Am nevoie de parerea voastra

Am nevoie de parerea voastra | Autor: robert

Link direct la acest mesaj

Sotiei mele i s-a recomnadat sa ia Mercilon (in urma unor dozari hormonale). Inca din prima zi de tratament, starea sanatatii ei s-a inrautatit vizibil. Stari de voma, dureri de cap, iritabilitate. A consultat 2 medici si i s-a sugerat sa nu intrerupa sub nici o forma medicamentul, medicii sustin ca nu de la Mercilone are starea asta; sotia mea sustine ca ea are convingerea ca acest medicament ii face rau. Deja este in a 11 -a zi de tratament si durerile de cap nu cedeaza. Vreau sa va intreb daca vre una din voi ati folosit acest anticonceptional si daca va-ti confruntat cu asemenea reactii; sau eventual sa va dati cu parerea in cazul in care ati auzit de manifestari sau reactii adverse ale acestui medicament. Va multumesc ca m-ati "citit".
Numai bine ,
Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Imi pare rau Robert ca Alina tot asa se simte...Cum ti-am mai spus nu am gasit foarte multe informatii despre medicamentul asta si nici nu l-am luat sa-ti pot spune cum m-am simtit.Stiu insa ca asa e,nu poate intrerupe pastilele pentru ca s-ar deregla foarte tare ciclul.Probabil ca are de luat 21 de zile pastilele.In cazul asta mai are 10 zile.Sa stranga din dinti inca putin...Reactiile sunt urmare a schimbarilor hormonale din corp.
Pot sa-ti spun ca in urma cu multi ani,cand inca nu eram pregatiti pentru bebe eu foloseam Microginon pe care l-am tolerat foarte bine.Era atunci ceva mai scump decat celelalte pastile insa nu are efecte adverse fiind in concentratie mica (hormonal).Daca mai trebuie sa ia inca o luna,ii recomand Microginonul.
O pup si ii doresc sanatate si nervi de otel.
Cu drag,Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

Buna Robert..
eu am luat Mercilon si intr-adevar m-am simtit primele 2 luni mai ciudat decat de obicei...in prima luna sangeram cate putin (5 zile)..eram mai nervoasa si chiar dureri de cap..
parerea mea este sa nu intrerupa pilulele si sa incerce sa treaca macar de prima luna...nu se intampla nimic..sa stea linistita..
am colege care si ele au trecut exact prin aceleasi simtome..

sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Eu stiu ca toate anticonceptionalele au in fisa de insotire reactii adverse. Printre acestea se numara: stari de voma, dureri de cap...etc
Mai stiu ca astfel de stari nu sunt in regula si chiar ar trebui luate niste masuri...pentru ca, nu vreau sa va sperii, pot avea urmari neplacute, asta in functie de fiecare organism. Si-a luat tensiunea? (durerile de cap!)- comotii cerebrale!!! Sunt in fisa!
Ai spus dozari hormonale? Inseamna analize pentru anticonceptionale? Stiu ca in urma unor analize ti se recomanda anticonceptionalul potrivit...
Eu am patit-o cu Microginon...aceleasi stari...sunt groaznice! Am fost felicitata de medic ca le-am intrerupt...desi aceasta intrerupere are si partea ei negativa.
Mai stiu,ca pana la urma organismul se invata...dar depinde cat de rezistenta este!
Va doresc multa sanatate si sa luati cea mai buna decizie...
Mai incercati un medic! Teoriile nu sunt aceleasi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Robert, nu te speria. Eu cand am luat pilule am patit la fel. Dupa vreo doua luni insa nu mai aveam nimic. Se intampla la multe femei cand incep sa le ia, dar apoi totul se regleaza. Sanatate multa!
Claudia

Mergi la inceput