Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Fetelor va multumesc pentru sfaturi.... sper sa scap si eu de chistul asta.... cu naturiste si homeopate, caci citisem cu putin inainte de efectele negative ale AC...pe care de altfel nu le suport.

Acum ...de fapt dinainte de craciun am o greata care apre in unele zile....presupun eu de la niste alune.... si nu stiu ce sa iau sa imi treaca. Stiam parca ca ceaiul de roinita ajuta. Deocamdata mi-am facut un ceai hepatic si am luat Anghirol, e ok? A....am uitat sa va spun ca la eco mi-a spus ca am colecistul strangulat si o singura data anul trecut am mai avut probleme cu el....vertijuri cam 2 saptamini si rau de varsam numai verde.Doamne nici nu mai vreau sa imi aduc aminte cit am suferit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Denisabia cum stai cu libidoul? Am citit undeva ca testosteronul la femei da un libidou accentuat. La valoare care zici ca o ai inseamna ca ai un libidou f mare .Analiza progesteronului si a estradiolului o ai? Ce valori ? Sunt sigura ca sunt f mici.Eu zic ca trebuie sa cresti val estrogenului si a progesteronului . Din Z1 incepe cu tinctura de marar 20 zile (se ia cantitatea recomandata in prospect) dupa care nu mai iei deloc si in ac timp iei Vitex Fruit 3/zi, extract de muguri de zmeur (cum scrie in prospect) si ceai de napraznic (preparat asa cum recomanda Livia). Primul este estrogenic(mararul) iar ultimele sunt reglatoare hormonale cu efect progestativ. Cred ca te vor ajuta mult aceste produse dc le vei lua 3 luni. Poti lua si ce a zis Adimercedes (Omega 3) dar ac nu are nici un efect hormonal in schimb are alte efecte benefice printre care curatarea ficatul.
Succes!


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Miki nu cred ca libidoul e prea mare.Nu stiu ce valori au celelalte fiindca momentan nu-s acs unde am analizele.Sa vad daca am inteles cu tratamentul:tinctura de marar doar 20 de zile , iar cu restul continui tratamentul pana se incheie 3 luni.Vitex Fruit il pot procura de la farmaciile naturiste?Am citit ce a postat Livia ,insa tu te referi sa beau acele 2 cani pe zi ,respectand sigur modul in care trb preparat sau trb sa iau si sublingual.Te rog daca poti sa-mi explici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by denisabia

Va multumesc din suflet ca nu mi-ati trecut cu vederea mesajul si gandurile mele de bine se indreapta spre voi si cei dragi voua.O sa incerc sa va spun pe scurt povestea mea.De cand m-am nascut am avut un exces de par , poate si faptul ca atunci cand m-a adus mama pe lume era perioada cu Cernobalul in '87.Mi-a displacut mereu asa ca de prin clasa a4a am inceput cu epilatul.Insa acum 5 ani mi-a intarziat multe luni ciclul , capatasem o acnee vulgara ,incepuse sa-mi cada parul ,lucruri cu care ma mai confrunt si acum.Atunci medicul de fam. ,ne-a recomandat sa mergem la endocrinolog.Am ales cel mai bun din Brasov dr Varciu,dupa ce mi-a facut cateva analize hormonale mi-a iesit ca hormonii masculini depaseau putin limita.Mi-a dat Duphaston sa-mi vina ciclul si Novynette pentru reglare si hirutism.Ciclul mi-a venit in cateva zile destul de putin ,dupa ce am luat medicamentul si am inceput sa iau anticonceptionalul.Am intrerupt dupa o folie si ceva pentru ca pe langa ameteli , durere de cap ,m-a intepat si inima in cateva randuri ,greturi , ameteli,balonare,kg in plus ,timp de 3 sapt aproape menstruatia nu se mai oprea ,am luat ceva care iau si sportivii cand au sangerari si asa a incetat sa mai curga.M-a ingrozit cat de abundenta era.
La vreo cateva luni am mers in buc la un endocrinolog numai retin numele,bine cotata acelasi raspuns dupa analizele hormonale cei masculini depaseau putin.A spus ca prefera sa nu-mi dea nik sa nu-mi faca mai mult rau si ca tratamentul care l-am primit nu era adecvat.Acum 2 ani am zis sa mai facem o incercare ,am mers la Parhon , unde am stat internata la dr Procopiuc Carmen.Dupa investigatii mai amanuntite doar la hormonii masculini erau aceeasi prb la ecograf mi s-a zis ca ovarele ar fi polichistice , dar dr. a zis ca se dezvolta normal pt varsta mea 17 ani pe atunci , la saua turceasca nu a iesit nik si cand am amintit de suprarenala a zis ca nu-i necesar sa fac analize.Mi-a spus ca sunt la pubertate asa ca sunt perioade cand concentratia hormonilor creste , ca poate sa-mi dea anticonceptionale ,dar nu vreau ca mai tarziu sa ii reprosez ca altele ca nu pot avea copii.
Intentionez in cateva luni sa refac analizele si as dori sa-mi spuneti la ce anume sa mai fac ,vreun endocrinolog care v-a ajutat.M-am saturat sa-mi tot intarzie si toti banii pe care ii investesti in epilat si faptul ca am prb cu acneea , matreata si de la asta cade si parul.Pe voi v-au ajutat remediile naturiste sa ameliorati efectele sau ati invins deja?Ce anume ati luat , cantitate si de unde as putea procura.
Imi pare rau ca v-am luat atata timp cu ce am scris , unele dintre noi se lupta pentru a avea un copil , eu momentan ma lupt pentru a-mi recapata sanatatea.Sa auzim numai de bine!
p.s. am 20 de ani sa nu uit

http://community.webshots.com/user/denisabia



Iubita deci tu ai testosteronul marit. Pai la tine e clar ca sunt probleme si apar si pe analize. Ti-a facut o insulina, cortisol, DHEA-S, rezistenta la glucoza, progesteronul.
Poate isi da si adimercedes cu parerea dar eu cred ca tu ai PCOS - repet NU SUNT MEDIC si tb confirmat acest diagnostic de catre un medic caci poate fi si altceva. Dar la tine s-au adunat:
- ovare polichistice
- testosteron marit
- hirsutism
- acnee
- caderea parului
Imi sunt toate atat de familiare ... of Doamne.

Intradevar ACO (anticonceptionale) nu ajuta pt ca nu trateaza cauza si in momentul in care nu le mai iei problemele reapar sau mai rau cum am patit eu cand nu le-am mai luat nu imi mai venea ciclu' de loc si problemele sau amplificat.

Un endocrinolog bun sau pe care eu il recomand este dr. Corina Neamtu. Am mai vorbit de ea. Lucreaza la Parhon si la Policlinica privata Sanador. La Sanador e mai bine chiar daca dai un ban: are timp, se respecta programariel etc. Poti sa vorbesti si cu marrina care este tot din Brasov si care a venit la ea (a fost recent) si a fost f multumita si ea. Din Brasov sincer nu stiu pe cine sa-ti recomand. Poate marrina stie.

Oricum vezi cand o sa-ti faci analizele de sange sa nu iei nici un fel de plantute care ar putea afecta rezultatul ca napraznic, Maca etc.

Oricum nu lasa sa avanseze lucrurile caci dupa aceea este mai greu. Acum esti f tanara la 20 de ani dar peste cativa ani o sa vrei un bb si sincer e greu cand ai probleme hormonale. Asa ca, cu optimism, capul sus si hai la lupta ca le invingem noi pe toate ... mama lor de probleme

Doamne mult am scris ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Denisabia incepi cu toate din prima zi a CM sau dc nu stii cand vine incepe de acum. Tinctura de marar iei numai 20 de zile si apoi nu mai iei deloc. Eu zic sa mei numai ceaiul de napraznic si sa nu iei sublingual pt ca e prea mult si stiu ca e toxic in cantit mari. Vitexfruit cumperi de aici:
http://www.anticancer.ro/detalii_produs.php?prod=89&cale= care cu taxe postale ajunge aprox 350000. A... si am uitat sa spun ca ar fi buna si Maca de la Innovatics pe care o iei de pe site-ul lor (www.innovatics.ro) cu 280000 lei . Maca e u reglator hormonal general , stimuleaza ovulatia, creste endometrul ajuta la nidarea embrionului... Maca zic sa o iei dupa ce termini cu mararul sau dupa ce inchei o luna de tratament (sa se duca putin din efectele estrogenice ale mararului)
Dc mai ai intrebari iti stau la dispozitie.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Si la ce a scris miki mai adauga si Omega 3 cum a scris adimercedes mai sus 2cp/zi. Mie tot adi mi l-a recomandat si sa stii ca e tare bun.

Miki iubita deabea acuma dai si tu linkul asta? Pai eram si altele interesate de el!
A propos stie cineva ceva care vitex e mai bun asta de la Nature's Way sau cel de la Distrifarm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Gudinde pai eu am mai pus linkul asta parca. Si Distrifarm e firma romaneasca care distribuie VitexFruit-ul fabricat de Nature's Way (firma americana). Deci e unul si acelas Vitex Fruit. Nusy l-a comadat si pt 2 borcane a dat 700000lei si deci pe langa pretul acela postat pe site mai pun ei niste taxe. La Innovatics (pt Maca)nu se percep alte taxe si platesti la posta 280000lei.
Gudindutza.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by miki-miki

Gudinde pai eu am mai pus linkul asta parca. Si Distrifarm e firma romaneasca care distribuie VitexFruit-ul fabricat de Nature's Way (firma americana). Deci e unul si acelas Vitex Fruit. Nusy l-a comadat si pt 2 borcane a dat 700000lei si deci pe langa pretul acela postat pe site mai pun ei niste taxe. La Innovatics (pt Maca)nu se percep alte taxe si platesti la posta 280000lei.
Gudindutza.

Miki




Miki mama te si ce sa zic la mine batranetea incepe sa-si spuna cuvantul. Tu ai tot zis de Vitex si eu stiam de Distrifarm dar credeam ca e producatorul Si am tot cautat prin farmacii ... si tot intrebam "Aveti Vitex Fruit de la Distrifarm?" si raspunsul era evident "Nu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

LA MULTI ANI
Sper sa ma primiti si pe mine in randul naturistelor si homeopatelor, avand in vedere ca tind sa fiu si eu una de-a voastra.
Sa va spun pe scurt povestea mea: in luna noiembrie 2006 am facut laparo, diagnosticul : endometrioza pelvina, ovare micropolichistice (ovar dr. micropolichistic, ovar st. atrofic), ambele lig uterosacrate cu focare de endometrioza.

Tratamentul prescris de dr: Marvelon (3 luni), pe care nu l-am luat din prima luna,de la mine putere, crezand ca fac minuni cu tratamentul naturist intr-un timp scurt, dar nu a fost sa fie.

De luna aceasta am inceput sa iau si Marvelon, pe langa napraznic(4 capsule /zi), ceai de cretisoara, omega 3- 2 caps/zi, spirulina-2/zi, zinc+seleniu-2/zi, extract de orz verde-2/zi, extract din mladite de zmeur - aprox.75 pic/zi. Mi-am mai comandat Maca de la Inovatics si vreau sa mai iau Vitex Fruit(urmeaza sa cumpar). Tot tratamentul e inspirat din ceea ce ati scris voi pe forum, recunosc ca va citesc de foarte multa vreme, dar nu am indraznit sa scriu la ac cap.

Spune-ti-mi , va rog daca e bine ceea ce iau sau intentionez si daca are vreo reactie cu AC prescrise de medic.

Daca stiti voi un alt tratament ....abia astept sa-l incerc

va pup pe toate si astept cu nerabdare un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Miki, eu sunt de parere ca Denisabia sa nu ia mararul acum daca nu i-a venit menstra demult; normal ar fi sa ia etapa 2 progestativa ca sa-i vina menstra dupa care incepand cu zi 1 de menstra sa inceapa cu mararul;
Denisa, pulberea sublingual e chiar mai puternica decat ceaiul; poti fie una, fie alta fie ambele (ceai sau pulbere) dar sa echilibrezi dozele zilnice;
si bine zice Gudinde, daca ai de facut analize, intai le faci si dupa aceea incepi naturistele
Desigur ca trebuie sa tratezi cauza dar pt. matreata SIGUR vei scapa cu shamponul SELSUN pe care-l au unele farmacii (nu toate); farmacistele vor incerca sa-ti dea inlocuitor alt shampon cu seleniu dar ca acesta nu e nici unul; ai sa simti ameliorare dupa prima spalare si de tot vei scapa dupa numai 3 spalari si apoi de intretinere; pretul e piperat (45-60 lei in functie de farmacie, dar eu l-am gasit si cu 45) dar vei tine mult din el; te va ajuta sigur; poate ca astfel nu-ti mai cade nici parul; sanatate multa

Mergi la inceput