Cezariana electiva

Cezariana electiva | Autor: maricar

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare. Sunt o viitoare mamica si DPN ar fi intre 29 dec si 7 ian 2007. Doctorita mea mi-a recomandat sa fac cezariana din cauza miopiei si a faptului ca sunt micutza. Problema e ca ea imi spune ca o sa-mi programeze cezariana inainte de Craciun...Adica ar cam fi o nastere provocata. Ce ma sfatuiti sa fac? A mai facut cineva o cezariana electiva?

mariavlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nastere usoara si bb sanatos!

Eu aveam DNP-ul 2 ianuarie si am nascut pe 15 decembrie, provocat, natural. E aderarat ca aveam dilatatie 2-3 cm pe care o tineam sub control cu medicamente ca sa faca 38 de sapatamani bb...deci semne aveam.

Copilul a avut 3.300kg si 52 cm , sanatos, voinic, frumos si mancacios. Mergi pe mana medicului tau daca ai incredere in el. E cam riscant sa ramai, asa, a nimanui, si mie de asta mi-a fost teama.

Claudia
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Draga Maricar,

Sufletul tau de mamica stie cel mai bine ...cum crezi ca vrea/simte copilasul tau
Daca simti ca nu e bine...nu risca...ai sa traiesti toata viata cu aceasta intrebare/regret...

Sa stii ca nu esti singura in aceasta situatie...am vazut multe mamici care intra in panica inainte de nastere si vor sa faca ce e mai bine pentru puiul lor

Daca tu te simti bine...copilul este bine (cel mai bine e in burtica la mama)...poti sa astepti primele simptome...dureri de spate si de burta...dilatatie...pierderea dopului gelatinos...oricum fiind la prima nastere o sa dureze ceva timp toate astea...poti astepta si 12 ore in durere pana se declanseaza efectiv travaliul...deci ai timp suficient sa ajungi la spital...
Nu merita sa risti sa ai un copil prematur doar pt ca medicul vrea sa aiba Sarbatori linistite...
Se face nastere/cezariana inainte de termen doar daca exista suferinta fetala sau viata mamei sau a copilului este pusa in pericol
Eu am vazut un caz anul trecut in care mama a insistat sa faca cezariana de Craciun (cadoul ei pt sot...) si copilul a avut probleme...
Am vazut si copii scosi cu o zi-doua inainte de termen si care au fost Ok...
Profesorul din spital spunea..."nu se naste cand vrei tu... pana cand puiul nu ciocneste oul...copilul nu este gata".
Dar repet...numai tu stii ce e mai bine pentru copilul tau...incearca sa te gandesti/comunici si la/cu el...
Si un sfat prietenesc...e mai bine sa fii de Sarbatori acasa decat la spital...deci dupa 2 ianuarie...ai tot timpul sa mergi la spital daca nu apar complicatii pana atunci...


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de maricar

Am si eu o intrebare. Sunt o viitoare mamica si DPN ar fi intre 29 dec si 7 ian 2007. Doctorita mea mi-a recomandat sa fac cezariana din cauza miopiei si a faptului ca sunt micutza. Problema e ca ea imi spune ca o sa-mi programeze cezariana inainte de Craciun...Adica ar cam fi o nastere provocata. Ce ma sfatuiti sa fac? A mai facut cineva o cezariana electiva?

mariavlad




Eu zic sa mergi pe natural,miopia sau faptul ca esti micuta nu sint motive pentru care sa fie nevoie de cezariaa.Inca nu am auzit pe nimeni aici sa fi nascut prin cezariana doar din aceste cauze.Daca ne uitam la asiatice toate sint micute si foarte inguste in bazin,asta ar insemna ca toate sa nasca prin cezariana.
Aici in west nici nu se fac cezariene la cerere,trebuie sa existe un motiv serios.Eu am nascut primul copil prin cezariana pentru ca nu m-am dilatat decit 3 cm in 9 ore iar in lichidul amniotic am constatat meconium,astfel incit copilul trebuia sa fie scos cit mai repede.Al doilea copil l-am nascut natural.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Pai daca ar fi vorba de cezariana pt. miopie,nordicele au mai mult de jumate ochelari!

Aici se nasc copii maricei si nu se face cezariana daca la masurarea pelvisului raportata la circumferinta craniana a lui bebe nu se constata disproportii. Ca masuratorile nu sunt 100% sigure, e altceva.
A auzit cumva doctorul tau de aceste masuratori? Ia intreaba.

Aspectul tau exterior nu are neaparat legatura cu posibilitatea de a naste natural.S-a facut mai demult o legatura intre nr. de la picior si mamicile care nasteau prin cezariana, dar...nu se stie cit de sigura e corelatia.

Eu am facut cezariana electiva dupa 2 nasteri naturale ca bebe era in malprezentatie si regret si acum ca n-am gasit pe nimeni cu experienta care sa ma incurajeze si sa ma ajute sa nasc vaginal fara probleme.In Suedia cezariana electiva se face in sapt.39 daca nu exista probleme care sa o grabeasca.

Nu as sfatui pe nimeni sa apeleze la operatie daca nu exista motive medicale bine intemeiate.Este totusi o operatie ale carei consecinte care pot da probleme la sarcinile viitoare.
Exista diferente intre un copil nascut prin cezariana in saptaminile 37-38 si unul nascut vaginal.

Totusi tu stii cel mai bine ce ti se potriveste desi e o decizie foarte grea de luat.
Nastere usoara si bebe sanatos iti doresc

Mariana 28+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Maricar, cel mai bine este sa faci un consult oftalmologic, pentru ca atunci cand ai miopie, risti sa faci dezlipire de retina in timpul travaliului, din cauza efortului. Cezariana este recomandata mai ales daca este miopie accentuata. Oricum, eu cred ca tu vroiai sa stii daca este bine sa faci cezariana atat de devreme, si nu daca sa faci cezariana sau sa nasti natural. Daca DPN-ul tau este intre 29 decembrie si 7 ianuarie, inseamna ca bebe ar avea 38 de saptamani la momentul cezarienei, deci ar fi considerat la termen. E adevarat, ca e mai bine sa fii cat mai aproape de termen. Eu pe fetita mea am nascut-o prin nastere normala provocata la 39 de saptamani, si daca colul ar fi fost pregatit, as fi putut sa nasc asa de la 38. In general cezariana se face inainte sa se implineasca cele 40 de saptamani. Eu zic ca daca ai incredere in dr tau sa mergi pe mana ei.

Roxie 34+ cu si bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976



Exista diferente intre un copil nascut prin cezariana in saptaminile 37-38 si unul nascut vaginal.



Mariana 28+
mama de Monica, Matei si Markus



Am luat asta ca pe o gluma .
Te rog,spune-mi,ce diferente?



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

eu am facut cezariana programata la 39 sapt in primul rand din cauza de preeclampsie, si oricum n-as fi putut naste normal, din cauza bazinului stramt si turtit!
pt mine a fost o alegere f inspirata, copilul a fost perfect, nu a avut absolut nicio problema. 3300gr si 49 cm, dezvoltat absolut normal....
eu sunt multumita pt ca nu am simtit absolut nimic din expeienta unei nasteri vaginale si nici n-am stiut ce-s alea contractii dureroase!
nu incurajez prin acest mesaj nasterea prin operatie cezariana, dar mi-am impartasit experienta si pt mine a fost alegerea perfecta!
m-am recuperat extraordinar de repede, cca 6-7 zile!

mult succes! indiferent de alegerea pe care o vei face, sa ai parte de o nastere usoara, refacere rapida, si cel mai important bb sanatos!



raluca mami de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria care creste si tot creste...
o intamplare fericita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Originally posted by bb ralukutza

eu am facut cezariana programata la 39 sapt in primul rand din cauza de preeclampsie, si oricum n-as fi putut naste normal, din cauza bazinului stramt si turtit!
pt mine a fost o alegere f inspirata, copilul a fost perfect, nu a avut absolut nicio problema. 3300gr si 49 cm, dezvoltat absolut normal....
eu sunt multumita pt ca nu am simtit absolut nimic din expeienta unei nasteri vaginale si nici n-am stiut ce-s alea contractii dureroase!
nu incurajez prin acest mesaj nasterea prin operatie cezariana, dar mi-am impartasit experienta si pt mine a fost alegerea perfecta!
m-am recuperat extraordinar de repede, cca 6-7 zile!

mult succes! indiferent de alegerea pe care o vei face, sa ai parte de o nastere usoara, refacere rapida, si cel mai important bb sanatos!



raluca mami de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria care creste si tot creste...
o intamplare fericita...




Daaa..cezariana e cea mai sfanta eu am trecut 12 ore prin dureri pana sa ajung la cezaraiana...nu astepta nici un simtom..du'te pe piciorele tale la spital..va fi mai bine...NASTERE USOARA

mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976



Exista diferente intre un copil nascut prin cezariana in saptaminile 37-38 si unul nascut vaginal


--------------------------------------------------------------------------------

Am luat asta ca pe o gluma .
Te rog,spune-mi,ce diferente?


Sa nu o iei ca pe o gluma fiindca cel putin in Finlanda se cunoaste ca acei bebelusi care nu au trecut prin nastere vaginala au mult mai des probleme cu respiratia.

Sabina 33+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by aiska

quote:
Originally posted by mariana_1976



Exista diferente intre un copil nascut prin cezariana in saptaminile 37-38 si unul nascut vaginal


--------------------------------------------------------------------------------

Am luat asta ca pe o gluma .
Te rog,spune-mi,ce diferente?


Sa nu o iei ca pe o gluma fiindca cel putin in Finlanda se cunoaste ca acei bebelusi care nu au trecut prin nastere vaginala au mult mai des probleme cu respiratia.

Sabina 33+
mamica lui Aleksi Joel


Draga mea,
Desi ma invirt printre medici,am nascut prin cezariana si totusi chestia asta imi scapa .
Inainte de a induce panica printre mamicile care urmeaza sa nasca prin cezariana,e bine sa prezinti cazuri si documentari concrete.
Zvonistica din aer nu e de ajutor,nimanui.

Alina

Mergi la inceput