vreau sa plec cu copilul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

Un tata bun e cel ce are grija de mama, ca ea sa se poata ocupa de copil. E un cerc mama-copil-tata. Nu poate fi un bun parinte cel ce nu o ajuta pe mama sa depaseasca momentele dificile, ba ii face viata si mai dificila. Un parinte bun se intreaba cum ar putea face sa-i fie bine copilului cu mama si tata IMPREUNA. Cum iti poti permite sa intrebi in public cum poti rapi copilul, ba mai spui ca ai sa fii si recunoscator!
Da, e absolut normal sa se mai trezeasca noaptea copilul! da, e normal ca cel mic sa mai fie minjit pe mini, experimenteaza, testeaza, se distreaza! exemplu: al meu copil se joaca cu cariocile, deseneaza pe hirtii, dar descopera ca se poate picta si pe degete si-si poate face chiar si mustati asa ca se amuza de numa-numa! exact atunci intra tati si vede ca al lui odor e tot plin de culori si se supara foc ca e murdar! si greseste, pt ca eu bag copilul in cada il spal cu apa si sapun, ne mai jucam si cu apa si facem baltoaca mare in baie spre disperarea lui tati ca totul e "pe dos"
Nu sunt o mama rea pt ca imi las copilul sa se mizgileasca, joace, ci consider ca e el absurd uneori pt ca vrea ca totul sa fie "perfect". Poate e la fel si in cazul vostru si tu te superi ca nu e totul asa cum vrei tu, asa ca ea, mama copilului merita pedepsita ... nu e normal. Normal ar fi fost sa gasesti o solutie sa va rezolvati problemele impreuna, sa comunicati, ca de aia suntem oameni, doar animalele nu sunt in stare sa comunice, noi stim sa vorbim, sa explicam, asa ca profita si vezi unde gresesti si tu.

Legal nu ai dreptul sa parasesti tara fara acordul ei.

Ea va face urmatorul lucru (daca prin absurd reusesti sa pleci ilegal cu copilul in Canada) vei fi acuzat de rapire, va interveni Interpolul si te va gasi chiar si Canada si-ti va lua copilul! nu mai ai nici un drept asupra copilului, nici macar drept de vizita pina la virsta de 18 ani cind copilul va decide daca mai vrea sa te vada sau nu.
Si asta va fi cel mai bun lucru care ti se va putea intimpla.
Este normal ca ea sa fie suparata ca nu vrei sa o iei de sotie, a fost buna doar sa-ti faca un copil? este normal sa fie suparata ca o dai la o parte, ca nu treci nimic pe numele ei, deja din mesajul tau vorbesti despre ea ca despre o cantitate absolut neglijabila, o povara de care trebuie sa scapi imediat. Daca nu era ea, tu nu aveai acel "minor". A crescut in burtica ei, l-a nascut, l-a hranit, tu ai stat deoparte si ai comentat. Implica-te! implica-te serios, cu toata fiinta ta in relatia cu mama copilului, si abia apoi, daca nu merge, DEPUI armele! nu scoti pistolul sa o "omori", ci stabiliti impreuna sa va despartiti, si vedeti la cine va ramine copilul, unde va fi cel mai bine copilului.
Intii incearca sa deveniti un cuplu adevarat, asculta si intelege ce vrea si ea cu adevarat si chiar daca nu merge intre voi, NU-TI RAPI PROPIUL COPIL.
NU AI DREPTUL.
toate cele bune si-ti doresc sa fii cit mai sincer si mai curat in fata constiintei tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Saraca femeie. E obosita, depresiva, necajita si tatal copilului ce face? Nu o mai iubeste, nu vrea sa se insoare cu ea, nu vrea sa imparta bunuri cu ea, nu o ajuta, ba din contra, instaleaza miseleste camere sa vada ce face, o spioneaza si o acuza, si pe deasupra vrea sa-i fure si copilul. Ce munte de egoism!!!!!!!!!!
habar nu ai George, la ce te aduce nesomnul, oboseala si rutina (ca sa nu mai vorbim de indiferenta si rautatea omului iubit). poate creyi ca nu stiu despre ce e vorba. Afla ca stiu, am trecut pe acolo, si eu am ajuns in pragul disperarii de atata nesomn si oboseala, cu toate ca am un sot deosebit de rabdator si care ma ajuta enorm....de ea ce sa mai spun.

a, si sa stii ca copiiI se cresc cu un munte de dragoste si rabdare, cu armonie in familie, nu cu 2 saci de jucarii, sticle de suc, si lapte milupa!!!!!!!

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu zic sa o scoti pe mama ta din ecuatie si sa te intrebi ce varsta ai si de ce te lasi manevrat? Ce-ti spune mama ta? "Vai saracu' copil, daca l-as creste eu, ar fi mai grasut, ar fi curat tot timpul, etc,etc".

Eu te intreb tu personal, fara sa implici terte persoane poti face totul mai bine decat mama copilului tau? Fara ajutorul si promisiunile mamei tale te descurci? Abia de aici se pune problema cine e parinte mai bun, si cine poate oferi mai mult copilului, mama ta nu intra la socoteala, femeia care a facut acest copil l-a facut cu tine nu cu mama ta deci aceasta nu are nici un drept asupra copilului ei. Material iarasi nu conteaza ca un copil nu e un bibelou, are nevoie de iubire, atentie, si de mama lui (de ambii parinti daca se poate,insa ambii inseamna DOI parinti fara bunici care incearca sa-i desparta pe parinti). Bani sa il creasca ii vei da tot tu (pensie alimentara).

De ce cand ai vazut ce se intampla nu ai ajutat-o pe mama copilului tau? Tu ce ai facut pt el decat sa stai si sa inregistrezi pe camera? Te-ai trezit noaptea sa-l plimbi in brate? I-ai schimbat pemparsii plini de caca? I-ai facut baie? I-ai dat sa manance?

Si scuze ca lipsa de timp pentru ca muncesti mult nu exista din moment ce nu o sustii material pe mama copilului, deci voi nu traiti ca o familie.

Ah ce i-as face eu mamei tale de ar fi soacra mea... ce i-as mai arata eu unde e locul ei! Pacat de copil!

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

scurt si la obiect!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Credeti ca intelege ceva? Se vede de la o posta pentru el conteaza doar banii. Iar femeia care a nascut "minorul" nu aduce bani in casa. Deci clar nu are dreptul la nimic din ce a produs el. Ea trebuie sa primeasca un sut undeva cand domnul s-a saturat de ea si eventual sa ramana fara nimic ca doar n-a muncit ca el la 3 servicii. Cata marsavie...

Care-i problema de nu poti sa-i spui in fata ca nu vrei sa mai stati impreuna si pleci cu mama ta departe... chiar crezi ca "minorul" cnteaza doar pentru tine ?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

mama ta vrea ca tu si prietena sa fiti impreuna si sa alcatuiti o familie?te-a indrumat crestineste sa-ti vezi de familie?

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Stimti ce ma gandesc eu, rautacios desigur:

Daca ar reusi sa ia copilul in Canada si l-ar creste mama lui George copilul ar inceta brusc sa faca caca, n-ar mai plange, nu s-ar mai trezi noaptea?

Si atunci ce o sa mai faci mai George cu inregistrarile video ale mamei tale, care oricum e mai batran si nu mai are atata putere si rabdare, care ii mai trage cate una copilului sau il mai lasa ca sa se uite la TV.

Apropo, mama ta acum ajuta la cresterea copilului?
Nu, sa spuna ca mama copilului nu-l creste bine, nu face ai a si ailalta exact la modul perfect la care ea soacra l-ar face, nu inseamna sa ai GRIJA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

cit de mult a putut sa ma enerveze subiectulsarmana femeie.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

ce rele suntem...omu' a vrut un pont, cum sa faca o mica ilegalitate, si noi ii servim predici moralizatoare despre binele copilului si respectul fatza de mama lui, de parca asta l-ar interesa...sunt convinsa ca nu..ca dovada ca nici nu a mai raspuns, si daca o va face nu va fi decat sa ne dea cu tifla...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Asa e , cum spune Victoria , omu'( ca mi-e greu sa scriu :omul) n-a vrut decat sa isi bata joc de noi , eu chiar ma gandeam azi-dimineata ca nu este un subiect real , este asa , o provocare-distractie pt. un tip plictisit care si-a spus , probabil , la un moment-dat:"Ce-ar fi sa isc eu o polemica pe DC, sa vad cate raspunsuri primesc de la NESHTE fraiere?"Sau i s-o fi terminat taria din casa si s-a gandit sa continue cheful pe-aici ...* Acum , sincer , vi se pare normala o asemenea intrebare pe un forum vizitat , in proportie de 99% , de catre femei?* Iar omu' nu cred ca raspunde pt. ca nu i s-au adunat suficiente motive de distractie , si mai asteapta, ascuns in jungla , prada... Motiv pt. care asta e ultima mea postare la acest topic. DOMNULE GEORGE , poti incepe sa ma ataci intai pe mine , , ca sunt rezistenta la greutatile vietii , iti fac fata si tie Poate , in acest fel , cand te vei intoarce acasa , la mama copilului tau ( sau a minorului tau , daca preferi tu asa) , sa o scutesti pe ea de Cu stima , magnolia

Mergi la inceput