vreau sa plec cu copilul

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

george, parerea mea e ca nu trebuie sa te justifici in fata noastra (cel putin nu in fata mea...scuzele de rigoare daca se interpreteaza ca am vb si in numele altora)
thread-ul e interesant de citit si captiveaza insa in spatele lui e o drama care pentru ceilalti are o alta insemnatate decat pt tine

oricum eu apreciez ca ti-ai luat timp si te-ai explicat cum ai stiut tu mai bine si-mi place sa cred ca ai facut-o cu speranta ca poate cineva te va ajuta si nu pt a te disculpa etc...
(cateodata iti trebuie curaj sa faci si asta)

tu ai cerut niste informatii (deci nu sfaturi), altele decat cele primite de la persoane care intr-adevar au cunostiinte in domeniu (pt ca am inteles ca te-ai interesat si la avocat si procuror), noi nu ti le putem acorda si restul e pierdere de timp si energie de care poate ai nevoie mai mult ca niciodata si pe care trebuie sa le imparti cu grija

s'auzim si de mai bine




meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

off topic - stiu, sunt carcotasa de felul meu, dar n-am putut sa nu remarc un aer de superioritate...cam nejustificat zic eu:

quote:
Originally posted by vrmgeorge

am doua facultati terminate la stat in Bucuresti si Constanta,


quote:
Originally posted by vrmgeorge


Tot ia gresea tot ia arata ca-i pare rau de ceea ce facuse.
Sa va spun cum a fost cand a zis ca este insarcinata: Tu i-ti doresti copilul?
Acum cred ca nici macar nu si la dorit vreodata..



Sunt doar cateva exemple, la nimereala, sincer mi-au sarit mult mai multe in ochi, si nu ma refer la greselile datorate grabei (toti facem de-astea, toti incurcam sau mancam litere, si eu o fac frecvent), ci la greseli de scriere si exprimare pe care un om cu 2 facultati ar cam trebui sa nu le aiba.
Cred ca e prima oara cand fac asta, sa "vanez greseli", sorry ca am incalcat regulamentul, dar am facut-o doar ca sa-i arat cat de naspa te simti cand cineva sta si-ti cauta nod in papura. Pentru ca asta e senzatia pe care mi-au creat-o mie mesajele lui, ca singurele eforturi pe care le face in relatie, sunt cele prin care ii vaneaza ei greselile.

In alta ordine de idei, il inteleg si apreciez ca vrea sa faca ce e mai bun pentru copilul lui, mai ales ca din ce povesteste el (presupunand ca spune adevarul fara a exgera doar acele fapte care-i sunt lui in avantaj) mama are probleme destul de grave.
Si cred ca sunt din cauza lipsei de incredere pe care o are in ea, a refuzat sa alapteze pentru ca voia sa-si pastreze formele (ii e teama ca nu va fi iubita si apreciata doar pentru ceea ce e ea cu adevarat si nu pentru modul cum arata), vrea sa se casatoreasca de teama ca cei din jur ar condamna-o ca are un copil "din flori", vrea bani pentru ca ea nu are siguranta ca ar fi in stare sa-i produca singura.
E foarte greu sa ajuti pe cineva care nu vrea sa fie ajutat, care nu constientizeaza ca are o problema, e nevoie de mult efort din partea amandoura. Exista multe moduri in care mama poate fi ajutata, totul e ca el sa vrea asta. Dar atata timp cat a obosit sa mai incerce (desi sincer n-a reiesit din mesajele lui ca a facut prea mari incercari in directia asta), n-am nici un drept sa-l judec eu. Insa pot sa-mi spun parerea (pentru ca din pacate atat timp cat postezi pe un forum public poti sa auzi si bune si rele), cu viata lui poate face ce vrea el (sa ramana sau sa se desparta de ea) insa mai este si un copil la mijloc. Nu sunt de acord ca un copil trebuie crescut doar de mama, si tatal il poate creste la fel de bine, poate ca in conditiile date ar fi mai bine sa-l creasca tatal (spun asta pentru ca mama e in plina depresie, si daca el nu poate/vrea sa o ajute sa iasa din starea asta, cel putin pana in momentul in care ea isi va reveni - daca o va face vreodata, copilului ii va fi mai bine langa tata); dar in nici un caz sa-l rupa de mama, sa fuga cu el in canada sau mai stiu eu unde.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mickyyy, si eu am vrut sa intreb cum e cu facultatile alea... Mor de curiozitate sa stiu ce a studiat Geroge, adik ce facultati anume a terminat?

Ce e cel mai nasol pe la subiectele astea de la unul sau doi e ca nu poti dom'le sa stii decat o varianta a povestii. Asa ma oftic ca nu poti sa afli si varianta paratului, in cazul nostru al paratei, de nu va puteti inchipui...



Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Daca tu spui ca te ocupi 18 ore/zi de copil, cum ar putea plange ca e traumatizat de mama, cand tu te ocupi de el?

Intreba cineva cume e in strainatate.
Pe mine ce m-a surprins foarte tare aici, e ca dupa despartire, parintii nu incearca sa monopolizeze copilul, sa il indeparteze de celalat. Nimeni nu se desparte de bine, dar, dar aici copiii sunt intr-adevar prioritatea nr 1.
Stiu o familie cu 2 copii mici, 1 zi copiii sunt la mama, 1 zi la tata.
Parintii au avut grija sa se mute in aceeasi vecinatate, ca sa le fie usor copiilor. Au hotarat sa plece in alta tara. Au plecat separat, dar nu au plecat pana nu si-au rezolvat amandoi actele. Si toate astea de dragul copiilor.
In alt caz, copilul e in timpul zileler lucratoare cu tatal lui, cvare il duce/il ia de la scoala, in week-end cu mama.
La altii, copilul e o saptamana la unul, o saptamana la altul.
Altii, si-au cumparat un duplex impreuna, mama cu noul partener sus, tatal cu noua partenera, jos. Duminica iau pranzul impreuna toti.
Pare incredibil, dar, cum am spus, binele copilului primeaza, iar parintii fac multe concesii pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carol spune:

quote:
Originally posted by casandra

Daca tu spui ca te ocupi 18 ore/zi de copil, cum ar putea plange ca e traumatizat de mama, cand tu te ocupi de el?



Daca copilului de care tu te ocupi 18 ore pe zi, vine celalalt parinte si ii da cateva jucarii peste ochi, asa de... "deprimare", cum crezi ca ti-ar fi copilul? Traumatizat sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

George nu a spus nicaieri ca maica-sa ii da cu jucariile peste ochi, si doar e supravegheata permanent cu camera de luat vederi.
Si nici ca ar fi batut copilul. Doar de un incident cu castronul, in care copilul a cazut ca a fost impins poate cu prea multa putere, sau poate prea in graba, dar avand in vedere ca e unul singur, in atatea zile de supraveghere, nu poti deduce de aici ca mama isi maltrateaza copilul.

Ca nu i-a dat o jucarie cand a plans, ca a tinut-o cu piciorul, poate s-au jucat. Nici nu e recomandat sa faci toate placerile copilului, mai ales daca iti cere plangand. Ce il inveti, ca poate avea orice daca plange si se da peste cap? E delicat.

George a spus ca 10 zile pe luna, deci cam 1 data la 3 zile, spala, face mancare, e vesela, ca il leagana, il invata sa mearga,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carol spune:

quote:
Originally posted by vrmgeorge
... Nu mai stiu cate ori am gasit copilul cu lacrimi in ochi ori cu vanatai la fata si pe corp. ...


Casandra, uite aici zice George cate ceva despre cum gaseste copilul cand il lasa in grija mamei. Iti imaginezi ca din 24 de ore zilnic, 8 il lasa in grija mamei, ca facturile mai trebuiesc si platite, iar bani stand acasa permanent nu cred ca primeste cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Si atunci cum de nu a prins evenimentul, femeia fiind supravegheata permanent?
Pur si simplu nu se leaga faptele.

O femeie care isi umple de vanatai copilasul are probleme mult mai serioase decat o depresie, atat de serioase incat ii este imposibil sa se prefaca. Tatal spune ca mama se preface in public, ca a invatat sa se imbrace si sa se poarte frumos. Cineva care are probleme grave de sanatate mintala nu se poate preface. Si numai un om care are probleme grave de sanatate isi umple de vanatai copilul. Si daca ar fi cazul asa, tatalui, mai ales dupa ce a consultat avocati, nu i-ar fi teama sa mearga in instanta sa ceara custodia. Stiu tati care au obtinut custodia, dar pe motive bine intemeiate. Tatal stie ca nu are motive adevarate si de asta incearca o cale parsiva (singur a numit-o asa) de a obtine copilul. Mai incearca si sa discrediteze mama copilului, sperand ca o va dovedi bolnava cu nervii, incapabila sa aiba grija de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carol spune:

nici sanatoasa la cap nu poti fi daca refuzi sa-ti alaptezi copilul pe motiv ca-ti strici sanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Nu neaparat.
S-a mai spus, prin alte locuri, mama are optiunea sa aleaga si nu este considerata nebuna si nu este indepartata de copil daca nu alapteaza.

Pentru ca nu a alaptat, nu inseamna ca isi maltrateaza copilul.
Sunt lucruri foarte diferite.
Ai sa gasesti mame care au alaptat si isi cotonagesc realmente copiii si mama care nu alaptat dar isi iubesc copiii.
Mamele care isi maltrateaza copilul au si foarte multe vicii. Mama in discutie nu are, conform spuselor tatalui, nu bea, nu fumeaza, nu umbla brambura.
Hai sa nu exageram!

Mergi la inceput