ce ma sfauiti: sa raminem prieteni?

ce ma sfauiti: sa raminem prieteni? | Autor: Ficusia

Link direct la acest mesaj

Saptamina trecuta cind iam cerut sa avem o relatie mai implicata a zis ca nu poate ca nu simte nici un atasament romantic fata de mine.
Dra vrea sa fim prieteni, sa facem lucruri impreuna, sa iesim impreuna la distractii si sa ne ajutam.
Tot vrea sa ma viziteze acasa dar eu am refuzat pin acum.
Ii iau telefonul dar simt ca vocea mi se pierde si nu pot vorbi ca alta data.
Imie frica ca daca il voi intilni in persoana voi plinge su voi face ceva ce voi regreta.

Ma simt foarte ranita ca daca nu il intrebam el nu ar fi spus nimic si continuam sa cred ca ca tine la mine si ca e o relatie de viiotr.
Voi ce creti ca ar fi bine sa fac?
sa Raminem prieteni cum zice el?
Credeti ca va mai fi ceva intre noi?

Nu inteleg cum a putu sta cu mine daca nu are atasament romantic fata de mine?

Ma simt asa de singura si infrigurata am plins mult in ultimul tim.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Ficusia, nu ai dat prea multe detalii si nu ne putem face o parere de ansamblu.
In primul rand, de cat timp sunteti impreuna? Si ce fel de relatie ati avut pana acum? Sa intelegem ca a fost strict ceva sexual si acum tu vrei mai mult? Poate ca ar fi bine sa definesti ce intelegi tu prin "o relatie mai implicata": sa te prezinte parintilor, sa va mutati impreuna, sa va logoditi? ca nu pricep...

Daca nu sunteti pe mult timp impreuna, poate ca el nu stie inca ce vrea si asta e normal intr-un fel. Barbatii nu trebuie presati din punctul asta de vedere. Dar daca relatia voastra are cateva luni bune... trebuie analizat punctual.

Asteptam amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

sintem imperuna de 7 luni.
Am avut o relatie implicat oarecum in sensul ca locuim fiecare la casa lui.
De prezentat m-a prezentat familie lui, mamei ca tatl a murit, frtilor i surorilor.
Am fost invitata la casa parintilor lui la masa.
Cind am cumparat casa asta unde stau fost foarte activ sa ma ajute, nu aveam suficienti bani si a platiti el o parte, bineinteles ca era consistenta si eu i-am dat-o inapoi ca nu am vrut sa fiu materialista.
A varuit casa, mi-a cumparat mobila cu banii lui ce am vut eu si chiar m-a surprins ca eu am vizitat magazinle de mobila cu el si am zis cam ce as vrea sa cumpar dar nu ma decisese.
Si cind intr-o zi vine si imi aduce ce vream eu.
A investit in casa mea destul.
Ca sa nu mai spun ca de cite ori ieseam in oras, ca ne place sa iesim, numai el platea, nu vroia cu nici un chip sa platesc eu.
Eu imi mai faceam caduri din cind in cind tot asa sa nu apar ca o persoana materialista, incercam sa ma compensez cumva.

Ma prezentat si prietnilor si colegilor de la serviciu cind ne-am intilnit cu ei ca find prietena lui.

Dar noi nu locuiam impreuna, mai stateam peste noapte imperuna dar ca idee fiecare cu casa lui.

Si i-am cerut ca as vrea sa ne vedem mai des si cumva as fi vrut sa stiu daca sa ma fixez pe el, sau sa imi caut pe altcineva, ca as vrea si eu sa am familie si copii si sa stiu ce sa fac.

Si el mi-a zis ca ar fi vrut asa ceva de cind m-a cnoscut dar s-a simti intimidat de mine, si acum simte ca fac presiune asupra lui.
Si a decis sa nu are nici un atasament romantic fata de mine si ca vrea sa fim doar prieteni, sa mergen ca inainte la restaurante sau alte distractii, sa continue sa ma ajute cu casa, sau cu ce am eu nevoie, dar sa nu mai ne tinem de mina si sa nu mai dormim impreuna.

Pentru mine e greu ca tin la el si as vrea sa ramin prieten daca as stii ca esita posibilitatea ca el sa is modifice opinia.

Dar in cazul in care ar fi sa ma vad cu el ca prieten, nu mai pot fiu deschisa fata de el, ceva ma face sa fiu retinuta.
Si as fi foarte ranita sa il vad cu alta femeie.

Nu stiu ce sa fac!

Si ma simt asa de singura, si nici oamenii pe strada nu ii vad parca merg asa fara sa vad nimic.

Ma simt ranita!
Nu inteleg cum a putut sa faca ce a facut pentru mine daca nu tine la mine.
Eu nu sint materialista si am acceptat crezind ca e ceva intre noi.
Eu nu am nevoie de ajutor material, sint financiar pe picioarele mele.

Am nevoie de un suflet pereche sa nu ma mai simt singura si deprimata.
Nu mai am chef de nimic.
La serviciu ajung in loc de 8.00 am 11.00 am

imi e frica sa nu imi zica cineva ceva dar nu am chef de nimic.
Ma doare ceva inauntru, parca tot corpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

poti oferi mai multe amanunte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ficusia,
nici eu nu inteleg din descrierea ta care a parut a fi relatia dintre voi. Adica ok, ti-a cumparat mobila, ati iesit in oras si a platit doar el, ai mai dormit pe la el, dar...ai simtit vreodata ca sunteti impreuna?
Adica in afara de asta ce a mai fost intre voi?Ca pana la urma un sarut pe obraz la intalnire si la despartire sau sa dormim unul pe canapea si unul in dormitor nu inseamna ca suntem impreuna, ci ca putem fi doar prieteni foarte foarte buni.
Eu stiu ca nu pot ramane prietena 'de suflet' cu cineva de care am fost/sunt indragostita. Sau cel putin nu atata timp cat aceste sentimenete inca exista.Pentru ca , asa cum spui tu, mereu vei spera ca el isi va schimba opinia si te vei agata de fiecare firimitura de afectiune pe care ti-o ofera, supradimensionand-o tu si facand-o sa arata ca o dovada de dragoste...si lucrurile nu stau asa de cele mai multe ori.
Nu are sens sa iti bati joc de serviciu, pentru ca dupa aia se poate sa iti para rau si sa nu mai ai nici macar acest punct stabil in viata ta.
Daca tu nu poti sa fi doar prietena cu el, eu zic ca mai bine sa il lasi in pace...cine stie, poate asa va mai avea vreodata vreo ' revelatie' in ceea ce te priveste. Altfel risti sa te agati de toate semnele lui, sa le interpretezi aiurea si sa iti dai seama peste mult timp ca ti-ai pierdut timpul. Si poti astepta sa iti treaca ce simti acum si poate odata o sa il poti vedea si doar ca pe un prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ficusia, nu cumva a aparut si altcineva pe fir? Cineva de care el e atasat romantic si asta-i motivul pt care el vrea sa fiti doar prieteni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

1. Ce e "atasament romantic"?
2. Ce vrei tu de la el, in afara de relatie implicata? Ceva concret...
Cand vei afla raspunsurile spune-i-le si lui, sa stie ce vrei si poate iti spune si el parerea lui.
Eu zic ca vrei ceva artificial, ceva construit prin vointa, nu prin sentimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by Ficusia

Si i-am cerut ca as vrea sa ne vedem mai des si cumva as fi vrut sa stiu daca sa ma fixez pe el, sau sa imi caut pe altcineva, ca as vrea si eu sa am familie si copii si sa stiu ce sa fac.



Mie mi se pare ca nici din partea ta nu e prea mult "atasament romantic", daca ar fi fost sufletul pereche, o asemenea intrebare, fie ea si retorica, nu isi avea rostul.

Intai analizeaza-ti sentimentele tale, vezi daca ti sau nu cu adevarat la el, sau e doar puterea obisnuintei, si abia dupa ce vei afla singura raspunsul la intrebarea asta, poti sa ti-o pui si pe urmatoarea, "sa ramanem sau nu prieteni".

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ficusia, eu i-as spune sa se hotareasca... ori ma vrea, ori sa ma lase in pace. E foarte greu sa-i spui asta, dara daca tu vrei o relatie stabila cu cineva, odata scapa de povara veche.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Puteti ramane prieteni...sau ma rog, sa vezi ce inseamna asta. Lasa-l pe el sa ia initiativa. Daca vrea. Intre timp, nu te opri, traieste-ti viata. In general, desi poti avea dreptate, unui barbat nu prea-i pasa ca tu vrei barbat, copii...trebuie sa si simta asta.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Eu cind iam cerut ca vreau mai mult, sa fim mai implicati, am zis ca vreau un sot si in viitor vreau si copii.
Si a zis pe loc ca simte ca fac presiune asupra lui.

Nu am asteptat sa ia el initiativa am intrebat eu prima.

tzitziri: uite ca si asta ma deranjazeaza ca daca am fi dormit separat cum zici tu poate nu ma implicam si imi faceam iluzii.
Dar am impartit acelasi pat si multe altele.

daniella4: nu am nici o urma in sensul asta.
Dar si m-am gindit la asta. Dar nu vreau sa incep sa verific sa imi confirm. Cred ca nu are sens daca despre asta e vorba.

Mergi la inceput