Nasterea la Elias - bagaj, "cotizatii", info utile

Nasterea la Elias - bagaj, "cotizatii", info utile | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Eu voi naste la sfarsitul lunii ianuarie (normal sper), cu dr Tutunaru.
Am intrebat pe dl dr cand vorbim despre nastere si mi-a spus ca dupa S38, pana atunci vreau sa am bagajul gata (nu se stie niciodata daca se grabeste sau nu bebelina mea). Asa ca am o serie de intrebari pt fetele care au nascut de curand la Elias:

1. Ce trebuie sa contina bagajul pt spital (am inteles ca depinde si de politica spitalului);
2. Cate paturi sunt in salon? Banuiesc ca pe timp de iarna este destul de cald in salon (imi iau camasi de noapte groase sau subtiri)? Copii stau cu noi in camera?
3. Pt bb trebuie sa iau hainute? Cam cate? Ce mai trebuie sa iau cu mine in bagaj?
4. Cel mai important (pt ca suntem in Romania): la cine "cotizam", cu cat si mai alesc cand (inainte sau dupa ce ne-a facut "serviciul").

Evident, orice considerati ca ar fi util sa stim si nu am intrebat inca.

Va multumesc anticipat si va doresc tuturor Sarbatori fericite, cu liniste in casa si dragoste in inimi.

iriss


Irina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Buna Iris,

In primul rand nastere usoara!!

Parte din informatiile cerute le vei gasi si in subiectele

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88127
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73905
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59822
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72107

Intrucat esti pacienta dr. Tutunaru, banuiesc ca citesti si subiectul pacientelor lui. Acolo iarasi au dat fetele detalii despre tot ce doresti tu sa afli.




Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpi spune:

Buna Iris!
Eu am nascut de curind la Elias(pe 06.11.2006)si-ti pot spune ca este ok.Saloanele sint cu 4-5 paturi si este o calduraaaa(este f.cald in saloane,iar la bebei si mai cald).Pe bebel daca vrei il poti tine ziua cu tine in camera, iar noaptea merge in salonul de nou nascuti.In primul rind iti trebuie pt.bb pampersi,servete umede si crema pt.corp.Hainutele nu sint obligatorii,daca vrei ii poti lua.
Pt.tine ai nevoie in primul rind de vata si pansamente sterile,restul cele uzuale :papuci ,sapun,servetele,apa,etc.Iti poti lua camasa de noapte sau pijamale,cum iti este tie mai bine.Iti tb.deasemenea cana,lingura ,furculita..Dar daca nu ai ceva iti poate aduce de acasa,pot veni oricind la tine.
Cu "cotizatul"scapi usor aici la Elias.La "toaleta"de dupa nastere cam 20-30mii,la medicul neonatolog -nimic-(noua cele care am nascut atunci nu a vrut sa ne ia nimic dr.Popescu-se dadea cam 500mii.),la asistentele de la copii cam 50-100mii,depinde daca ai nevoie de ele...caci sint atitea,pt.medicul cu care nasti tu nu stiu,unii nu iau(o tipa care era cu mine in salon a facut cezariana si doctorita respeciva nu a vrut sa-i ia nimic),la moasa intre 700 si 1 milion,depinde de cit de mult de ajuta.Si inca ceva nu am dat nimic inainte si toti s-au purtat ok.

Nastere usoara si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

multumesc mult fetelor, informatiile au fost foarte utile, de ex, stiu sigur ca o sa-mi las acasa camasa de noapte mai groasa :)

ne dau camasi de noapte de la ei (am inteles ca in primele zile este recomandat sa le folosesti pe cele din spital)

pt bb iau hainute sau le folosesc pe ale lor? imi trebuie pompa de muls? biberoane? (cate?)

tre sa cumpar trusa de epidurala de la vreo farmacie? alte medicamente tre sa cumpar?



Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpi spune:

Salutare!
Da se dau camasi de noapte de acolo,eu una nici nu mi-am luat de acasa.Ale lor sint destule de bune si in 2-3 zile cit stai acolo(mai ales ca in acea perioada singerezi destul de mult)schimbi citeva.
Pt.bebei nu-ti tb.biberoane,iar daca nu ai tu hainute ei sint infasurati in scutece( ca niste sarmalute)de acolo,care deasemena sint ok.Exista acolo o masinarie de muls deci nu tb.sa vii cu ea de acasa,iar in privinta medicamentelor cred ca tb. sa vb.cu medicul tau.Doctorita mea mi-a zis sa-mi iau ergomed si dupa ce am nascut antibiotice.Ti-ar fi de folos si niste fiole de algocalmin,precum si supozitoare cu glicerina,in cazul in care te constipi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Pentru bebei daca luati hainute, luati si forfecuta de taiat unghiutele. Pe al meu baiat l-am facut la loc sarma pentru ca se zgaria pe fata cu manutele si eu nu aveam cu ce sa-l rezolv.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput