Cum scap de nervi?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Fetele, n-are treaba zodia cu nervii! Chiar nu are! Io sunt Taur, ar trebui sa fiu calmul intruchipat, dar surpiza! Iau foc din orice!

Dar daca tot va intereseaza astrologia, cautati sa va aflati ascendentul (pentru asta trebuie sa va intrebati mamele la ce ora v-ati nascut exact) si apoi pozitia celorlalte planete in momentul nasterii voastre. Vedeti in ce zodii sunt situate cele doua planete cheie in aceasta ecuatie: Mercur (simbolizand modul de a gandi) si Marte (modul de a actiona in atingerea obiectivelor).

Eu una nu mai dau doi bani pe calculele astea, dupa ce m-am convins ca stiinta de carte nu te ajuta mai cu nimik in a scapa de problemele de cuplu, oricat de mult ai incerca. Autocontrolul este cheia. Cum sa-l cultivam? Sunt si eu in cautarea raspunsului. Daca il aflu, va informez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ma alatur si eu acestui grup"de suferinta".si eu sunt scorpion si sunt foarte nervoasa,iute din fire cum imi zicea si bunica.ma enervez si noaptea cand stau in pat si imi aduc aminte ca cineva m-a suparat.nu vreau sa gasesc o scuza in zodie ci mai degraba in faptul ca am crescut intr-o familie in care cearta era ceva la ordinea zilei,devenise un fel de rutina.de aceea ma straduiesc mereu sa aplanez conflictele pt. ca nu vreau ca si fetita mea sa creasca intr-un astfel de climat.dar oricat de mult as incerca tot am cate o scapare.am avut noroc de un sot calm(taur pt. statistica)si am mare vointa sa devin o persoana mai blanda,mai calma,mai rabdatoare.cred ca suferim cu totii de stress-ul zilnic,viata nu e usoara si ne serveste mereu provocari noi carora trebuie sa le facem fata.nu cred ca exista persoana care sa nu se enerveze niciodata si consider ca noi cei care rabufnim usor,gasim in asta o supapa de evacuare a stresului.din punctul meu de vedere chiar e bine sa "pocnesti"usor si des decat sa explodezi rar si cu urmari si pt.cei care nu au nici o vina.am mai citit cate ceva si am invatat ca de obicei lucrul care iti declanseaza "criza",nu e de fapt motivul real de nemultumire si de aceea inainte sa dau drumul la cearta imi pun o intrebare:ce ma deranjeaza de fapt?.stand si gandindu-ma la raspuns se risipeste si pofta de cearta si aflu de cele mai multe ori originea nervilor mei.de cate ori nu ati venit acasa nervosi dupa o zi proasta la servici si simplul fapt ca cel mic a varsat cescuta cu lapte pe jos declanseaza o adevarata furtuna in creierii vostri?de cate ori nu s-a intamplat sa mergeti la servici dupa o cearta cu consoarta si sa va razbunati pe primul coleg care va iese in cale?sau sa fiti enervate de un trafic ingrozitor si sa te razbuni pe coafeza care ti-a ales gresit cararea?exemplele pot continua la nesfarsit.important e sa ne controlam...caci daca pe cei din jur nu-i putem schimba si nici circumstantele atunci nu ramane decat sa lucram cu noi pentru noi si pentru cei dragi noua.eu personal nu am de gand sa-mi inabus iesirile ci sa aflu cauza lor(pt. a le putea evita pe viitor) si sa le dirijez intr-o directie in care n-as rani pe nimeni(ies la plimbare,sparg o farfurie,numar pana la 10...).nu stiu cine zicea,dar faptul ca ai acceptat ca ai o problema e deja primul pas spre rezolvarea ei,faptul ca suntem aici recunoscand ca vrem sa fim mai bune,mai calme ,mai rabdatoare de dragul persoanelor apropiate(si bineinteles de dragul sanatatii noastre mentale)nu inseamna decat ca suntem pe un drum bun.
si inca ceva...incercati sa eliminati factorii hiperexcitanti din viata voastra(excesul de cafea,tutun,nopti nedormite),mai puneti si voi capul pe perna odata cu copilul sau chiar de unul singur,mai faceti abstractie cate o data de maldarul de vase nespalate sau de jucarii imprastiate,mai dati o raita prin magazine cu prietena...nu va sfiiti sa faceti din cand in cand ceva ce v-ar relaxa.
un munte de vointa va doresc si un an mai bun decat toti cei care au trecut !
LA MULTI ANI!
virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

fetelor,se pare ca numai noi ne punem problema asta...Barbatii sunt nervosi si tipa la noi din orice prostie dar nici prin cap nu le trece ca ar avea vreo problema sau ca ar trebui sa-si schimbe comportamentul. Sunt si eu tot scorpioanca si destul de temperamentala, dar zic ca sotul meu (tot scorpion)ma intrece! Eu provin dintr-o familie foarte calma si n-am auzit niciodata in jurul meu tipete si urlete, nici la parinti, nici la bunici. Chiar daca au fost probleme, toate s-au rezolvat pe tonuri calme. In schimb la sotul meu in familie, desi sunt oameni buni si sufletisti, toate se rezolva pe tonuri ridicate.Si asa este si el. Iar de cativa ani, de cand are responsabilitatea unei firme, se rasteste la orice! Permanent urla la mine, la copii,la parinti, la angajati, la prietenii apropiati, deci tot asa ,la cei la care-i sunt cei mai apropiati.Totul il enerveaza.In schimb, la persoane straine, cu care de abia vine in contact, este cel mai dragut, saritor si rabdator om.
Si el crede ca n-are nevoie de psiholog, de autocontrol, doar ceilalti sunt de vina pentru urletele si nervii lui...Eu nu stiu cat o sa-l mai suport. Parca numai cand nu vorbim este calm si normal. In rest, orice vorba este o rastire!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/michistfn/album?.dir=c33a&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasemada spune:


Nu stiu daca nervii au prea mult de-a face cu zodiile...
Eu sunt o leoaica in prima decada si am cateodata niste crize de nervi de ma sperii pe mine insami cand imi revin si vad toata casa data de-andoaselea, vase sparte, sau eu mai stiu ce...
Cred ca la mine crize de nervi e putin spus, incep sa tremur toata, ma invinetesc,nu mai primesc aer si incep sa zbier,sa distrug sau sa arunc cu tot ce imi iese in cale... La fel e si fratele meu. Ai mei provin amandoi din familii pasnice in care nu am auzit niciodata urlete, dar mama a avut f mult stres si necazuri pe timpul sarcinii,si cred ca de acolo ni s-a tras, pentru ca de excese din astea de furie nu am avut parte in familie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Buna fetelor,ma numar si eu printre cele nervoase si imi dau seama ca nu ies in avantaj chiar daca tip ,in unele cazuri merge ,dar stiu ca imi fac rau mie si celor de langa mine ,intr-un timp mi-am propus si am citit o carte nu mai tin minte numele exact ,am sa va scriu daca o gasesc prin casa ,dar care m-a convins si m-a facut sa ma abtin,numaram pana la 10 uneori sau respiram si inspiram in momentul cand <vulcanul> exploda,bine asta nu iese la toata lumea doar daca faci un pact cu tine ,si incerci macar odata ,ambitia,ganditi-va ca trebuie sa va depasiti pe voi,ca trebuie sa urci la un nivel mai ridicat decat esti ,sa-ti propui si sa-ti faci tie o promisiune ca daca vei mai tipa te vei pedepsi ,ceva de genul asta ,la mine cand venea criza vorbeam in gandul meu cu mine abtine-te abtine-te esti un nimeni daca nu poti sa te abti ,o sa pierzi tot ce ai,nu rezolvi nimik ...si in felul asta imi trecea si criza,imi dadeam seama apoi ca pot si ca ce bine ca nu am mai tipat caci se poate rezolva si fara crize si fara sa jignesc sau ranesc pe nimeni,din pacate acum cateva zile a revenit iar dar voi incerca din nou sa procedez la fel se pare ca uitasem de acest procedeu si (sau)l-am neglijat.Va doresc multa ambitie si incercati macar odata si veti vedea ca da rezultate,va pupic si sa auzim numai de bine de femei calmeeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Buna fetelor.

si eu sunt o scorpioana ingrozitor de agitata si nervoasa din fire.la mine e si mediul in care traiesc.nu am ce face,stau intr-o casa cu f multa agitatie si cearta.de cand am nascut parca lucrurile stau si mai si.acum problema e ca noi nu stam singuri ca inca nu avem apartamentul nostru si de cand ne-am mutat aici unde stam acum....e jale mare.nu a trecut o zi sa nu fie discutii si cearta.eu am trecut pe rand gravida si acum cu bebe mic de 2 luni prin tensiuni si le-am mai si creeat,pt ca asa se intampla.acum sunt si cu sotul meu intr-o pasa proasta,si nu stiu cum voi iesi din ea.au inceput sa aiba loc discutii aprinse referitor la bani ,la cat consuma unii si altii in casa,nu credeam vreo-data ca voi auzi asa ceva de la sotul meu care era simtit si finut.a devenit de neimaginat.mi-e groaza ca nu ma pot stapani si simte bebe Andrei nebunia mea si i-o voi transmite.

asa mult as vrea sa ma pot controla dar cate-odata simt ca innebunesc si imi vine sa fug in lume.

m-am descarcat si eu aici un pic.multumesc ca mi-ati citit pasul.

va pup Deea si bebe andrei de 2 luni si jumate

Mergi la inceput