




Esti copia la indigo a sotului meu, doar ca el a facut greseala, dictata de educatia din familia lui, si combinata cu o boala psihica, sa ma loveasca, fapt care a pus capat casniciei noastre acum cind baietelul si fetita noastra au doar 4 si 2 ani, nu 14 si 10.
Ceea ce tu trebuie sa intelegi, este ca in atitia ani ai ucis pic cu pic iubirea sotiei tale pt. tine, asa a facut si sotul meu, si daca ea nu te mai iubeste nu mai exista nici o sansa pt. tine.
Ceea ce eu nu inteleg exact, este de ce nu trage ea o linie, probabil aici joaca un rol important situatia financiara, sau problema de locuinta, nu stiu.
Eu una, nu as vrea sa stau cu cineva in apartament doar asa, ca sa aiba copiii tata, mai ales ca fiul tau de 14 ani intelege foarte bine toata situatia, si la fel cea mica.
Scuze daca am devenit prea personala, dar eu nu ti-as da nici o alta sansa, stiu ca realitatea arata altfel, si eu i-am dat fostului sot, multe sanse sa se lase de calculator, dar intr-un final tot acolo am ajuns, si cu timpul, a inceput sa-mi fie indiferent daca e seara cu mine, sau cu calculatorul.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Henan spune:

Nu are probleme nici financiare si nici de locuinta. Nu am spus asta , daca relatia cu ea a avut incontinuare de suferit in ultimul an, in ceea cu copii am adus imbunatatiri serioase. Faptul ca m-am implicat cu mult mai mult in cresterea lor mi-a dat incredere ca pot totusi sa-i educ in asa fel incat sa nu ajunga niciodata ca mine. Sotia a vazut asta si in mod intentionat s-a retras putin cate putin lasandu-ma pe mine sa ma implic mai mult decat ea. Intentioneaza ca dupa divort copii sa poata pastra o relatie apropiata cu mine. Cred ca acesta e motivul principal pentru care nu a tras linia si mi-a dat sansa de a fi tatal de care au nevoie.
N-am dat cu piciorul la sansa asta si nici n-am de gand sa dau . Ei sunt totusi rodul iubirii noastre si sunt niste copii deosebiti.
Asa cum a zis cineva la un moment dat , sotia mea este o femeie foarte puternica , in afara de supararile provocate de mine a avut de indurat si alte furtuni ba chiar si un taifun . A ramas dreapta si niciodata nu s-a plans la nimeni... oricum n-avea cui :((.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

In ceea ce priveste relatia asta, s-ar putea ca sotia ta sa fie mult prea obosita sufleteste ca sa-i mai poti capta atentia si sa mai obtii vreo reactie din inima ei ... alta decat saturatie totala.

Cum naiba n-ai dat 2 bani atata vreme si acum, brusc nu mai poti dormi??? Explica-ne si noua poate mai invatam ceva despre barbati. Presupun ca iti atragea atentia mereu. O luai pe post de simpla cicaleala??

Spune-i ce admiri la ea, asa cum ne-ai spus si noua. Spune-i cat o respecti pentru tot ce a facut. Spune-i ca daca pentru ea fericirea inseamna sa traiasca fara tine, o iubesti prea mult ca sa nu-i dai acest drept.

Ce fel de om este? Ce si-ar dori sa faca cel mai mult? Ce ar face-o fericita? La ce viseaza? Stii lucrurile astea? Daca da, incearca sa-i indeplinesti un vis. Fa ceva prin care sa-i demonstrezi cat de mult inseamna pentru tine. Cu fapte nu cu vorbe, vaicareli si promisiuni.




Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ca si Ileana, si eu vreau sa stiu ce era in mintea ta in anii in care nu raspundeai deloc la nevoile ei. In care o lasai sa sufere singura. In conditiile in care spui ca ai iubit-o in tot acest timp, cum poti sa o lasi sa sufere? Daca ma lamuresti voi aprecia foarte mult.

Exista, cred, un milion de sanse. Nu o cunosc desigur pe sotia ta ca sa stiu cat de hotarata este dar poate faptul ca mai intarzie divortul inseamna ca a mai lasat o portita intredeschisa. Insa, sincer, in locul tau mi-as evalua cu adevarat sentimentele. Dupa cum se vede in intrebarea de mai sus eu nu cred ca este posibil sa ramai indiferent la durerea cuiva pe care il iubesti si sa reactionezi numai sub amenintare. Deci nu cred ca o iubesti asa ca mai bine o lasi sa plece!
Din ce povestesti tu reiese ca inafara de 3 ani la inceput+ 1an recent adica timp de 10 ani ea a suferit, a dus singura greutatile gospodariei si ingrijirea a doi copii fara sa simta atentie, iubire... 10 ani e enorm. Tu ce ai face in locul ei?

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput