Sa invatam impreuna sa colaboram cu Soacra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mynicegirl spune:

.
Lemoni, se cunoaste ca tu esti soacra de baiat!(fara ofense); chiar e dragut sa vezi cum e situatia din punctul soacrelor de vedere.
o mama de fata ar fi zis sa se duca singura sa isi rezolve treaba si ea ar fi stat fericita cu baiatul la o bere/cafea/si o vorba; problema nu e de ce nu vede fiul, ci ca vede altceva care ii place si il face fericit.
Eu am o mica problema cu socrelina, care de altfel e foarte de treaba, dar are boala asta sa se bage sa ii arate ea lui fiu-sau calea cea buna si ce nu vede(cum zice ea de fiecare data-e ultima data cand intervin- sure). In rest e o dulceata, serios....si la 10000 de km de mine, ceea ce o face si mai dulce
Eu nu am o problema cu socrela, ci cu barbatul meu, ca nu e om destul de mare la ai lui multi ani sa zica, nu mama, asta e problema nostra.
Mamele de fete sunt mult mai detasate si acorda sprijin exact cat ii nevoie, plus cred ca conteaza ca ne cunoasc mai bine si stiu pe ce butoane sa nu apese, si au incredere in noi ca facem alegerea cea mai buna...ceea ce revine la problema soacrelor...deschisul ochilor ca sa nu sufere baieteii lor(care acum sunt mari si au si ei defecte cu carul, nu numai nora).
pentru toate care stiti sa fiti dragutze cu soacrele cu bune intentii si pentru soacre


http://www.nicualex.net/album/ana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by Karina

Ceea ce nu inteleg e de ce e diferenta intre soacra de fata si soacra de baiat. De ce in 99% din cazuri cea care ajuta cel mai mult familia, mai ales in privinta copiilor, sint mamele de fete? De ce mamele de baieti nu prea fac asta ? Asta va spun in ideea k nu am nici o cunostiinta macar care sa fie ajutata de mama baiatului, numai de mama fetei. Ma intreb cu groaza, asa voi ajunge si eu?



Uite ca eu fac parte din cei 1% ......mama mai rau ma-ncurca decat ma ajuta, in schimb cu soacra ma inteleg chiar bine. M-a ajutat ori de cate ori am avut nevoie si n-am nimic sa-i reprosez. Pot spune chiar ca ma inteleg cu ea mai bine decat cu mama, asa ca exista si exceptii. SI garantat nu sunt singura.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Haaaaaaa deci asa gandesti tu mai Mynicegirl , atunci mamele de fete nu sunt asa ajutatoare, daca eu am sarit sa imi ajut baiatul mi se pare un lucru bun, tu ce crezi ca eu altceva nu aveam de facut sambata seara decit sa-l ajut pe el? Puteam si eu sa il astept cu gagica acasa.Dar am zis sa termine treaba mai repede sa poate sa se distreze . Eu sunt fata prea buna tac si inghit dar sa nu ma calce cineva pe coada ca fac urit .Ieri i-am spus lui de salut ,Mi-a spus ca nu a observat dar maine o sa-i spun ei daca intra iar ca nesimtita.Macar sa te..., sa-mi spuna sau ceva ca tacerea ei tare ma enerveaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Lemoni de data asta sunt de partea ta. Fata e magaritza.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

JC ma urmaresti ? Vezi am probleme mari,haaaaaaaa glumesc mai poate nu inteleg eu mentalitatea asta la tineretul din ziua de azi ori ei sunt dusi ori eu am imbatrinit(39) si gandesc ca mamrea mai bine ma abtin ca daca citeste fimiu am pus-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Buna fetele,
ma bucur sa vad ca mai sunt si nurori in aceeasi situatie ca si mine.Inseamna ca nu e totul pierdut.
Lemoni, ma bucur ca ai raspuns si tu , pentru ca eram curioasa.Stiu ca in numeroasele capitole legate de "Soacra", ai fost una dintre sustinatoarele reconcilierii cu soacrele.
Legat de problema cu baiatul tau as proceda astfel:
=Fie il fac atent pe baiat la comportamentul prietenei, si ii povestesc ce ma deranjeaza,
=Fie vorbesc direct cu ea.
Eu as alege a doua varianta mai ales daca e o relatie de ceva vreme si copii nu sunt chiar asa de adolescenti.
Si eu cu soacra mea am avut neintelegeri la inceputuri.Eram copii, si pe ea cand o deranja cate ceva la mine, imi spunea in fatza.Si sa stii ca asta m-a ajutat mult.In primul rand ca acum cunosc ce-i face placere si ce nu, si apoi ca am invatat sa evit subiectele pe care avem discordante(sau mai bine,sa ies elegant din ele).
Eu asta te sfatuiesc sa faci.Vorbeste cu ea, nu ai de unde sa stii cum va evolua relatia asta:poate vor ramane impreuna, poate nu, dar dak tu acumulezi mici critici pe care nu le impartasesti, ajungi si tu sa sfarsesti criticand-o mai mereu si pentru orice,poate nejustificat.
Eu sunt adepta cartilor pe fatza, si soacra mea la fel, si cred ca de asta ne intelegem bine, pentru ca nici una nu acumuleaza rautati impotriva celeilalte.Toate sunt spuse in momentul in care se petrec astfel incat sa nu se mai repete.
Despre mamele de fete:aici e o discutie lunga.La mine e in felul urmator:eu cu mama ne incurcam reciproc.Nu putem imparti acelasi spatiu, fara sa ma critice.Asa ca...nu am ajutat-o aproape niciodata cu nimik.Tot ce am invatat fie am invatat singura, fie de la soacra, fie de la socru.
Cu soacra povestea e inversa.Ea si a dorit muult o fata si a vut numai baieti.Acum , pentru ca eu sunt prima nora si ne cunoastem de o viatza, ma rasfatza.Asa de tare, ca in preajma nuntzi a insistat foarte mult sa mergem ca cumparaturi de lenjerie impreuna pentru nunta.Ceea ce mie mi sa parut penibil, pentru ca eu nici cu mama nu ma duc la astfel de cumparaturi.
Oricum per total eu ma inteleg mai bine cu soacra, decat cu mama.De cate ori ne vedem bucatarim impreuna si flecarim ore intregi.Este severa in felul ei, dar are un fel mod constructiv critica si asta imi place.
Bafta la cumparaturi si la bucatarit, si numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agapimo spune:

Buna seara, fetelor

Este pentru prima oara cand scriu pe acest forum,desi va urmaresc de ceva timp,va citesc povestile si chiar traiesc ce traiti si voi.

In primul rand va felicit pe toate pentru ca ati deschis acest subiect si ati putut discuta si impartasi bucuriile si problemele care le avem ''SOACRELE''da???!!

Eu una nici de data aceasta nu am avut noroc de o soacra buna,pot spune scorpie da?!dar cum pot face sa ma linistesc si sa numai fiu suparata si nervoasa in fiecare zi,fierb....fierb si nu vad cum sa trec peste fenomenul ''SOACRA''.
Am atatea sa va povestesc,mai alesc ca acum sunt si insarcinata,imi vad mai rar prietenii si mi-am luat deja un an sabatic de la profesia mea pentru a putea avea un bebe.

O seara excelenta la toate mamicile va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor,eu chiar vreau sa fiu o soacra buna si astept si accept sfaturi.Am baieti de 24 si 19 si fata de 17 .Baiatul cel mare nu spune nimic,cel mic e cu calculatorul si fata cu scoala.Totul incepe de la faptul ca nici-unul nu va locui cu noi dupa casatorie ,oricand va fi ea.Eu si barbatu incercam sa ne revenim dupa experienta cu 3 copii,si vrem sa ni se linisteasca si casa si noi.Alt lucru important asupra caruia nu pot exista comentarii vor fi copiii,acestia vor ramane langa mamele lor.E putin probabil ca tatal sa isi iubeasca si ingrijeasca copilul mai bine decat o face mama lui (nurorie sau fiica-mea).Altceva ...Iar tu,Lemoni nu-ti mai face sange rau ca e cam devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

cu soacra, nu cred ca am cum sa ma inteleg, pt ca nu ma place.
LEMONI, am ramas surprinsa cand am citit ca prietena fiului tau i-a facut o lista pt craciun. eu pana nu am fost casatorita, n-am acceptat nimic de la sotul meu,fara sa-i intorc cadoul.ieseam in oras si nu vroiam sa beau nici macar un suc, ca-mi era rusine, sa nu creada ca vreau bani sau cadouri de la el. asa simteam..multa lume zicea ca sunt proasta ca nu accept cadouri de la el <a vrut sa-mi cumpere lucruri si fara sa fie vreo ocazie speciala si-am refuzat categoric. imi era destul iubirea lui, nu-mi trebuiau cadouri>.cu toate astea, mama lui era ferm convinsa ca-i "mananc" banii.
important este ca am trecut cu bine peste multe si-mi iubesc sotul si el ma iubeste pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mickyyy si eu care ziceam ca doar la mine se poate intampla asa. Exact cum ziceai tu mama mai rau ma incurca decat ma ajuta. Cat despre butoane - cu mama e exact invers stie sa apese exact pe butoanele care trebuie ca sa MA ENERVEZE. E fata buna si bine intentionata si-o iubesc mult dar ma bucur ca e la 10.000 km distanta de mine si ne vedem doar de 2 ori pe an ca si-atunci e destul. In schimb soacra-mea care-i cu mine-n oras cand ai nevoie o ai, cand nu, nu se baga. Mai are ea scapari dar si eu le am pe ale mele ca doar oameni suntem cu totii.

Mergi la inceput