COPILUL LA DIVORT

COPILUL LA DIVORT | Autor: b.aly

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare:LA DIVORT IN CE CONDITII I SE POATE INCREDINTA COPILUL TATALUI?sa mentionez copil de pana la 1 an.astept raspuns.multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

La varsta asta, sanse 1%. Doar daca mama este imorala, cred. Nici veniturile nu conteaza prea tare intrucat si el va contribui la cresterea si educarea copilului.




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu am inteles ca ambii parinti au drepturi egale. Tatal poate sa spuna ca mama nu are grija atat de bine de copil(daca are si dovezi), ca el ar putea sa aiba grija mai bine si poate ca are si bani mai multi, deci conditii materiale mai bune decat mama.
Dupa ce mi-a spus avocata aceste conditii si probleme posibile, am plans o seara incontinuu. Ea a castigat o fetita pt tata de 6 luni.
Spunea ca interesul instantei este ca acel copil sa aiba conditii bune si sa fie bine ingrijit.

Eu am incercat sa ma inteleg cu sotul, sa nu ne certam pe copil si a inteles.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Parerea unuia in domeniu - desi in fata legii parintii au drepturi egale in general copilul este incredintat mamei. Totusi fiecare caz are particularitaile lui, sanse exista, depinde de la caz la caz - cum tu nu ne-ai dat nici un fel de date nici eu nu pot sa-ti spun ce sanse ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Copilul mic este incredintat mamei, in majoritatea cazurilor, pentru ca, la aceasta varsta prezenta mamei este foarte importanta. Impactul emotional este foarte important, pentru ca afectivitatea are un rol deosebit de important in dobandirea cunostintelor despre lumea inconjuratoare, la copilul mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

va multumesc pt raspunsuri cu toate ca nu este vb despre mine,ci de o f buna prietena.sa va dau si cateva detalii:ei locuiesc in casa ei,masina este tot a ei,are un loc de munca(acum este in CIC)si urmeaza si o facultate.dar este tot tp amenintata ca el va castiga copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by zepellina

Eu am inteles ca ambii parinti au drepturi egale. Tatal poate sa spuna ca mama nu are grija atat de bine de copil(daca are si dovezi), ca el ar putea sa aiba grija mai bine si poate ca are si bani mai multi, deci conditii materiale mai bune decat mama.
Dupa ce mi-a spus avocata aceste conditii si probleme posibile, am plans o seara incontinuu. Ea a castigat o fetita pt tata de 6 luni.
Spunea ca interesul instantei este ca acel copil sa aiba conditii bune si sa fie bine ingrijit.

Eu am incercat sa ma inteleg cu sotul, sa nu ne certam pe copil si a inteles.

zepellina




Linisteste-te. Parintii au drepturi egale, insa la proces tatal care vrea copilul trebuie sa dovedeasca clar defectele mamei. Daca nu exista, nu are sanse. Mama nu trebuie sa dovedeasca nimic referitor la tata, trebuie doar sa aiba un minim de conduita si de conditii materiale.
Calea cea mai sigura pentru ca un tata sa obtina copilul este ca mama sa fie de acord. Si stiti ceva? Si atunci un judecator poate sa aiba alta parere.
Tatii care ameninta ca vor lupta pentru copil si vor castiga, o fac pentru intimidare. Sau de-ai dracu'. Am avut si eu aceasta tendinta, din disperare. Din fericire, la mine a mers intelegerea. Avocatul meu (care mi-e si prieten) mi-a spus clar ca nu as fi avut nici o sansa.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput