Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by elly_me



De cateva luni urmaresc discutiile voastre si de abia m-am incumetat sa va scriu.
Ma confrunt si eu cu o problema -dereglare hormonala (CM rar - chiar si la 6 luni)si progesteron fff redus (1.1 ng/ml : val.normale in faza lutelara 5.16- 18.56).

Am fost la endocrinolog si mi-a spus ca trebuie sa fac tratament cu Utrogestan "toata viata"; iar bb fff greu.

Insa, de 1 luna am inceput un tratamentul Liviei cu tincturi si ceaiuri (ceai coada soricelului, cretisoara, galbenele si dragaica - vit E- kamaiany - tincturi de coada soricelului, zmeur, marar si telina).
Nu stiu cat de bun este acest tratament pentru problema mea.
Ma puteti ajuta cu vreun sfat?? S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema??

Multumesc
Elly



Elly, bun venit la noi . Mult succes cu tratamentul inceput. o sa vezi ca vor fi imbunatatiri. Ai incredere! Pt ca zici ca ai progesteronul asa scazut, eu te-as sfatui sa iei si ceai de napraznic pe langa ce iei deja. Ia 4 cani de ceai de napraznic pe zi, pregatit dupa reteta stiuta. Incearca sa iti iei si ulei de peste, 2 capsule pe zi, una dimineata, si una seara. O sa vezi ca ficatul tau o sa reactioneze pozitiv si organismul se va regla in timp!

Daca ai intrebari, zii si incercam sa te ajutam.

O sa te trec pe listuta. Sa mai imi ziceti cine vrea pe listuta dintre fetele nou-venite .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

textul s-a copiat cu acele numere ...nu stiu ce s-a intamplat
mai incerc o data

"Sānger#259;rile intermediare fiziologice. Uneori o ovula#355;ie poate fi mai brutal#259;, provocānd rupturi importante ale vaselor foliculare. Se produce o sāngerare mai abundent#259;, care se scurge de-a lungul trompei, prin uter, spre vagin. Aceasta poate colora mucusul cervical ro#351;iatic sau ro#351;u-brun. Uneori īns#259; se pot ivi sānger#259;ri vaginale care s#259; dureze 2-4 zile #351;i care s#259; mimeze o fals#259; menstrua#355;ie, inducānd femeia īn eroare. Perioada sānger#259;rilor intermediare fiziologice este una de maxim#259; fertilitate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Ce tratament naturist m-ar ajuta si pe mine ? Am sindromul ovarelor polichistice si uter retrovers(cel putin un tratament naturist care sa-mi regleze cm,imi sare 1 luna,uneori si 2)...Va multumesc

Adriana



Adriana, bun venit la noi . In afara de faptul ca avem acelasi nume, avem si aceleasi probleme . Eu am facut tratamentul Liviei mai simplificat pe care ti-l recomand si as mai adauga si ulei de peste care e foarte indicat in PCOS. Daca ai nevoie de detalii, te rog sa imi spui si te lamuresc cu ce ai nevoie.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

mBuca, e copiaza asa din cauza diacriticelor, adica ale caracterelor strict romanesti cu sh, tz etc...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Madalinamultumesc ,dar deja consider canitza compromisa...si mi-era asa de draga,e din aia de lut,de la tirgul de oale.
Am uitat...ce vit E naturala cunoasteti sau folositi?



Idaira, si eu mi-am patat aproape un set intreg de cani superbe cu ceaiul de napraznic. Dar am reusit sa le curat cu Cif. Am incercat si cu Domestos - le-am pus la inmuiat in Domestos cu apa si le-am lasat asa cateva ore. La canita ta de lut eu iti recomad Cif, ca sa nu se decoloreze, dar o sa cam ai de frecat dupa ce o lasi putin la inmuiat.

Sper sa recuperezi canita.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

adimercedes mi-am dat seama cand l-am mai
citi o data...ei in fine...se intelege totusi ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

mBuca: Eu am o prietena care a fost la Ziegler pe perioada sarcinii (Ziegler de la pitalul evreiesc, nu stiu daca este acelasi) si nu a fost f. incantata de el. cel de care am auzit eu este Togas Tulandi si, daca il cauti pe net, gasesti o gramada de info despre el. Eu n-am facut nici o analiza inca, acum vreau sa incep, dar ma apuca disperarea cand ma gandesc ce greu se misca lucrurile aici (pana primesti programare, pana faci analizele, pana ajung rezultatele..). Am avut o alta problema de sanatate acum cateva luni, problema pe care am avut-o si in Romania acum cativa ani. In Romania am avut diagnosticul si tratamentul intr-o sapt., aici a durat 3 luni. Asta este. De aia ma gandeam sa apelez la o clinica de specialitate, ca ma gandesc ca poate dureaza mai putin acolo. Chestia este ca la clinica trebuie sa platesti analize pe care ti le poti face gratuit in spitale. Si eu ma gandesc la o laparoscopie, sa vedem insa ce vor zice primele analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

iumosa
nu am platit nimic pentru analizele facute la royal victoria, dar
intr-adevar am asteptat 3 luni primul rendez-vous. Dupa aceea totul
a decurs destul de repede.
daca vrei iti dau nr de telef pt programare. Nici eu nu sunt ff multumita de doctorii pe care i-am intalnit pana acum; cam superficiali...ii spuneam eu doctorei mele ce analize ar trebui sa mai fac si ea zicea.."pai nu le-ai facu? aaaa asa e ar trebui sa faci si asta", si a mai fost o faza pe care nu mi-o amintesc acum dar
stiu ca ma gandeam "ma asta o fi studiat dosarul meu sau doar s-a facut". ar fi bine sa incepi analizele dar nu dispera, ca ai toate sansele sa se intample de la o luna la alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

mBuca: Da-mi, te rog, nr. ala de tel. Acum ma pun sa adun informatii, am saptamana asta programare la medicul de familie si o s-o intreb ce zice si ea, apoi rumeg informatiile pe perioada sarbatorilor si in ianuarie incep cu spor. Eu ma cam suspectez de endometrioza (dupa ce am citit mai multe despre boala), dar nu vreau sa fiu ca studentii de la medicina, care cum invatau o boala, cum credeau ca au simptome. Om trai si om vedea. Suna incurajator faptul ca dupa primul rendez-vous lucrurile s-au miscat mai repede. Tu de cat timp incerci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

McGill Reproductive Center 514-843-1650, poti sa ceri chiar la dr asta de care ai auzit tu.
adresa: 687 Pine Avenue. este la intersectia lui Peel cu Pine Avenue
dar mai mergi in campusul ala pana ajungi la Women Pavilion.
Eu nici nu stiu ce sa zic de cat timp incerc, pt ca nu am facut
monitorizari, habar nu aveam cand am ovulatie, cand este perioada fertila.
Am zis ca vreau bb si asteptam sa se intample. Cert este ca nu am folosit protectie de ceva timp.
Sa dea Domnul sa se intample cat mai curand minunea la toate cele ce isi doresc.

Mergi la inceput