fiii-mea, somnambula???

fiii-mea, somnambula??? | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca a mai fost topicul acesta pe undeva, sunt putin cam speriata din cauza fiicei mele. Are 9 ani, a dormit singura in camera de cand era bebe, dar de cateva nopti are un comportament ciudat . Se trezeste, vine langa patul nostru, se uita la noi si nu zice nimic!!!! Aseara a vrut sa deschida usa de la intrare si noroc ca am auzit-o si am strigat-o. Ea zicea intruna: "mi-e frica, mi-e frica!!!" Am incercat sa o intreb ce e cu ea, dar nu mi-a raspuns. De obicei dimineata nu isi aminteste ce face noaptea...Ce ma fac? Sa o duc la medic? La ce fel de medic? Avem un psiholog la scoala, am sa vorbesc si cu ea, dar daca are altcineva o idee mai buna, astept si accept orice sugestii...Ma gandeam acum...o fi din cauza suprasolicitarii de la scoala? Ea invata 7 ore pe zi si asta incepand de anul acesta, ca pana acum avea doar 4 ore pe zi. Nu stiu, ma gandesc, o fi din cauza oboselii? Ajutati-ma, va rog!!!
Multumesc mult!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Buna,
cred ca ar fi bine sa apelezi la un psiholog.
Exista centrul SPER unde poti suna si gasi oameni priceputi in abordarea copiilor.Daca vrei, poti gasi pe internet mai multe date despre ei, precum si datele de contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Sigur e din cauza suprasolicitarii! Pt linistea ta vb si cu psihologul...
Eu cand eram mica mai faceam d-astea! Ma dadeam jos din pat si bantuiam prin casa, si odata tin minte ca m-am dus la ai mei in camera, la mama, stateam si ma uitam la ea, ea saraca ma intreba ce si cum, eu parca nu puteam vb, apoi m-am dus singurica la loc in pat..... O prietena de-a mea chiar a descuiat usa si a iesit pe holul blocului, de unde a fost recuperata!
Am inteles ca e normala o astfel de manifestare at cand copilul e suprasolicitat, nu trebuie trezit brusc, doar vorbeste incet cu ea, cu calm si fa-o sa inteleaga (din vorbe) ca esti langa ea si ca sa se intoarca la somn.
Fetita mea cea mare se mai trezeste (impropriu spus!) noaptea si isi cauta diferite obiecte pe sub perne, pe sub pat (desi nu au cum sa fie acolo!) si eu ii spun incet ca sa lase acum cautatul, ca le gaseste dimineata si ca sa se culce.... nu stiu cat aude/intelege din ce-i spun eu, insa se intoarce in pat.... probabil vocea mea o linisteste...
Repet, pt linistea ta vb cu psihologul! Sau ai putea pana se mai obisnuieste cu noul program sa doarma la pranz 1 ora, daca poate!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

si eu faceam din astea cand eram mai mica si il terorizam pe fratemiu cu care dormeam k tot vdeam lucruri ma rircam in fund si vorbeam singura deschideam usi.
pana ma duc mama la un preot mi-a citit o slujba si s-a terminat tot.azi nu mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Am facut si eu din astea,imi amintes odata pe la 2 dimineata m-am dus la mama in camera am deschis sifonierul sa cautau o carte (aveam un test la istorie si eram tare stresata ca nu gasisem cartea aceea)asa ca am aprins lumina si printre haine cautam disperata ,tin minte ca mama m-a intrebat ce cauti fata? I-am raspuns mi-a zis ca nu e acolo si apoi am fugit in pat(mama mi-a povestit dimineata).Alta data eram mai mare acum ,prin clasa a 11 a am auzit tipete pe strada ai mei buimaci s-au trezit si erau prin hol(erau speriati sa nu fiu eu aia care tipa afara, deci tata cauta sa isi puna ceva pe el sa coboare) eu in pijama trec pe langa ei(ei nu observa asa de diperati erau) si ma trezesc abia in holul blocului unde era plin de vecini faceau ancheta la ce se intimpla. Da eu cred ca e de la stres , nu e nimic sa te speri.Trece e numai o faza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

M-am mai linistit acum, am reusit sa vorbesc si cu psihologul care mi-a spus ca e sigur din cauza suprasolicitarii, a culcatului tarziu, a jocurilor pe calculator, ma rog, un conglomerat de factori...De azi ii impun ora 9.30 de culcare si vom vedea efectele...In familia mea nu prea se intamplau chestii de genul asta, de asta am fost tare speriata...Chiar ma gandeam sa nu ii dea prin cap sa deschida si geamul si sa sara!!!N-am fost om toata ziua!!! Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns...e bine sa simt ca nu sunt singura in situatia asta...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

si eu am experimentat chestia asta cand eram mica.Stiu ca mi-a zis mama intr-o dimineata ca ce cautam la sifonier noaptea, eu de colo , ca vroiam sa merg la baie si nu reuseam sa deschid usa, era incuiata.Va dati seama ce s-ar fi intamplat daca reuseam...
Sigur e de la oboseala, incearca sa-si faca altfel organizarea timpului , ori doarme putin cand vine de la scoala , sau se culca devreme seara.Eu dormeam o ora cand veneam de la scoala.



huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

cel mare al meu care are tot 9 ani are momente in care vorbeste noaptea (dar vorbeste cate 5 minute) se lupta cu tot felul de personaje, comenteaza, etc. uneori vine si el la mine in pat dar il trimit la loc. dimineata habar nu are. si am mai auzit ca la varsta asta ii apuca (din experienta altora care au trecut prin asta).
pentru orice eventualitate, inchide seara bine geamurile si usa.
nu stiu daca e suprasolicitare (cu toate ca si al meu sta 10 ore la scoala si merge la toate concursurile) sau prea multe informatii acumulate peste zi.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna!

Am si eu o gramada de plimbari noaptea prin somn...tot asa prin copilarie si nu numai...
Cea mai teribila...eram inca la camin, intr-o duminica dimineatza m-am trezit devreme(ai mei inca dormeau) am deschis usa si m-am dus la camin!!!(pe vremea aceea locuiam la parter)In pijamale pe trotuar pana in curtea caminului de unde ma recuperat cineva si ma adus acasa....pe la scoala stiu ca intr-o noapte am coborat la vecinul de la etajul 3 sa-l intreb unde este mama cu tata...ala a urcat cu mine sus si a stat pana sa asigurat ca am inchis usa, am luat plapuma de pe mine de vreo 2 ori si am dus-o in baie dupa care am dat drumu la jetul de apa de la dus sa o spal(o data am adus-o inapoi si am pus-o iara pe pat) o buna bucata de vreme eram convinsa ca eu pot sa zbor si ca noaptea de fapt ies afara pe geam si ma plimb pe pereti sau ca pur si simplu zbor prin casa, plus intratu in dormitorul parintilor dupa diverse chestii, ce imi amintesc...vroiam musai sa-mi dea trandafirul(nici azi nu stiu ce trandafir) sau sa ma duca la gara ca am de mers la bunici, si multe altele...habar nu am daca o fi sau nu normal...

Pentru linistea ta e bine de consultat un psiholog, imi amintesc ca si ai mei erau ingrijorati dar a trecut cu timpul.

Ana, mamica lui Stefan de 2 ani si....

ne jucam de-a cresa
ne jucam de-a pompierii

Mergi la inceput