Informatii utile Constanta (4)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Ioana, multumesc! Cu D-zeu inainte!!!!!!

Cris, e f. interesant ce zici, cu cardul acela de sanatate. Cred ca am ramas in urma cu stirile (nu prea deschid TV-ul). Dar cum vom gasi tocmai maternitatea si dr de care am avea nevoie, daca noi suntem aici si ei- acolo? Si apoi, sa faci atata drum, cu burta pana la urechi.... Si sa te intorci cu un nou-nascut, de la sute-mii de km?! Chiar crezi ca ar fi o idee buna? Asa, am putea da mai repede fuga la Bucuresti, doar sunt atatea mamici fericite pe forum, care ne pot recomanda dr. extraordinari! ....Si tot mi se pare ca e drumul cam lung....

Dana, imi pare rau... Era vorba de niste probe de scaun si urina, nu de sange. Dar, totusi.... Daca n-as fi asistat chiar eu la faza respectiva, nici eu n-as fi crezut ca s-ar fi putut intampla la Synevo....

Madalina, eu am un cd, cu 6 ore de muzica de club (mp3), mixata de un DJ. Este super pt o petrecere de tineri, dar nu stiu daca ar merge la botez. Daca vrei, pot sa ti-l dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Referitor la cardul de sanatate de la noi din Constanta de unde se poate lua? ( sper ca sunt on topic)
Cris poate ne ajuti tu, daca ai auzit ceva la tine la servici.
Pentru ca mergem in Ungaria in martie-aprilie ma gandesc ca poate trebuie sa-l avem la noi si sa avem timp sa-l procuram pana atunci.
Andicu ma bucur ca sunteti bine si abia astept sa ne spui peste doua saptamani daca ai fetita sau baietel
Noi trebuie sa facem un set de analize pentru dosarul FIV si deja sunt in ceata nici nu mai stiu unde sa mergem daca pana si la Synevo se intampla sa se uite de probe si cine stie cate or mai fi.
Mada nu ma pot abtine sa nu-ti trimit un pentru tine si scumpul de Darius!

Si pentru toate fetele cate un din partea mea!

Ioana


Vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Lulu, ma bucur mult, mult pt voi, ca sunteti ok si ca ti-ai gasit un dr "pe sufletul tau"! Sa fiti sanatosi! Si sa va ajute DD sa va tineti bebelul sanatos in brate, stiu cat de mult l-ati asteptat!
Si, GATA, am spus ce-am avut de spus, nu ma mai gandesc!!!! Numai sa nu ma mai provocati sa raspund, ok!?
Poate ne vedem zilele astea, ca am chef sa ma tund! Mai este Mary la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mav , te asteptam .Este Mary zilnic .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

buna fetelor
andicu multumesc,m-am programat pentru diseara la doamna doctor,o sa-i spun sa-mi de cel mai tare tratament
madaluta daca vrei iti pot recomanda dj-ul pe care l-am avut la nunta si de care am fost foarte multumiti
va pup

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ioana, sigur iti trebuie cardul de santate si corneliei la fel, este obligatoriu pentru toti cei care pleaca in strainatate acum dupa aderarea la UE. Se ia de la Casa de Asigurari de Sanatate, intersectia Bd. mamaia cu Str. Rascoalei 1907, cea pe care circula autobuzul 43, 40.

Mai cititi si aici:

O tanara din Constanta a cerut Reprezentantilor Casei Judetene de Asigurari de Sanatate un certificat provizoriu de inlocuire a Cardului European de Sanatate pentru a naste in Italia. Femeia nu mai poate astepta sosirea cardului, insa si cu certificatul va beneficia de servicii medicale gratuite. Liviu Mocanu, dircetorul C.J.A.S. Constanta, a declarat ca orice gravida care doreste sa nasca in strainatate va beneficia de servicii medicale complete fara a plati nici un leu. Astfel, este de asteptat ca de acum in acolo din ce in ce mai multe gravide sa nasca in alte state in care conditiile din spitale se ridica la standarde occidentale. Cardul de Sanatate este cerut de foarte multi constanteni. Liviu Mocanu a declarat ca, de la inceputul anului si pana acum, au existat 463 de cereri pentru carduri. Pentru persoanele care au demonstrat ca trebuie sa plece din tara inainte de sosirea cardurilor s-au eliberat certificate provizorii. Liviu Mocanu a mai declarat ca pana acum au fost acordate 30 de asemenea certificate, dintre care cinci pentru sportivi. Reamintim faptul ca un Card European de Asigurat (EHIC) costa 2,166 RON, suma ce include atat T.V.A.-ul, cat si costurile imprimarii si distribuirii documentului. Acest card va avea aceleasi dimensiuni ca un card bancar si va contine o serie de date despre posesor - numele, prenumele, numarul personal de identificare - si despre institutia emitenta, precum si data expirarii, fara insa sa cuprinda si informatii medicale. Cardul va avea o valabilitate de sase luni si va putea fi folosit numai in fata autoritatilor sanitare din tara de destinatie sau de tranzit, pentru dovedirea calitatii de asigurat in Romania. Cardul va permite asiguratului aflat in calatorie accesul la o gama mai larga de tratamente decat cele strict de urgenta, fara sa mai fie necesara incheierea unei asigurari private scumpe de sanatate in acest scop.

este un articol din Independentul de Constanta

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

cris eu am inteles ca nu este obligatoriu....
ai idee cand se vor aduce cardurile?si cat de aglomerat este acolo?

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, ajutati/ma, va rog. m/am speriat, am o durere GROAZNICA de burta. In ultima sapt m-a mai intepat de cateva ori ovarul stang dar in seara asta, din senin, voiam si noi ca oamenii si a trebuit sa ne oprim, parca am cutzite in burta, a inceput din partea stanga si pe urma a iradiat in toata burta, e groaznic, nici nu stiu cum sa va spun, nu pot sa respir, nu pot sa tusesc, nu pot sta nici pe burta nici pe spate. Stiti cumva daca dna dr e maine la cabinet? Nu poate fi apendicita pentru ca sunt operata din 2000. Va rog mult...

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by isidora
produsul de conceptie"-asa s-a exprimat Rusa acum 4 ani cand ma suspectam de rubeola insarcinata in 10 sapt.fiind...Noroc ca m-a enervat cumplit exprimarea ca altfel Isidora,fetita mea,poate n-ar mai fi fost...


Isidora,multam de complimente,desi nu cred ca sunt asa buna cum crezi tu.trebuie sa ai o armura zdravana sa-ti poti face bine meseria,altfel ai sta sa bocesti langa fiecare pacient,lucru care ti-ar intuneca judecata si deciziile corecte...
Ma rog,eu voiam sa-ti spun ca"produsul de conceptie"este termenul absolut medical,caci pana la 8 saptamani nu se numeste "fat".poate pe tine te-a deranjat,dar omul nu a facut-o cu rea intentie,ci s-a exprimat medical,nu"laic",pe intelesul pacientului.eu din aceasta cauza evit termenii medicali la pacienti care nu au asemenea background,ca sa nu fiu prost inteleasa.Acum nu mai are nici o importanta si totul e bine cand se termina cu bine,orice motivatie este buna pentru a lupta pentru un copil,dar dr.rusa nu a vrut sa te jigneasca sau sa fie inuman.a fost dr.si s-a exprimat in limba medicala invatata in facultate,nu era ceva personal...

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Fetelor, ajutati/ma, va rog. m/am speriat, am o durere GROAZNICA de burta. In ultima sapt m-a mai intepat de cateva ori ovarul stang dar in seara asta, din senin, voiam si noi ca oamenii si a trebuit sa ne oprim, parca am cutzite in burta, a inceput din partea stanga si pe urma a iradiat in toata burta, e groaznic, nici nu stiu cum sa va spun, nu pot sa respir, nu pot sa tusesc, nu pot sta nici pe burta nici pe spate. Stiti cumva daca dna dr e maine la cabinet? Nu poate fi apendicita pentru ca sunt operata din 2000. Va rog mult...

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...




neaparat du-te la control!
Aseara era dna dr,dar chiar daca este el,fa-ti programare si du-te,nu e de stat acasa asa.

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput