Cezariana electiva

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Buna fetelor/mamicilor si viitoarelor mamici...

Dupa cum poate stiti ...eu am 3 cezariene...si nu recomand nimanui sa faca cezariana doar pt ca asa vrea ea sau "doctorul are nevoie de un ban in plus"
Dar nici nu insist pt nasterea naturala...fiecare simte ce este mai bine pt ea si pt copilul ei...

Vreau doar sa va spun ca cezariana este o operatie totusi...eu acum stau cu frica sa nu fac iernie ...efectiv simt o gaura intre muschii abdominali...ca si cum nu s-au lipit bine la loc...ma chinui sa nu mananc prea mult sa nu fortez ...regret ca am facut prima cezariana...puteam sa nasc dar doctorul mi-a spus:
-ESTE FAT PRETIOS...O SA FACEM CEZARIANA!
pt ca eu am nascut natural prima data...si stiu cum este......dar Simina_Ioana ingerasul meu drag nu a trait decat 2 zile
Ultima cezariana a fost filmata...m-am speriat cat sange am putut pierde si ce gaura mi-au facut in burta...deci copilul iese pe o gaura facuta "artificial" un pic mai sus decat "cea naturala"...si atunci care-i diferenta ?
Acum nu mai am putere nici sa-mi iau copii in brate...nici nu se pune problema sa ridic alte greutati...si nu stiu cum o sa fie dupa 40 de ani...oricum se spune ca o anestezie generala scurteaza viata cu 5 ani...si creierul mamei/copilului este afectat...desi nimeni nu o sa recunoasca asta...macar sa traiasca mai mult cei care nu au fost taiati niciodata...



Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ei sigur,mame sintem oricum,indiferent daca am naste normal sau prin cezariana,insa eu cunoscind ambele modalitati de nastere chiar nu recomand cezariana fara un motiv serios.

Numai bine

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetelor,
Sunt insarcinata in 38 de saptamani si peste o saptamana si un pic sunt programata pt cezariana. Nu am miopie, nimic, am doar un bebe cu un caputz nitel mai maricel si dr zice ca nu crede ca trece si nu vrea sa riste, si are si circulara de cordon.
Eu nu i-am cerut medicului cezariana, chiar m-a intrebat si i-am spus ca nasc asa cum este cel mai bine pentru copil. De altfel, nimic altceva nu ma intereseaza, sa ii fie bine lui. E un copil obtinut f greu, printr-o minune de la Dumnezeu ... dupa 7 ani de incercari asa ca vreau sa risc absolut nimic.

Si eu zic ca e o MARE prostie sa spui despre o femeie care a nascut prin cezariana ca nu e o adevarata mama. Cine zice asa ... habar nu are ce vorbeste. Aveti dreptate, a fi mama inseamna cu totul altceva; ce, nu cunoasteti mame care au nascut natural si si-au lasat copiii prin gunoaie sau pe unde au apucat? Si alea sunt mame?

Simina, vai de mama mea, am 3 anestezii generale la activ, iti dai seama, mai scurtez 15 ani din viata ... Chiar asa? 5 ani la fiecare? De unde stii?

Maria, ca intrebarea ta a generat subiectul, eu zic sa o intrebi pe dra de ce asa devreme, sa iti dea motive clare. Acela ca sa fie inainte de Craciun nu e motiv. Medicul meu m-a programat in ziua de revelion si initial am zis ca ce l-a apucat acuma ma gandesc ca vrea sa fie cat de aproape de DPN care e 5 ian, mai ales ca bebe, dupa masuratori, pare la termen deja.

Numai bine tuturor,
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sigur ca nu felul nasterii te face o mama mai buna sau mai rea, ci felul in care iti cresti copilul dupa. Sunt si femei care au nascut prin cezariana si si-au abandonat copiii, la fel cum au facut-o si unele care au nascut natural. De-abia astea nu-si merita titlul de "mama".

Frica de nastere naturala este de inteles si nu vine din lasitate, comoditate ci, mai degraba din prea multa responsabilitate- e de fapt frica de necunoscut pentru ca nu stii ce se va intampla, daca vor fi complicatii, cum va decurge nasterea, daca vei face fata... si miza e mare, e vorba de copil si, la nasterea naturala, mama are un rol important, participa activ la nastere. Daca mama nu e sigura pe ea, nu e pregatita psihic sa treaca prin asta, nu e rezistenta la durere si simte ca poate pune viata copilului in pericol, atunci cred ca cea mai buna solutie este sa recurga la cezariana. Tot respectul!

Eu am fost la un pas de a naste prin cezariana, copilul era mare, dar am avut incredere in doctor cand mi-a spus ca voi putea naste normal - si, intr-adevar, n-au fost probleme, am reusit sa nasc normal. Capul a trecut usor - a avut circumferinta craniana de 36,5 la greutatea de 4400 g.











Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

CATALINA,euam DPN 6 ian si sunt programata pt cezariana pe 4 ian cand se intoarce dr din vacanta-pleaca imediat dupa craciun.Sincera sa fiu,sunt fff speriata sa nu apara bb pana atunci,caci nici nu a putut sa imi recomande pe nimeni,zicand ca toti beau de sarbatori si sa ma duc direct la urgenta la cine e de garda.Te intreb,tu te mai duci la consult pana de revelion?Nasti atunci pana la urma?MIe imi e ingrozitor de teama sa nu nimeresc un medic incompetent(ii stiu aproape pe toti caci eu am avut si am cateva probleme medicale)sau vreun tampit care sa ma taie de la barbie pana la vagin sau care sa spuna nu la ce vreau eu,altele.Eu nici nu am curajul sa ma cert sau sa ma lupt nici macar pt mine.Ma gandeaam sa ma duc la un cabinet privat la alt medic saptamana viitoare,dar nici nu stiu ce sa zic:consult,echo,taie-ma,etc.Medicul tau e de garda de revelion,de-asta te-a chemat atunci?
Eu vreau totusi sa nasc cu dr meu cu care am nascut si prima data dar nu cred ca va sta bb pana atunci ca e f mare.


irina,38+


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Sigur ca nu felul nasterii te face o mama mai buna sau mai rea, ci felul in care iti cresti copilul dupa. Sunt si femei care au nascut prin cezariana si si-au abandonat copiii, la fel cum au facut-o si unele care au nascut natural. De-abia astea nu-si merita titlul de "mama".

Frica de nastere naturala este de inteles si nu vine din lasitate, comoditate ci, mai degraba din prea multa responsabilitate- e de fapt frica de necunoscut pentru ca nu stii ce se va intampla, daca vor fi complicatii, cum va decurge nasterea, daca vei face fata... si miza e mare, e vorba de copil si, la nasterea naturala, mama are un rol important, participa activ la nastere. Daca mama nu e sigura pe ea, nu e pregatita psihic sa treaca prin asta, nu e rezistenta la durere si simte ca poate pune viata copilului in pericol, atunci cred ca cea mai buna solutie este sa recurga la cezariana. Tot respectul!

Eu am fost la un pas de a naste prin cezariana, copilul era mare, dar am avut incredere in doctor cand mi-a spus ca voi putea naste normal - si, intr-adevar, n-au fost probleme, am reusit sa nasc normal. Capul a trecut usor - a avut circumferinta craniana de 36,5 la greutatea de 4400 g.











Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Pana la urma doctorita mea a decis sa nu-mi fac cezariana inainte de Craciun, hotarandu-se sa asteptam venirea ei din concediu, asta fiind pe 9 ianuarie. Avand in vedere ca data probabila a nasterii s-ar duce undeva pe 7 ianuarie, si mie mi-e teama sa nu se declanseze travaliul inainte si sa trebuiasca sa ma multumesc cu orice medic ar fi de garda. Ea m-a lasat in grija unui coleg de-al ei, dar nu garantez ca va veni cineva de revelion sa nasc eu.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Stai calma, n-oi naste tu chiar de Revelion!
Lasa ca e mai bine cum a hotarat dr. ta! O cezariana facuta inainte de termen poate avea urmari nefaste, dupa cum mi s-a intamplat mie, dupa cum au spus si alte fete.
Sarbatori fericite iti doresc, tie si familiei! Stai calma (atat cat poti si tu), bucura-te de Sarbatori, totul va fi bine!

quote:
Originally posted by maricar

Pana la urma doctorita mea a decis sa nu-mi fac cezariana inainte de Craciun, hotarandu-se sa asteptam venirea ei din concediu, asta fiind pe 9 ianuarie. Avand in vedere ca data probabila a nasterii s-ar duce undeva pe 7 ianuarie, si mie mi-e teama sa nu se declanseze travaliul inainte si sa trebuiasca sa ma multumesc cu orice medic ar fi de garda. Ea m-a lasat in grija unui coleg de-al ei, dar nu garantez ca va veni cineva de revelion sa nasc eu.

mariavlad



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Catalina poate ca nu este o idee rea sa faci cezariana in conditiile in care este o sarcina pretioasa si atit de mult asteptata.Ciculara de cordon nu este un motiv de cezariana in Finlanda daca nu este cumva dubla sau tripla si impiedica oxigenarea suficienta in timpul travaliului.
Am vazut intr-o carte finlandeza ca la tuseul vaginal din ultimele saptamini se poate aproxima daca are capusorul prea mare fata de pelvisul mamei.La TV am vazut si bebelusi al caror capusor putea iesi dar din cauza pozitiei omoplatilor acestia din urma nu permiteau iesirea.

Maricar iti doresc o recuperare rapida dupa operatie si un bebelus sanatos!

Sabina 34+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput