ce poate fi???

ce poate fi??? | Autor: M&M

Link direct la acest mesaj

Azi noapte, in jurul orei 3.00 , ma trezesc fiindca il aud pe sotul meu vorbind si il simt cum se duce sa aprinda lumina. O data lumina aprinsa incepe sa zica " NU. nu are loc carutul sa treaca pe aici". Eu consternata, ii zic sa imi repeata ce a zis, intocmai aceeasi fraza a spus-o. Apoi a inchis lumina, l-am intrebat ce s-a intamplat si mi-a spus ca a visat pe cineva intr-un carut care incerca sa treaca de patul nostru. L-am intrebat cat e ceasul si mi-a raspuns corect. Apoi , eu tot agasandu-l cu intrebari, a devenit nervos; l-am lasat sa doarma. Azi dimineata cand l-am intrebat mi-a zis ca a fost doar un vis. Dar voua vi se pare normal ca o data ce te deschizii ochii si te dai jos din pat visul sa continue???
NU e prima oara cand i se intampla astfel de fenomene, nu stiu cum sa le numesc.
Intr-alta noapte , mi-a zis sa ma uit pe geam , ca sunt niste rate care zboara atat de frumos. In alta , a inceput sa ma pipaie, sa vada daca sunt bine dupa ce m-a lovit un cauciuc de masina. Alta data tragea de cearceaf ca " sa ma dau jos de pe patura' caci trebuie sa plecam , picnicul s-a terminat.
Sincer a inceput sa ma sperie!!!!! NU inteles cum pot continua visele lui dupa ce deschide ochii si stie ca eu sunt langa el????

Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

mi s-a intamplat si mie. o sa-i treaca. pur si simplu s-a trezit din somn adanc, fiind impresionat de cele ce visa.datorita faptului ca a intrerupt brusc somnul, si nu in mod firesc, starea de veghe s-a intersectat pt cateva momente cu cea de somn profund.

iarasi o kestie ciudata, cu aceeasi explicatie e urmatoarea.mi mi se mai intampla.simti ca esti treaz, dar nu poti misca. ca si cum ai fi paralizat .vrei sa misti mana si nu poti. dureaza pana la un minut.


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ceea ce ma nelinisteste este faptul ca nu este prima oara cand i se intampla. In ultimele 6 luni a avut 7 manifestari de acest gen...

Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meletina spune:

Poti s il ajuti prin a ii da ceva foarte usor de mancare seara. Alimentatia in aceste cazuri este f importanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Si noi avem un prieten care are/avea o multime de episoade de genul asta, noaptea. Noua cand ni le povestea eram pe jos de ras dar ma gandesc ca poate fi destul de periculos in sensul ca ceea ce facea prietenul nostru semana mai mult a somnambulism . De exemplu se trezea in toiul noptii, in mijlocul camerei, cu ditamai tabloul (foarte greu) luat de pe perete, nestiind ce vrea sa faca.
Ah, uite ca mi-am amintit un episod similar cu al sotului tau. A studiat la acelsi liceu cu fratele meu si o buna perioada de timp au locuit impreuna, cu chirie. Vorbesc de acum 8-9 ani si frate-miu imi povestea cum se trezea respectivul noaptea si aprindea lumina, o stingea, iarasi o aprindea etc si nu prea raspundea la intrebari da' reusea sa se trezeasca pana la urma. Nu stiu daca mai are manifestarile astea in prezent, dar o sa-l sun sa-l intreb daca si cum "s-a lecuit"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Si eu mai patesc cateodata lucruri de genul asta cred ca din cauza stresului. M-am trezit odata in mijlocul camerei, in picioare. S-a intamplat o singura data, dar m-am speriat f tare. In general, vorbesc in somn si cateodata ma sperii rau de tot si tip, sau nu recunosc imediat unde ma aflu si cine e langa mine. Dar cum ziceam, eu cred ca din cauza stresului"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Eu m-am trezi o data pe casa scarilor,imbracata de scoala....era miezul noptii...

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Somnambulii si parasomnicii trebuie treziti cu mare grija si nu trebuie batuti la cap cu ce au facut.
Mergeti la un psiholog, sa vedeti daca va poate ajuta.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Am citit ce a-ti scris si eu nu pot decat sa-i dau dreptate lui Buggy, si-anume ca-i vorba de stres. Am avut un episod asemanator dupa ce am nascut. Desi copilul dormea in patut intotdeauna, m-am trezit cautandu-l disperata prin pat.Credeam ca l-am pierdut. Era o perioada in care eram f.f. obosita si stresata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Poate fi intr-adevar de la stres, trecem printr-o perioada mai dificila acum. Dar sotul mi-a spus ca a avut si in copilarie astfel de manifestari.

Cristina
noi doi

Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Eu cred ca stresul acumulat si oboseala din timpul zilei pot duce la astfel de situatii. In astfel de cazuri, noaptea, creierul nu se poate relaxa si de aici aceste manifestari. Se zice ca cel mai odihnitor somn este cel fara vise.
Am patit si eu ceva de genul asta, cand eram copil (aveam vreo 12-13 ani) si m-au lasat ai mei dadaca cu verisorul meu, care avea pe atunci vreo 2 ani si ceva. I-am dat seara sa manace si l-am culcat langa mine in pat. Am visat in noaptea aia ca cel mic mi-a cerut paine sa manance. M-am sculat din pat, m-am dus in bucatarie si m-am trezit atunci efectiv din somn caci ma taiasem la deget, eram cu painea si cutitul in mana
Probabil ca in afara de manifestarile astea sporadice, exista situatii care se repeta periodic. Personal cred ca o discutie cu un psiholog nu i-ar putea face nimic rau, asta in cazul in care nu se poate relaxa singur, prin exteriorizarea sentimentelor, frustrarilor, tensiunilor acumulate.
Multa sanatate va doresc!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput