IMPORTANT DE STIUT!!!

IMPORTANT DE STIUT!!! | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

Tiroida:
Are rol in reproducerea celulara,oxidarea tesuturilor,asimilarea zaharului,controlul ritmic cardiac,activitatea cerebrala si senzuala si cresterea normala a celulelor.
Metoda de depistare a hipo- si hiper- tiroidismului prin masurarea temperaturii de baza:
Se ia temperatura corpului 3 zile consecutiv(a-2-a,a 3-a,a 4-a zi a ciclului;la femeile postmenopauzice in orice zi a lunii),timp de 10 minute.
Daca temp.este sub 36,5 grade inseamna ca sunteti suspecta de hipotiroidism.Valorile mai mari de 37 grade C pot fi indiciu de hipertiroidism.
Apar o serie de simptome in caz de :-hipo-:stari depresive,supraponderabilitate,deshidratare a pielii,dureri de cap,oboseala,tulb.de ciclu menstrual,infectii repetate,constipatie,sensibilitate la frig.

-hiper-:slabire,palpitatii,tremuraturi de maini,nervozitate excesiva,insomnii,tahicardie,scaune frecvente.


PORUMBUL-este moderator al tiroidei(se ia cate o lingura ulei de porumb(10 ml),dimineata si seara).






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Livia. Este insa posibil ca temperatura sa fie normala dar totusi sa existe probleme cu tiroida?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Si la barbati? Ce e daca temperatura corpului e scazuta? Sub 36 de grade Celsius? Seara pe la ora 20?

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Livia, temperatura mea in ultimile trei zile e asa:
ziua 2 - 36.5
ziua 3 - 36.4
ziua 4 - 36.3
Asta inseamna ca pot fi suspecta de hipotiroidism??????
Si trebuie sa inghit ulei de porumb?
Din toate simptomele alea as avea pe aia cu frigul si niscai tendinte de ingrasare.

Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Oana, Livia spunea ca se ia temperatura in zilele 2,3 si 4 a ciclului. Tu la care zile te referi? Daca esti inainte de ovulatie este normal sa fie scazuta.
Treaba cu frigul o am si eu, iar cu kg trebuie sa fiu atenta, dar nu este o problema.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Pai tu, am inteles ce a vrut sa spuna Livia, ca daca era vorba de zilele de pe langa ovulatie alea nu sunt 2,3 si 4, alea sunt zilele de peste 12, 13, sau ma rog, ceva pe acolo.
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Multumesc mult de raspuns Livia,te-am intrebat in problema cu glanda,pentru ca o parte din doctori spun ca, glanda tiroida nu are nici o legatura cu aparatul de reproducere,alti doctori sustin sus si tare ca exista o legatura stransa,glanda tiroida-aparatul de reproducere,acum dumnezeu cu mila,ca eu una nu mai stiu ce sa cred,ramane de vazut daca se intampla evenimentul fericit de a ramane insarcinata.Mersi mult!

Sa auzim numai de bine!

Haida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Treaba cu temp.este numai pt.femei si se intra la banuieli numai dupa cateve luni de monitorizare.Si... am scris corect zilele.2- 3 si 4.Se ia in consideratie numai temp.mult sub 36,5,nu variatiile de un grad-doua...
N`teles?!?

Mergi la inceput