Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

initial postat de babydream

nou venit


Membru din:22/12/2006

Are album!



Romania
iasi
4 Mesaje
Trimise - 02/01/2007 : 13:33:01
--------------------------------------------------------------------------------

draga livia si dragele mele! am un an de acum de cand citesc din umbra mesajele voastre. ideea e ca de un an ne dorim un bebe si nu s-a intamplat inca, din pacate. este o dorinta arzatoare care pe mine incepe sa ma copleseasca. in ianuarie 2006 am fost la dr si mi-a facut ecograf si consult ginecologic si a precizat ca totul ar fi ok . insa, dupa cum am spus, inca nimic nou sub soare. ce se intampla? explicatiile nu pot fi decat niste supozitii in acest moment? ca o fi lipsa ovulatiei, calitatea indoielnica a spermatozoizilor, trompe infundata.....asa mai departe? cine stie? poate nu e atat de dificil de aflat, dar noi am incercat pe cale fireasca pana acum.... insa, nimic.....ideeea e ca de o saptamana , am inceput sa bem napraznic si cretisoar in speranta ca minunea se va petrece. totusi, rabdarea mea e pe sfarsite, chiar daca , de regula, suport cu stoicism, trecerea timpului si nu bat din picior ca toate sa se intample ca pe roate.... credeti voi, scumpele mele si draga livia, ca , fara unset de analize si investigatii, am vreo sansa de a ramane insarcinata???si , sa zicem ca aceste plante miraculoase, au realmente puteri nebanuite, oare cam in cat timp s-ar intampla minnea? daca macar aveti pareri sau puteti sa-mi dati vreo idee , va rog din suflet sa nu ezitati sa o impartasiti....am inceput tot de o saptamana sa iai si vitamine prenatale, elevit? oare acestea pot reactiona in vreun fel negativ cu ceaiurile acestea?sper sa ma mai lumunez si asteptarea mea sa fie mai usoara. cred ca daca nu are nici un efect, de luna viitoare ma apuc de analize si eu si sotul. dar , parca m asperie si perspectiva aceasta, pt ca, citind pe aici, am vazut ca nici cu fel de fel de medicamente si minuni de genul, nu este garantata o sarcina...nu stiu.... ma aflu intr-o mare dilema.... mai ales ca vreo zece prietene de-ale mele au ramas insarcinate sau au bebei in acest an , in care noi doar am incercat...multumesc anticipat pentru ca existati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

marrina daca dai cu o pagina mai inapoi si citesti putin povestea mea o sa vezi patania cu dr. Varciu.O fi el bun , dar mi numai rau mi-a facut.Cred ca aveam vreo 15-16 ani , ai mei au zis sa ma ajute si mai rau mi-au facut.Am primit pm-urile multumesc pentru ca ai fost prompta.Pentru analize doar in cateva luni ca acum sunt cu facultatea la cluj.Ma gandeam sa incerc intre timp cu ceiul de napraznic , poate mai amelioreaza.N-am prea inteles cand explica dj_mama care e rolul robotului de bucatarie in toata treaba asta?
Am cumparat samponul Selsun antimatreata am gasit doar pt par fragil ,il mai am si cam gras sper sa fi facut alegerea corecta.Am dat 345.000 mii lei , la Sensiblu nici urma de el , se uitau la mine ca la masini straine.Dupa ce-l voi folosi o sa va spun.
O zi buna dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

fetelor , help me !!!
Azi am trecut pe la clinica de mi-am luat rezultatul la dozarile hormonale. Cum dr. meu este plecat la munte si nu stiu cand vine, caci nu a binevoit asistenta sa ma informeze, apelez la voi pt citirea rezultatului. Sper ca-mi puteti raspunde, ca deja nu mai am unghii la degete.
rezultatele sunt urmatoarele:
-estradiol 69.00 pg/ml (48-309 pg/ml )
-progesteron 7.72 ng/ml ( 5.25-38.63 ng/ml )
-prolactina 24.28 ng/ml (1.39-24.20)
cand am facut dozarile eram in z21 sau 22. Langa aceste rezultate, am si valorile normale, dar nu stiu unde ma incadrez?
Dupa mintea mea, scurta si apoasa,ma gandeam ca as fi in faza luteala, nu?Daca e asa , atunci valorile normale ar fi cele scrise in paranteza la fiecare.
Mi sa dat si rezultatul la urina ( 17 ketosteroidis).Rezultaul meu e 12.60 mg/24h , iar valorile normale sunt 8.00-10.00.

Voi ce spuneti?
Va multumesc ca ati avut rabdare sa-mi cititi mesajul...si va pupacesc dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Valorile puse in paranteze sint intr-adevar cele normale,iar la tine prolactina depaseste un pic limita superioara iar de rezultatul la urina,as zice la fel,uitindu-ma la val normale.Ce fel de analiza la urina ai facut?
Eu as zice sa repeti valoarea prolactinei ca sa fii mai sigura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

priceput marrina
Multumesc mult
acum indraznesc sa mai intreb...cu sarea cum se face? cred ca asta se pune la fiert..deh, nu stiu si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Idaira, analiza la urina se numeste : "17 ketosteroidis".Nici eu nu stiu prea bine pt ce mi-a dat sa fac aceasta analiza.Dar , cu siguranta, aceasta analiza ma ajuta la ceva , atata vreme cat mi-a fost ceruta. Multumesc de raspuns, probabil pana vine dr. o sa-mi creasca barba. Hai te pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_bbc spune:

Fetelor, vreau sa va cer parerea intr-o privinta.Am inceput acum vreo trei saptamani sa iau Maca. Eram in ziua 3 si in ziua 8 am fost surprinsa sa vad ceva ce nu am vazut de mult: mult mucus specific ovulatiei. Era cam devreme pentru un CM de 27 zile, dar bine ca a fost. In ziua 23, tot devreme, mi-a venit si menstruatia. Iarasi deosebita de cele de dinainte: sange curat, deschis la culoare, foarte subtire, Menstra a fost si putin mai redusa cantitativ.Vreau sa va intreb daca vi s-a intamplat si voua asemenea lucruri de la Maca, si daca credeti ca are efecte bune si asupra mea.Vreau sa mentionez ca tot de la voi am retinut ca cea de le Innovatics e buna, si normal ca din aceea mi-am cumparat.pe toate, Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Cu citeva pagini in urma ,am scris si eu despre efectele Maca(Innovatics)..adica,pt prima data ,in z 11 am simtit acel mucus alb,elastic,libidou usor crescut ,ciclul a venit la 28 zile,si la mine e redus cant dar cauza nu e Maca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor vreau sa incep sa iau si eu Maca ...se ia din orice zi a CM?
cate pe zi?
Eu maine sunt in Z3

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_bbc spune:

Anca, din cate stiu eu poti sa incepi oricand.Se iau trei pe zi. Comanda-ti de pe site-ul Innovatics, daca vrei, sunt mult mai ieftine decat in farmacie. Poate fetele stiu mai multe, dar eu asa am mai citit. Criss

Mergi la inceput