ce ma sfauiti: sa raminem prieteni?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
Mi imi place de el si simt ceva care imi trece prin stomac..., cea ce nu mi sa intimplat des in viata.


Am si eu o mare nelamurire: cum adica iti place de el? adika nu il iubesti? doar te atrage sexual?

Nu vreau sa fi dura, dar din toate postarile tale nu rezulta deloc ca el ar fi marea ta iubire. Mai degraba, am senzatia ca tu esti indragostita de ideea de relatie, de familie... Sau poate e doar o furtuna hormonala. Cand simti fluturi in stomac nu inseamna ca iubesti.... crede-ma... am simtit de atatea ori, cu atatia barbati.... treaba asta tine de chimie si se cheama atractie fatala.

As vrea sa te intreb ceva, daca nu sunt prea indiscreta... Ai mai avut relatii mai lungi decat cea actuala? Sau descoperi acum ceva nou si iti place atat de mult situatia de vrei s-o prelungesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Originally posted by serendipindity

quote:
Mi imi place de el si simt ceva care imi trece prin stomac..., cea ce nu mi sa intimplat des in viata.


Am si eu o mare nelamurire: cum adica iti place de el? adika nu il iubesti? doar te atrage sexual?




Si eu sunt de parere cu tine serendipindity, dar cate dintre noi cand simt acei fluturasi pot privi 'din departare' si cat se poate de obiectiv pentru a separa dorinta sexuala sau dorinta de a avea o familie si ceva mai serios cu o 'chestie' de care ne agatam la un moment dat?
Eu o pot face acum (sau cel putin asa sper), dar o pot face dupa o serie de evenimente si de relatii care m-au 'format'....asa ca intr-adevar mi se pare pertinenta si intrebarea ta privind relatiile de durata sau nu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

serendipindity

am avut una lunga de 5 ani inainte de asta, care s-a terminat anul acesta in februarie.
s-a terminat din cauza ca el trebuit sa plece in alt oras.

I-am spus lui inainte de a imi fi spus ce mi-a spus ca il iubesc!
Acum sint blocata oarecum.
Incerc sa intorc situatia in defavoarea lui, sa ii gasesc partile urite.
Am incercat din rasputeri sa mi-l scot din minte.

Intre timp am incercat sa mai ies si cu altcineva, dar ma tot gindesc la el, si nu ma pot concetra pe altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_eu spune:

Draga mea si eu am trecut prin asta, am stat 6 ani ca sa se hotarasca acualul meu sot sa ma ia de sotie.
Sincer ..imi pare rau ca treci prin asa ceva...din propria experienta iti zic ca mai exista o persoana intre voi.
Sotul meu a umblat cu cateva cand eram prieteni si imi venea cu replici " nu ne mai portivim"...."nu cred ca e cazul sa intemeim o familie"...etc...si eu statea dupa codita lui si ii cerseam un strop de intimitate. Atunci nu ma mai interesa daca mai e sau nu cu alcineva....dar macar sa fie al meu cateva clipe...si m-am cam saturat de situatiile astea...m-am trezit.
Am incercat sa-mi vad ve viata mea si sa nu ma mai intereseze...planul afectiv...l-am eliminat, dar in perioada aceea efectiv s-a trezit dintr-o data ...nu-i venea sa creada ca eu pot sa zic "nu".Dupa o perioada buna de singuratate ...cand a venit din voiaj ...era 100% convins ca eu sunt persoana cu care vrea sa-si faca o familie.
Acum formam o familie. Nu te mai kinui singura ...iti strici sanatatea psihica (eu am cateva sechele ramase)..incearca sa-ti gasesti o preocupare, nu te mai gandi la el mereu( stiu ca e greu)...FII TARE ...FII BARBATA...te pupik dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Am mers impreuna la biserica si ne-am si impartasit si spodevedit, am luat masa impreuna si apoi fiecare la casa lui.....
Ii simt lipsa!
Nu mi-l pot scoate din cap!
Il doresc atit de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucamatei spune:

Din umila mea experienta, prietenia cu un barbaat care te intereseaza romantic, nu merge. Pentru ca de cite ori il vezi te gindesti la ce ar fi putut sa fie si doare al naibii de tare. Incearca sa te auto protejezi. Nu il mai vedea, pentru ca doare. Explica-i ca tu asta simti si nu poti sa il mai vezi macar o perioada scurta de timp, sa zicem 3 luni. Trec si eu prin asa ceva acum, dar am ales sa nu raminem prieteni, desi el a sugerat sa ne vedem. Mie acest gen de prietenie mi se pare benefica numai pentru barbat. El vrea sa petreca timp cu tine, sa se bucure de prezenta ta, dar nu vrea sa dea altceva in schimb. Te sfatuiesc sa nu il vezi, ca tare doare.

oana olson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Timpul si distanta vindeca toate ranile. Nu te fixa pe altcineva ca sa-l uiti pe el, nu forta lucrurile...

Esti trista, dezamagita, te simti singura, e normal. Iesi cu prietenele, citeste, mergi la cinema, ai grija de tine, continua sa speri ca vei intalni un barbat care iti va cere EL sa aveti o relatie mai implicata fiindca o va dori el din tot sufletul!!

Nu-ti pierde speranta si nici nu te vinde sub valoarea ta pe o "prietenie" cu un barbat imatur si nehotarat care se pare ca tot vrea si vrea si vrea, dar de dat nu e dispus sa dea mare lucru. Tu nu consideri ca meriti mai mult decat atat?

"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

as fi acceptat prieteni sa fim in alta conjuctura dar in asta nu pot!

ieri am sters nr lui de telefon din agenda sa nu il mai vad acolo.

incerc sa il uit dar nu e usor!

si el e foarte insistent sa raminem priteni si imi tot repeta ca este prietenul, chiar daca eu nu cred asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

am scos eu nr lui de telefon din agenda dar lucruri de la el am in toata casa, peste totin casa dau de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Cum spuneam, timpul si distanta vindeca totul. Vei vedea.





"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput