cum sa nu o strang de gat!?

cum sa nu o strang de gat!? | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

pe soacra, pe cine altcineva. imi crapa capul de nervi,nici nu pot sa dorm.
a venit in seara asta sa ia fata si pe al meu sot la tara, eu fac curatenie generala.vine si imi spune ca a fost la cluj la o prietena si ca al ei copil, de-o seama cu a mea vb fooooooarte corect.si mai stie si 10 poezii.mi-o spune pe un ton afectat/acuzator.
vreau sa o strang de gat. asa, pur si simplu.nu mai suport referiri la ce NU face copilul meu si nepoata ei ,desi se lauda ca o iubeste si chair are grija de ea. dar de fapt eu sunt buba,ma gandesc.
sa mai citez"dar, totusi, cred ca ar trebui sa o inveti franceza, ca stiu ca ai fost la olimpiade"
cand avea 18 luni si chiar nu prea vorbea, " e din cauza ca mai trageai cate o tigare pe ascuns, stiu eu".
cred ca stie ca nu poate sa ma impresioneze cu altceva si ma ataca prin copil. asta de fata cu copilul.stiti ce a zis fi-mea?
"uite mamamaie, tataie, eu invatat citesc. si le-a aratat . pur si simplu a luato carticica si le-a citit titlul pe litere. si ei nepasatori se uitau la noi"vezi ca nu e bine sa fortezi copilul" nici un "bravo mamaie" nimic.
eu una nu mai suport. cum naiba poate sa imi jigneasca in halul asta copilul!?
nu sunt violenta, dar la prima faza de genul asta sar de gatul ei.

e femeie cu studii, educata. cum poate sa faca afirmatii d genul asta. ar vrea sa scrie romane la doi ani?. a mai venit odata pe la noi, eram cu o fetita, aveau fetele cam doi ani,aia mika vorbea cursiv. soacra-mea s-a innegrit de furie , si saraca mamica a plecat cu fetita ei, s-au simtit aiurea.
cum poate, cu toate facultatile ei, sa nu stie ca e ok ca la 2,5 ani sa mai poceasca cuvinte, sa mai greseasca pronume personale.
ma doare de nu mai pot, ma doare sufletul pur si simplu ca imi vede asa copilul.


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

Ce parere are soacra ta despre Cleopatra Stratan?
Explica-i sau adu-i aminte ca nu toti copii sunt precoci cu toate ca traim in secolul vitezei...sau cel mai bine incearca sa ignori micile ei rautati(care poate ca nu sunt totusi voite),asta ca sa nu declansezi tot felul de discutii care in final pot fi inutile.
Poate isi doreste ca ceea ce nu a putut realiza ea insasi cu copilul ei sa realizeze prin nepotica...Cine stie poate e doar vorba de orgoliu...

Just Me !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Flaviutza, chiar azi mai devreme m-am uitat pe pozele si filmele voastre (la subiectul cu imi doresc prea mult de la copil??) si mi-am spus: "fetita asta la nici 2 ani jumate poate sa deseneze atatea???"
Sincera sa fiu, vorbitul precoce nu e nicidecum un semn de inteligenta, pe cand IQ-ul la copii se testeaza prin desen...

Oricum eu cred ca i-as spune sec...ca eu nu imi doresc un copil destept...ci unul fericit!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

SINZI si multe

FLAVIA asta as face si eu,m-ar durea in cot...spune-i sa te lase in pace si sa nu mai comenteze de copil,ca e al tau si asa cum e foarte bine!...fetita ta oricum e super avansata zic eu...si eu am un baietel de 2 ani si 2 luni si nu zice prea multe,in comparatie cu alti copilasi de varsta lui care zic poezii...si ce daca!!!...are el altele mai bune!!!!

la tine si fetita si nu te enerva degeaba,nu merita o soacra









Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Cred ca o face din rautate, nu ca nu ar stii ca la 2.5 ani nu e normal sa mai poceasca cuvinte sau altceva de genul asta. Spune- i una ca sa i treaca cheful de comentarii. Eu una asa as face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Mirachi, rautatile ei sunt voite, crede-ma! pt ca de fiecare data are ceva de comentat referitor la asta. ca sa nu mai spun ca inca duc lupta de lamurire sa-i explic ca, un copil trebuie scos afara si iarna.
nu stiu cum a reusit sa creasca doi copii asa cuminti si frumosi(unul e barbatu-miu).
dar are fixu cu vorbitul...degeaba ii explic eu ca nu-i mai desteapta daca turuie mai mult, ca are un vocabular vast,eu i-am vorbit ca unui om mare si de toate si s-ar putea sa nu fie inca in stare sa-si puna ordine in el, degeaba ii arat grafice de dezvoltare, pur si simplu ea trebuie sa comenteze ceva.

SANZI_ANA, filmuletele alea sunt de acum trei luni. acum deseneaza peisaje,ma rog, soarele cu nori,muntii, flori pe langa etc.sii ii place atat de mult sa le faca si sa le arate...si asteapta sa o lauzi,iti intinde cu manutele alea mici plansele doar doar i-ai spune ceva acolo de bine!si soacramea nu-i adreseaza nici macar un bravo! gaseste ea ceva de comentat si atunci.
aaaa, daca e vorba sa se laude cu ea, prea bine. odata, la ziua ei, la ora 10 jumate au venit dupa copil ca sa le arate alora de acolo cum stie ea sa danseze din cap pe muzica rock. avea 11 luni .si atat scandal a facut ca am cedat.

nu pot sa stau indiferenta, e copilul meu.si ma doare al naibii cand vad ca sunt atat de reci cu ea. e un simplu bibelou pt ei si atat. o motam frumos, o aranjam si o aratam la cunostiinte.

nu sunt o mama din aia tampita care sa sara ca de pe jar la cea mai mica critica adusa copilului. mi s-a intamplat sa mi se atraga atentia ca e grasuta, nu m-am suparat. a trantit odata rau un copil sub ochii mamei lui si tipa a tras-o de manuta si a certat-o. apoi si-a cerut scuze.si am ras, nu m-am suparat. poate as fi facut la fel la nervi.
dar desteapta asta de soacra ma ataca rau de tot. si cred ca o sa aiba EU o discutie luuunga cu ea.

aaa, sa nu mai vorbesc ca, de cate ori se poate, mi-l da ex pe fiu-su care facea atatea si atatea la vasrta ei, sa nu mai spun ca stiu cu exactitate data cand a facut prima propozitie, adica la 11 luni.
mi s-au scurtcircuitat neuronii zau cand am auzit

si cu toate astea, de fiecare data cand zice ceva stau si sufar ca prostu....nici macar replica nu am.



filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Ca sa nu o strangi de gat, de cate ori stii ca urmeaza sa vina la voi, ia un magneb6. Si cand incepe sa turuie imagineaza-ti-o pe post de lampadar, cu un bec infipt in gura si cu ciucurei pe ochi.
Cand mai are comentarii destepte, razi. Ca de un banc bun.
Sau ignora ce spune, pur si simplu. In situatiile de acest gen nu poti decat sa tratezi cu umor, altfel chiar sari la gat si e pacat.:)

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Ca sa nu o strangi de gat, de cate ori stii ca urmeaza sa vina la voi, ia un magneb6. Si cand incepe sa turuie imagineaza-ti-o pe post de lampadar, cu un bec infipt in gura si cu ciucurei pe ochi.





e buna de tinut minte pt. alte persoane ca nu am treaba cu soacra.

Cit despre desene flaviutza chiar ai reusit sa ma complexezi, fii-meu nu are nici o treaba i-i reusesc perfect doar mizgilituri dar continuam sa ne extaziem in fata picturilor si sa le dam nume . De vorbit vorbeste dar poceste unele cuvinte si stie si el citeva poezii. La cum se prezinta puitza ta e geniu pe linga al meu. Nu mai pune filmulete de astea ca ma bagi la idei in legatura cu puiul meu(2 ani si 5 luni).

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

liliana29
pai fi-mea se trage din familie de arhitecti,creca de-aia! acum ,lasand gluma la o parte , i-am pus in fata de pe la 1 anisor, diverse jucarii de dezvolatre a motricitatii fine, ex: incastre, kestii de insirat pe bat, inele pe suport etc..si de-aia are manutza formata.
luat magne b6.buuuuuuun. cine-i socrela? nici n-am auzit de ea!
culmea e ca ea asa ii saritoare, te ajuta cu fata(daca i-o dau eu), cu bani pt copil etc.MAI, dar cand e vorba de dat din gura...da de parca ar da cu paru!

apropo, ieri cand a venit, a vazut la usa papucii de dus gunoiul...si ii pusesem invers, dreptul in locul stangului..din greseala....si primul lucru pe care l-a zis a fost(asta de fata cu vecinii care urcau ) "auzi...dar tu asa pui papucii in picioare!?"

so,vreau sa va aud si pe voi...aveti asa fenomene?


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

liliana29s, apropo, noi nu stim nici macar o poezie cap coada...desi daca o recit eu si ma opresc stie sa completeze un cuvant doua..deci, vezi, probabil a mea o sa iasa pictor si al tau avocat(ca ei sunt cu..vorbaria)


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Flaviuta... 99% din soacre sunt asa atele si mai rau...
La noi astea au trecut cand a aparut celalalt nepot (a fetei sale). La noi remarcile erau de genul : Nu vorbeste pentru ca nu stai tu de vorba cu el ... asta era inainte de 2 ani. La al doilea nepot (pe care il creste ea), care are trei ani si trei luni si nu vorbeste clar remarca este : Are el timp sa vorbeasca...
Eu am renuntat demult sa-mi mai fac sange rau... dar mai ai si tu timp. Noi si puii nostrii sa fim sanatosi, ca soacrele ... astea sunt!

Mergi la inceput