Cat dureaza nasterea?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Tot off topic:Ca si ai tai dealtfel..

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Anky,sa stii ca nu e bine nici sa nasti asa rapid.
O stiu din proprie experienta si fapt confirmat de medici ,dupa ce ma tavaleam de durere de burta.Cu cit nasti mai repede (si mai multe sarcini) cu atit iti este mai greu dupa,avind dureri de burta groaznice!!!Daca nasterea dureaza peste 10 ore iti este mai usor dupa(se zice,eu n-am experimentat decit de alea rapide si pot sa-ti zic ca e cosmar)
Unde mai pui si ca ,din cauza contractiilor puternice si a timpului scurt ,la ultima nastere mi s-a fisurat uterul in 3 locuri.Am nascut la moase si la o ora jumate dupa nastere ma bagau in perfuzii si chemau salvarea .Nici n-am avut timp sa ma dezmeticesc .M-au cusut pe viu si am urlat cit pt. 100 de nasteri la un loc.
Nu doresc la nimeni asa nastere rapida
Silvana,al meu a asistat la prima nastere ,cap -coada.La a doua nu a fost in tara ,iar la a treia se chinua sa le adoarma pe cele mari ca sa vina linga mine.Cind s-au dus sa-l cheme ca am nascut deja ,i-a cazut fatza
Deci nu se teme sa vada ce si cum,zice ca nu stie daca s-ar descurca sa preia el friele,sa taie cordonul si altele
I-am povestit de voi si ridea,cica ati iesit ieftin tare(ca noi am dat pe. 30 min (cit a durat de cind am ajuns la moase si pina a iesit bb)2200$,asta fiind reducere din 3500$ cit era de fapt pt. faptul ca m-au cusut la spital ,unde am mai dat 500$ cu toate ca aveam asigurare).Cred ca data viitoare incearca acasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Da Hannen, iti dau dreptate. Prima mea nastere a fost ok (2 ore). Asa o nastere as dori la toate fetele. A doua a fost prea rapida si puteau fi complicatii (eu am avut noroc si nu mi s-a intimplat nimic rau nici mie si nici la bb). Noi aici cu asigurarea medicala sintem acoperiti. Am platit numai la salvarea care ne-a dus la spital dupa aceea. Doar la spital mi-au scos placenta - ca sa verifice daca este intreaga... Am avut placerea si unui anti-tetanos din cauza ca nu am nascut in conditii "sterile" .

Asa ca aveti grija la ce va doriti. Nici prea repede nu-i bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Prietena mea a nascut ieri intr-o ora si 20 de minute. A avut dureri fix ultimele 20 de minute. Ea spune ca au fost crunte dar macar au durat putin.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Muuh,felicitari prietenei tale,sa-i traiasca bb.
Daca este la prima nastere s-ar putea sa nu o doara burta dupa.Daca e la a doua,a treia nu se stie
Eu ii doresc din suflet sa nu aiba dureri pt. ca dupa ultimele doua nasteri ,faptul ca ma tineam de pereti sa ajung la buda si cind alaptam plingeam (se contracta uterul mai mult )si asta pt. o sapt si ceva,doua...

Silvana,aici nu se plateste salvarea ,insa asigurarea nu acopera tot,mereu platim (nush cit %) chiar o sa ma interesez.

Haoleu ce deviaram subiectul fetei.
Deci cum ziceam,cortul in curtea spitalului(Silvana ,stiu ca tu ai scris asta aici dar serios ca si eu am zis ca fac asa la a 3-a,am avut noroc ca aveam moasele la 3 min cu masina,eu am ajuns ,tu..hihi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Off topic:
Hannen Felicitari pentru al 3-lea copilash,sa fie sanatos tun si voios foc
Cum o/il cheama pe bebe mic ?

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

hannen am sunat sa o intreb de dureri dupa. Zice ca a avut dar suportabile, la bebe 2 nu se poate gandi inca. Daca ai timp poate vii pe la piersicutze, chiar ma intrebam ce mai faci si ce iti fac fetele.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Eu m-am internat la ora 7 dimineata fara contractii, la 9 mi-au facut injectie cu calciu pentru declansarea travaliului, am avut apoi contractii usoare abia daca ma durea ceva, apoi la 15.20 a rupt bebe membranele si au inceput contractii dureroase si mult mai dese. Am mai stat asa pana la ora 16 cand am ajuns la dilatatie 4 cm si mi-au pus peridurala, iar la 18.40 am nascut! deci de la 9 la 18.40 inseamna... 9 ore 40 min.
Silvana, esti tare!!! Asa nastere rapida nu am mai auzit la nimeni. Dadeau pe Reality TV niste filme despre nasteri in conditii speciale, mai nascusera mamici acasa sau in masina, dar asa repede ca tine nici una!
PS: Si ai niste printese frumoase foc!!!

Roxie 34+ cu si bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Roxie,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Muuh,daca e la prima nastere cred ca e ok,nu o sa aiba dureri de burta,eu cel putin nu am avut.Tu??
Si ar fi culmea sa se gindeasca acum la bb 2Vorba unei fete,stai sa treaca de primul shoc
Nu am mai intrat pe acolo pt. ca am scris rar si lumea nu ma mai cunoaste(oare?) .Scriam degeaba.
Ce face bebicu?

P>S. am vrut sa-ti trimit pm ca sa nu deviem prea tare ,dar nu ai casuta activata.
fetele scuze


Mergi la inceput