URGENT!!!!!! iritatie accentuata fundulet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Lasata cu fundul la aer cat mai mult timp si spalata musai dupa fiecare pipi sau kk. Poti folosi cu succes ulei fiert la baie marina, vindeca garantat mai bine decat toate cremele. La noi a mai dat reultate si crema de la Mustela.."stelactiv"

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=0&source=browse&large" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Intradevar uleiul o metoda din popor da rezultate foarte bune,si desigur aerul liber.Si noi aveam deseori problema iritatiilor.Am si renuntat la scutece din hirtie mai devreme tot din acest motiv.Am renuntat la 9 luni,cu olita nu am mai avut nici un fel de iritatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Cand speli copilul la fundulet, nu e recomandata apa calda , ci apa rece , in cazul iritatiilor .Si copilul meu se irita foarte repede , mai ales ca e in perioada iesirii dintisorilor , febra nu mi-a facut niciodata de la dinti, insa fesele mereu sunt iritate . Deci , spalat cu apa rece ( nici chiar rece ca gheata , intelegi ce vreau sa spun ) si apoi aplicatii locale cu creme grase sau ulei , asa cum ti-au recomandat fetele mai sus .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Jarmo nu stiu daca e tocmai ok sa speli o fetita de 4 luni cu apa rece la fund...poate raci, sau Doamne fereste face ceva pe la ovare..stiu io??? Mie una mi-ar fi teama, sincer iti spun, plus ca nici ptr copil nu e taman placut...io una nu ma pot spala cu apa rece

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=0&source=browse&large" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Mai exista si o crema de la niveea pt bebelusi cu oxid de zinc, dar fetitei mele ia trecut o astfel de iritatie dupa ce medicul i-a dat un preparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

noi facem scaune acide si mai mereu se irita desi e schimbat si spalat mereu.il pa las dupa fiecare spalat macar 10 min cu fundul gol si dau cu albastru de metil de 2 ori pe zi cand se inroseste.a vindecat atunci cand facuse o buburuta care supura, deci rana.buna si mustella si sanosan.dar acum daca zici ca e coaja da albastru de metil si aer.pune-i sub scutec o punga de plastis,sosete in picioare,bluzita grosuta si las-o cat mai mult dezbracata.fa mai cald cam 25 de grade si nu raceste.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ne-am chinuit si noi vreo doua saptamani cu iritatia urata rau de tot la fundulet. Plangea de durere, cu suspine. Se mai linistea, intradevar, cand o lasam in cada. Dar pentru scurt timp.
Am folosit, fara succes, crema de Zinc. Si pana la urma am hotarat sa O lasam cam cate o ora-doua sa stea fara scutec, ii mai dadeam cu pudra din cand in cand, dar cel mai bine a functionat bicarbonatul de sodiu. O lingurita de bicarbonat la un l de apa. A facut minuni. In trei zile fetita mea era bine la fundulet.
Incearca si tu. Ca la noi a mers tare bine, ranile s-au vindecat.
Numai bine.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Ft., ft. bun si cu efect imediat este di Reviken.
Am si o reteta care se prepara in farmacii, o sa o postez ceva mai tarziu.
Da-ne o veste si spune ne in ce stadiu se afla micuta.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Al meu pitic nu e dintre cei mai sensibili, dar din cand in cand a mai facut cate o iritatie -- si lui cu crema mai rau ii face. Am incercat toate soiurile de crema, dar nu tine. Singurul lucru care ne-a ajutat a fost mercurocromul (solutie), care a uscat iritatia instantaneu aproape de fiecare data.

Asa cum mai zicea o mamica, copii sunt diferiti (ca si adultii), asa ca fiecare are alta solutie preferata. Dar cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai multe sanse sa o gasesti pe cea adecvata.

Sanatate!

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Si eu am un beb f sensibil dar n-am avut niciodata probleme.Eu pana cand am inceput diversificarea am folosit Pasta Petrini, f buna.Dupa ce am inceput diversificarea am folosit Cutaden daca vedeam ca e iritat putin, am si Bepanthene si il dau dar sincer nu prea vad sa actioneze, se poate ca fiecare bb sa fie altfel.Dupa fiecare kk il spal la chiuveta cu apa calduta si sapun Nivea Baby Cream iar daca face numai pisulica il sterg cu servetele umede, eu folosesc Nivea baby, dupa ce le-am testa pe toate.Cutadenul e f bun, dupa cateva aplicari vei vedea ca ii trece.Am auzit lucruri f bune si despre Reviken dar eu nu am renuntat la cutaden pt ca sunt f multumita.
Silvi si bebe Alain


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput