cum il dezvat de muscat?

cum il dezvat de muscat? | Autor: nnadiaa

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,mamici.Am si eu o problema!Copilul meu,de 21 de luni,are o mare placere sa ma muste.Uneori imi da impresia ca asa isi arata el dragostea fatza de mine,dar alteori...ma musca cu asa o ciuda de nu imi vine sa cred..Asi vrea sa il dezvat de acest prost obicei dar pana cum au esuat incercarile mele.I`am explicat cu frumosul,i`am mai scapat cate o palmuta la fundulet,aseara l`am si tras un pic,f usor,e urechiusa si bineanteles...a plans de mama focului,alintatura...Ce ma sfatuiti sa fac,ce metode sa aplic pt a`l dezvata....?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Vei gasi raspunsul daca citesti cartea lui Jacques Salome "Mami, tati, ma auziti?".

Nu dispera si mai ales, nu-l mai bate, te rog din suflet!! Asa nu invata decat sa se teama de tine. Citeste cartea de mai sus si vei vedea ca-ti va schimba viata.

Toate cele bune. Felicia

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nnadiaa spune:

multumesc Felicia f mult pt raspunsul tau.Va rog mamici,nu va inchipuiti ca imi bat copilul,Doamne fereste,nici eu nu sunt de acord cu bataia. se intampla ff rar sa ii scap cate o palmuta la pampers,cand chiar nu mai scap de gurita lui de pe umerii,fatza,picioarele,mainile mele.Musca tot ce prinde.oricum,am sa incerc sa gasesc acea carte pe care mi`ai recomandat`o.Stii cumva,am sanse sa dau de ea...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Nnadia am comandat-o eu aseara de aici:

http://www.stilus.ro/librarie/mami-tati-ma-auziti-p-2527.html

Merci si eu, Felicia!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

eu am rezolvat-o urgent. Am mushcat-o si eu pe ea. pe fetitza mea de un an si 7 luni. nu te gandi ca am mushcat-o tare, cat sa nu o doara de-adevaratelea, apoi i-am zis: "vezi? au buba, doare, sa nu mai mushti ca face mama buba ufu-ufu".
La fel am facut si cu intzepatul cu creionul.
succes

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nnadiaa spune:

diana,mersi de sugestie,e incercata si chestia asta...nu tzine si pace!.Daca il musc,o ia ca pe o joaca...incepe sa rada si iar musca.Ce sa fac,mai am rabdare,poate o trece si faza asta candva.

Felicia,JG,multumesc....am gasit si eu sa comand acea carte pe internet.Abia astept sa soseasca.Va pup pe toate si va multumesc.Sanatate la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ai mei amandoi muscau intr-o veselie. Pur si simplu nu am gasit o metoda sa-i dezvat, le-a trecut de la sine. Vorba buna, tipete, am inceput sa plang, (nu stiu de ce am sperat ca asa vor intelege), m-am suparat, i-am muscat, nimic nu ajuta...
Deci rabdare

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Si fetita mea a avut o perioada,pe la 1.5 ani,cand musca,si nu numai pe mine,chiar si pe ceilalti copilasi din parc.Am incercat multe metode,am aplicat si palmute,am tipat,am muscat-o si eu(usor,dar am muscat-o).Nimic nu a tinut.In timp s-a autodezvatat.Acum ne mai musca in joaca,dar stie si nu mai strange asa tare.

Poze noi,noute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Muscatul, a fost si la noi o problema...inca mai este...
pana nu demult ma musca pana la sange de oriunde, maini, picioare, san...etc, ori de bucurie, ori de frustrare...
apoi musca orice obiect...si eu am incercat metodele de mai sus...pana la urma invat sa ii "redictionez" acest temperament, sau sa fiu indiferenta ( desi este greu) si vede ca nu mai reactinez ca inainte si deja nu mai este interesant sa ma muste, se mai canalizase si pe automuscare...se musca de mana...la fel trebuia sa ii redictionez mana sau sa ii atrag atentia...
la noi este alta cauza AUTISMUL, dar vom repara si acest comportament...

va pup si va doresc un we placut

ajutati la terapia pt Ema


Ema asteapta caciunul, mami asteapta miracolul

Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

si serban ne-a muscat o lunga perioada de vreme. eram incontinuu vanata pe maini. nici o metoda de convingere n-a dat rezultate, la un moment dat s-a rezolvat de la sine. ma musca in special pe mine, fiindca de mine era mai atasat, si eu ma gandeam la un moment dat ca e un mod - mai bizar, ce-i drept - de a-si arata afectiunea. vorbeste? daca nu, probabil ca aici e explicatia...
am citit pe undeva ca muscatul la copil e normal pana la 3 ani, asa ca... rabdare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

m-am mai gandit la ceva... cand vrea sa te mushte, ia-l la gadilat si ubeshte-l tare tare, strage-l in bratze, jughineshte-l, poate vrea sa-l bagi in seama, sa-l smotocesjti nitzel si e mai ushor sa devi "atacant" din "atacat", decat sa ramai victima si sa intri in panica. Copiilor nu le plac oamenii slabi, ii domina si mai tarziu ishi pierd increderea in adultzi. Ca mesaj subliminal ei gandesc asha: daca adultul nu ma poate controla pe mine care sunt bebe mic, atunci cum sa se descurce cu adevaratele probleme, deci...domina-l.
Chestia asta mi-a zis-o cineva care m-a invatzat pe mine sa trec peste ceva tare aiurea.


diana

Mergi la inceput