Ai nostri ca brazii! - ianfeb2005(35) La multi ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Liviana, sunt sigura ca nu a scos supozitorul, as fi observat in pampers.
Vad ca Nurofenul e cel mai eficient azi.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, imi pare tare rau ca vestile nu sunt si mai bune insa fi si tu mai optimista. De ce nu prevezi si tu ca o sa-i scada la 37 spre ex??? Cu Novocalmin-ul este posibil ca organismul lui sa se fi obisnuit si din cauza asta sa nu mai raspunda la el. Faceti si voi o pauza mai lunga, in care sa nu-l folositi deloc.

Erica, Slava Domnului ca nu ati avut urmari serioase...dar la voi cand se intampla vin toate odata, nu gluma!

Andrei a fost astazi consultat si de medicul cresei caruia i s-a spus ca sunt singura mamica care a refuzat administrarea de Penicilina V si care a fost de acord cu mine ca nu necesita nici un fel de tratament si a cam admonestat-o pe asistenta pentru recomandarea preventiva de antibiotice. Sper acum ca atitudinea mea sa nu aiba repercursiuni asupra copilului.

Eu tocmai am venit de la cumparaturi si sunt tare mandra ca m-am innoit de Craciun cu aspirator si fier de calcat, ambele top class...sunt foarte multumita, abia astept sa le pun in functiune.

Oana 31+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, a scazut binisor cu Nurofon, spre 37 si ceva, dar acum iar e 38,3.
In ceea ce priveste Novocalminul, nu se pune problema sa se fi obisnuit, deoarece o singura data ( maxim de 2 ori) si asta acum vreo 11 luni i-am dat Novocalmin, si atunci nici n-a fost cazul, febra fiind de la dinti, cedand imediat.


Doarme de minim 3 ore. E normal asa ceva? De unde are somnolenta asta?

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, ti-am mai spus. Atitudinea ta e foarte normala si e dreptul tau ca mama sa decizi daca copilului tau i se vor administra sau nu antibiotice. Nu-ti mai fa griji, ai procedat corect. E vorba de sanatatea lui Andrei.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, daca zici ca are gatul rosu rau si febra persista 3 zile trebuie sa-i dai antibiotic. Si eu m-am incapatanat mereu sa-l las 3 zile cu febra, dar nu-i ceda si n-am avut ce face...

Amaya, sa le stapanesti sanatoasa electrocasnicele! Si eu am picaturi Nevralgin, tot 10 ii dadeam cu lingurita. O data le-am dizolvat in ceai si erau amare rau...

Danielai, sa-mi spui cum e concertul, ca abia astept sa merg!

V.Erica, Doamnee, ce de ghinioane! Bine ca nu a-ti patit nimic! Cum sa cada alea de sus?? e inadmisibil!!


Azi l-am trimis pe Vlad la soacra mea dupa-masa, cu bocceluta la spinare, de fapt a venit soacra si la luat, hi, hi. I-a cumparat si olita pt. acolo, deja spune cand vrea sa faca si nu am mai avut accidente. In 4 ore mi-am spalat jumatate din rafturile din bucatarie, am facut mancare si nu-mi mai simt picioarele, plus ca dimineata am fost la piata si am facut curat(aici m-a ajutat si sotul )



Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

off, ce greu mai reusesc si eu sa intru..

crinuta, sanatate multa! imi pare tare rau ca are asa febra mare, dc chiar e nevoie de antibiotic (dar numai la indicatia medicului) da-i! desi imi imaginez cat de greu iti vine, dar pt rezolvarea problemei... ce sa faci? d-ra ce a zis, e posibil sa fie de la dinti cumva?

verisoara sotului meu e in spital cu cel mic (6 luni) ca a facut bronsiolita si de vineri sunt pe tratament si ii scot aia mucii din gat si nas cica cu pompa aspirator.. f greu imi imaginez, ne spunea ca doarme cu ala mic in pat si va dati seama ce se chinuie pe acolo..

sanatate inca o data!
pupici

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bubu, dar de ce scrii doar seara?

Eu stiam ca daca 3 zile febra se mentine ridicata si nu scade atunci abia se da antibiotic.
La viroza febra tine 7 zile, doar ca nu e asa de ridicata, eventual doar la inceput.
Asa a fost la Rayan in iunie cand in prima zi a avut 39,4, dar a raspuns imediat la tratament, iar timp de o saptamana a avut febra, dar nu non stop, mai mult dimineata si seara, doar 38 si ceva, in nici intr-un caz 39.
Eu mai stau sa vad ce se intampla maine. Daca febra se va apropia de 39,0 i-as da antibiotic, insa, daca va avea momente fara febra, sau febra acceptabila, atunci nu ii dau.
In seara asta a avut vreo ora cand nu a avut febra. Nici la atingere nu era fierbinte, iar termometrul a aratat 37,3, insa acum iar creste.


Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Shobo, dr a spus sa mai astept. A spus exact ce stiam eu de la pediatrul lui Rayan din saudi.

Legat de nepotelul vostru, cum de a facut bronsiolita?
E foarte important sa le curatam nasul acasa. De aceea eu si recomand pompa aia minune tuturor.
Nici nu se compara cu pompa manuala. Cu cea manuala scoti 10% din ce scoti cu cealalta.

Sanatate multa celui mic.




I-am luat iar temperatura si a crescut la 38,8.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, pai nu mai apuc sa intru ziua...n-ai citit ce am facut? cine sa mi le faca si mie???
Asa mi-a zis si Stanciu, daca febra persista 3 zile si nu cedeaza trecem pe antibiotic. De data asta a avut febra doar 36 de ore si i-am dat, nu am mai stat sa vad daca-l tine 3 zile...iar eu aseara aveam gatul rau de tot inflamat si rosu si am luat Ospen si deja dimineata era super ok, asa ca voi lua si eu 5 zile, asta e penicilina V, nu e asa puternic. Concluzia mea e ca am facut bine ca i-am dat antibioticul lui Vlad.
Of...deci i-a crescut iar...iar faci noapte alba?? dar azi a mancat sau nu prea? il jeneaza gatul?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

crinuta, se pare ca a racit si nu i-au curatat nasul bine... ea zice ca si fiindca l-a scos pe ceata afara (eu aici nu-s prea convinsa.. dar e posibil sa fie o cauza fiidnca are doar 6 luni) - ideea e ca vineri s-a inecat asa tare cu mucii ca s-au speriat si au plecat direct la spital G. Alexandrescu, unde au si ramas :(
si eu zic sa astepti 3 zile cu Rayan dar sa-l tineti sub observatie atent totusi! sanatate!

Erica, iti face tare bine sa mergi si da un acatist la biserica, aprinde o lumanare.. Doamne ajuta! nici nu vreau sa-mi imaginez cum ti-ai vazut copilul langa balotii care cadeau.. Doamne fereste!



Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput