Viata in japonia

Viata in japonia | Autor: brandusa_27

Link direct la acest mesaj

BUna !,am revenit cu intrebarile..imi cer scuze moderatoarei ca nu am dat titlul cum trebuia..(acum m-am conformat)sper sa primesc si raspunsuri...deci ,,povestea mea,, e cam asa ...Anul trecut in decembrie am cunoscut un japonez si la 3 luni am venit amandoi in tara(martie) ....in luna a-5-a el a plecat in japonia sa depuna actele pt casatorie dupa care a revenit in tara,tin sa precizez ca el sta 2 saptamani in japonia si doua in romania.Imi spune ca actele pt. casatorie sunt gata si sunt bagate pt viza,dar suntem in decembrie si viza nu mai apare.Nu stiu ce sa mai cred,m-am tot interesat si m-i s-a spus ca nu se poate legaliza casatoria fara mine,el zice ca nu-i adevarat....nu stiu ce sa mai cred ,eu acum fac si un tratament sa raman insarcinata...tin sa precizez ca eu nu stiu nimik de el,nu i-am intalnit familia am vb de doua ori cu mama lui la tel.vezi chipurile sa nu-mi fac griji si sa am rabdare.daca vreuna dintre voi detine cunostinte daca ma pot casatori fara sa fiu si eu in japonia va rog sa-mi raspundeti...va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna Brandusa !
Nu am inteles prea bine ,esti casatorita sau nu ? Daca logodnicul tau vine in Romania asa de des ,ar fi mai bine sa va casatoriti aici ,si apoi sa mearga el in Japonia si sa legalizeze casatoria si acolo .Din cate stiu eu ,puteti pleca impreuna din Romania ,numai ca aveti de asteptat pana se trimit actele in Japonia . Dupa ce te casatoresti mergi la Ambasada Japoniei din Bucuresti si or sa-ti spuna ei cum sa procedezi .
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Buna,
Moderatoarea se referea probabil la faptul ca trebuia sa scrii la subiectul `Viata in japonia`http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88317 , care a cazut cred pe a2a pagina si nu l-ai vazut.
Eu m-am casatorit in Japonia la primarie,e musai sa fie prezenti cei doi si 2 martori,cum Dumnezeu crezi ca te casatoresti cu cineva fara sa fii prezenta?? Unde ai mai auzit de asa ceva..? Pai cred ca ar fi potop de casatorii prin corespondentza..
Uite arunca un ochi aici http://www.jref.com/practical/procedures.shtml
Nu inteleg de ce nu v-ati casatorit inainte sa plecati in tara..ar fi fost mult mai usor dupa aceea,legalizai si in Ro si depuneai actele pt viza la ambasada Jap. la Bucuresti.Am inteles ca e f rapid procesul.
Mai ai doua variante:
-te casatoresti in Ro si depuneti actele la ambasada
-depui cerere de viza la ambasada cu motivul ca vrei sa mergi in Japo sa va casatoriti(cererea o va face el)
Cel mai simplu e totusi sa va casatoriti(in Ro) si apoi cererea de viza
Mie mi se pare cam dubioasa toata treaba,cat de bine stii japoneza? Esti sigura ca ai vbit cu mama lui la tel si nu cu altcineva? Eu sa fi fost in locul tau asa fi rascolit internetul dupa informatii muult mai devreme...
Si de asemenea daca as fi fost in locul tau nu as fi incercat sa raman insarcinata cu un barbat despre care nu am prea multe date,decat in conditiile in care imi doream enorm un copil si aveam o situatie financiara care sa-mi permita sa mi-l cresc singura in caz de ceva.
Sper totusi sa ma insel si sa fie totul in regula la voi.Bafta multa,sper sa se rezolve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

brandusa dar nu sunteti casatoriti?
eu am o prietena,,,pacat ca nu scrie si ea aici sa te lamureasca
deci ea fiind in romania si el in japonia sau casatorit..(bineinteles cu nu stiu ce avocat)dar sau casatorit
deci eu zic ca de putut se poate ,,sa ai pile si bani
multa bafta

POZE malaysia
malaysia2006


irinaEMILY2005.01.06
POZICI NOIEMILY sufletelul nostru poze
cine se trezeste de dimineata departe ajunge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

a uitasem sa spun ca fata a asteptat 7-8 luni
viza ...dar a venit in japonia..maritata si cu viza de un an

POZE malaysia
malaysia2006


irinaEMILY2005.01.06
POZICI NOIEMILY sufletelul nostru poze
cine se trezeste de dimineata departe ajunge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Subiectul ala pisca de nu vrei sa scrii acolo? Ti s-a mai indicat odata subiectul respectiv:))
Uite aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88317&whichpage=3#2256180
am copiat mesajele la subiect, continuati discutia acolo, va rog.


Oana_B

Donatii - Craciunul Bunicutilor

Mergi la inceput