Fetita mea refuza defecatia!

Fetita mea refuza defecatia! | Autor: Cireasa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Am mare nevoie de sfaturi de specialitate!
Fetita mea are 1 an si 9 luni. De cateva zile refuza in mod evident sa se mai aseze pe olita pentru a face KK. Desi imi dau seama ca stimulul defecatiei este prezent si evident, se abtine si isi impune sa nu faca! Cand a facut, a facut impotriva vointei ei si a facut in pampers. Am incercat sa nu dam importanta faptului desi ne cam sperie comportamentul...
Tin sa precizez ca nu au survenit schimbari in viata noastra si ca suntem o familie fericita. Suntem prezenti si iubitori! fetita e linistita si isteata, canta si vorbeste, mananca si doarme in mod regular...
Astept sfaturile voastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

asa am patit si eu...avea fata doi ani si 3 luni...dupa ce paruse ca se obisnuise cu olita, a fost o zi constipata, a durut-o cand a facut la olita si de atunci, incerca sa se abtina, se constipa si mai tare si tot asa. asociase olita cu durerea si prefera sa se tina. cum am rezolvat-o? simplu, a disparut olita, cand vedeam ca se screme :P o dezbracam si o lasam sa faca pe ea, pe unde era(de preferat pe parchet) . si dupa vreo 2 luni a uitat... si i-am luat alta olita si acum face bine mersi...am grija sa nu se constipe , ca o iau de la capat!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cireasa spune:

Draga Flaviuza!
Nu stiu cum sa-ti multumesc...mesajul tau m-a mai linistit. Sunt speriata si ma simt neputincioasa! Iti multumesc de sfat!
Pupici fetitei tale!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Si noi am avut aceasi problema si ne-am stresat din cauza asta. In final ne-a dat doctorul niste picaturi si daca treceau 3 zile fara sa faca kk ii puneam picaturile in putin suc si nu stia de ele si atunci trebuia sa se duca ca nu se putea tine. Iar noi ne extaziam in fata minunii si o felicitam iar cand vedeam ca se tine o ignoram, nu o certam si ii ofeream un pahar de suc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bird, am ris in hohote imaginindu-mi cum faceati!
Va inteleg disperarea, desi nu am trecut prin asa ceva. Dar si eu cred ca e doar o faza. Trece repede daca nu-i dati mare atentie.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Prin aceleasi momente am trecut si noi, de unde a ramas de acum faimoasa vorba in familie: "A facut KK, minca-l-ar mama!"
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Prin aceleasi momente am trecut si noi, de unde a ramas de acum faimoasa vorba in familie: "A facut KK, minca-l-ar mama!"A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Si noi ne-am confruntat cu aceeasi problema. Cristinei ii era propriu-zis frica de kk!!! Si ideea ca in olita era atat de aproape de funduletul ei, o ingrozea. Asa ca ajunsese sa vrea sa faca doar in momentul in care o puneam in cada plina, pregatita pentru baie! Nu am certat-o dar am incercat sa o convingem ca ar fi mai ...practic sa faca la olita, fiindca nu trebuia sa...golim atat!! Pana urma s-a rezolvat cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

fetitza mea are un an si 7luni si nu vrea neam sa faca cu mine la olitza, doar cu bunii. Eu nu am insistat sa o pun pe olitza, bunii a insistat de pe la un an, si ea a vazut (fata mea) si cand e cu mine acasa cere doar pipi, kk sub nici o forma, iar cand se trezeshte si bunii se repede cu olitza la ea striga "mami, mami", sa o scap din "ghiarele bunicii" care o asediaza cu olitza in mana ca fata "trebuie pusa pe olitza sa faca atunci cand se trezeshte, sa-i intre in obishnuintza". Nu stiu cum sa fac cel mai bine. Vad ca fata plange cu exasperare dar parca nici nu ash interveni ca stiu ca trebuie sa faca o data si o data, dar parca nu imi place metoda bunicii.

Si mai e o chestie cand prinde fata ca se screme, exact atunci, ca ea nu anuntza, bunii sare pe ea sa o puna pe olitza si ma scoate din mintzi ca nu o data a renuntzat sa mai faca. Nu i-a mai trebuit nici kk,nici nimic, si i-am spus soacrei ca nu trebuie sa sara pe ea atunci cand face ca se constipa, ci trebuie sa o lamureasca sa zica dinainte. E un copil care intzelege perfect ce vb cu ea. Asha am lamurit-o sa anuntze cand face pishu.

Cand ramanem doar noi doua acasa, adica eu si fata mea, vine cu olitza si zice "pipi, pipi", dar nu face nimik, oare de ce face asha?

Eu cred ca trebuie sa fie victoria ei nu a bunicii. Sa aiba ea satisfactia ca face la olitza, nu sa o oblige bunii, mai ales ca eu merg pe principiu de conlucrare cu fetitza mea , nu de impunere draconica a unor reguli ...voi ce parere avetzi?

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Diana.... nu e ok faza cu buni. Cum mai e la voi ca nu mai stiu nimic de tine.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cireasa spune:

Draga Diana,
Sa stii tu ca ai dreptate....si mama mea, cand vine la noi are mania cu olita. Doar ca fetita mea ii facea pe plac lui buni si facea la olita dar acum realizez ca facea pt buni nu pt ea. Povestirea ta mi-a deschis ochii. Iti multumesc mult! mama mea e tare blanda cu puiuta mea dar se vede ca inca nu era momentul de olita. A mea spunea numai cand ii trebuia kk dar pipi nu. Acum incerc sa o las si cand vad ca vrea sa se screama si zice "nu nu" zic si eu ca ea. Ieri asa a facut de 2 ori kk. Vad ca da rezultate. Vine, ma tine de mana si zice "nu nu" si pana la urma face!
ai dreptate si la faza cu conlucrarea...a mea fetita nu accepta nici o impunere. Ori intelege ce tre sa faca ori daca nu, nu face si PUNCT! cred ca fetitele asa sunt! Pupa-i-as sufletelul ei, ciresuca mea!
Va pup pe toate si va multumesc de mesaje. Sper sa fie bine. daca mai aveti idei, eu sunt aici!

Mergi la inceput