mai cunoasteti asemenea "specimen"

mai cunoasteti asemenea "specimen" | Autor: goodlyada

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu Ovidiu (3ani si 2luni)incepe sa planga de fiecare data cand vede cate un copil care incepe sa scartiie, sa planga , sa tipe.
Eu am mai scris despre problema asta acum cateva luni. Inca nu intrase in colectivitate, si avusese si o experienta neplacuta la locul de joaca din Mall cand un copil mai mare a urlat chiar langa el, speriidu-l f.tare.De atunci nu a fost chip sa mai intre in aceste locuri de joaca.
Bun, m-am gandit ca totusi o sa-i treaca , tinand cont ca l-am dus printre copii(din iunie a mers la inceput la o gradinita particulara si acum este din septembrie la gradinita de stat).
Ei bine, si acum, imi spune educatoarea ca plange de fiecare data cand vede un alt copil ca plange.

Si asta observ si eu cand mergem in vizite la alti copii(copii cu are ne-am mai vizitat, de altfel). Este timorat la inceput, sta lipit de mine, se obisnuieste apoi si nu mai fuge de copilul respectiv, pana cand acesta, din diverse motive, incepe sa urle sau sa tipe. In cazul in care copilul respectiv doreste chiar jucaria care este in mana lui Ovidiu, i-o da imediat si cu greu o accepta inapoi.

Copiilor vostri li s-a intamplat sa aiba un astfel de comportament? Cat o sa-l tina oare?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu zic sa nu-ti faci probleme, cu siguranta o sa-i treaca!
Incearca sa-i aduci in companie copii mai maricei ca el (poate fetite) care au depasit faza de plans din orice.
Ma gandesc ca fiind in compania acestor copii va capata incredere si va incepe din nou sa-i placa copii.
Ah si la varsta asta cred ca imita foarte mult!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goodlyada spune:

Multumesc pentru raspuns.
Este ok in compania copiilor mai mari, o iubeste si o imbratiseaza pe verisoara lui care e clasa I; insa numai cand aude ca mergem in vizita la cei mai micuti, refuza cu inversunare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Este un copil sensibil si deosebit. Nu-ti fa probleme, chiar trebuie sa te bucuri ca ai un copil asa de inteligent si bun. Nu incerca sa- l schimbi, asa e personalitatea lui. Cu timpul se va forma el singur, tu sa fi pt el...doar atat.
Probabil are calitati care alti copii nu le au.

(poze Kailan)




Mergi la inceput