Calcul sex copil in functie de cuplu

Calcul sex copil in functie de cuplu | Autor: Missy

Link direct la acest mesaj

Stie cineva sa calculeze sau cum se calculeaza perioada de conceptie pentru sexul dorit al copilului in functie de cuplu? noi tocmai ne "antrenam" pt bb 2, si cum se lasa asteptat, discutand in stanga - dreapta, s-a oferit cineva sa ne faca un calcul din asta in functie de datele noastre de nastere, si a rezultat ca noi impreuna putem concepe baiat doar in perioada septembrie 2008 - mai 2009! Sincer mi se pare o aberatie, dar mi-ar placea sa mai calculeze cineva sa vad doua rezultate. Precizez din start ca nu ma las influentata, are scop pur de divertisment

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Nu cred in asa ceva. Dupa un asfel de calendar am calculat pentru parintii mei si a reiesit ca si eu si sora mea ar fi trebuit sa fim... baieti. Ceea ce era de demonstrat...

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mama mea crede tare mult in calculul asta, si mai ales de cind la fratele meu a iesit de fiecare data, si la mine cu primul, acuma sintem in contradictii ca eu il simt fata, mama zice ca-i baiat.....calculul e simplu se zice ca barbatul isi schimba singele din 4 in 4 ani, si femeia din 3 in 3 ani. si cel care cica a schimbat ultimul singele primeaza in cromozomi, adica daca tata a schimbat ultimul va fi XY adica baiat, si daca femeia, va fi xx adica fata. eu una nu cred in metoda asta ca la unii ies la unii nu, ca si calendarul chinezesc...sau alte metode. sint tare curioasa ce-mi iese la sarcina asta.....dar o metoda dovedita stiintific ar fi aceea cu contactul sexual aproape de ovulatie iese baiat, ptr ca sepermatozoizii masculi fug repede dar sint mai putini rezistenti, pe cind spermatozoizii femela fug mai greu dar rezista mai mult in canal pina vine ovulul, deci daca vrei fata tre contact sexual mai indepartat de ovulatie.

Flavia +14, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

sexul copilului se "alege" in functie de momentul conceptiei fata de cel al ovulatiei. spermatozoizii cu cromozomul X (adica fetitele) traiesc mai mult, dar sunt mai lenti, ceilalti Y - baieteii, traiesc mai putin, dar sunt mult mai vioi. asadar, statistic vorbind, cu cat esti mai aproape de momentul ovulatiei, cu atat creste probabilitatea de a concepe un baietel, cu cat esti mai departe, creste probabilitatea de a concepe o fetitza... la noi s-a "verificat" succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

buna si La multi !

incercati urmatoarea "varianta".
Iei varsta mamei implinita si o aduni cu luna il care ati conceput !
daca aveti rezultatul impar atunci veti avea un
daca rezultatul este par atunci veti avea o !!!

CUM VI SE PARE?
Missy, incearca si acest calcul si da-ne de stire!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Mie mi-au calculat toate cunostintele, prin o mie si una de metode si toate ziceau ca o sa fac o fetita. Acum am in burtica un baietel. Nu cred in calculele astea! Mi-am dorit un copil sanatos, indiferent daca e baiat sau fetita.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Intra aici pentru a calcula sexul copilului http://www.desprecopii.com/info.asp?id=21

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Dupa toate calculele de pe tot soiul de site-uri, inclusiv tabelul chinezesc, imi iesea baiat.
La nastere, s-a dovedit a fi o mandrete de fata, care face cat 2 baieti!
Cocluzia: ii dau bataie si sanatos/oasa sa fie, ca restul nu ma intereseaza!

Raluca si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Singura metoda stiintifica este calcularea momentului ovulatiei.
Adica spermatozoizii Y (cei care "generaza" baietei) sunt mai rapizi, dar traiesc mai putin; si spermatozoizii X - cei care produc fetite sunt mai lenti dar traiesc mai mult.
In concluzie, daca vrei un baiat, raportul sexual trebuie sa fie cat mai apropiat cu putinta de momentul ovulatiei.

Mergi la inceput