Clipe din trairile sufletelor noastre... (13)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Gabi,esti cool!
Felicitari....uite asa invatam sa ne descurcam singure!
Noapte buna,copii!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Fetelor tot vad ca va plangeti de lipsa banilor. Ca toata lumea de altfel. Asta mi-a amintit de viata cand eram brigadier silvic la ocol si facem "Ruleta", va amintit de ea? Nu vreti, noi cei de aici, sa facem o ruleta lunara cu o suma minima si in fiecare luna sa trimitem banii astia cuiva dintre noi? Era o idee, daca vi se pare neportivita nu ma bateti rau.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Pentru Yagmur: nu te apuca sa cumperi fese sterile, ser fiziologic si alte prostii de genul asta care sunt intr- un spital. Daca le spui asistentelor ( cand vei fi internata cu bebe) sigur o sa- ti dea cateva fiole. Eu lucrez intr- un spital si asa le- am invatat pe fetele care au fost cu mine in salon cand am nascut. Si asistentele le- au adus cate putin din fiecare, asa ca au mai scutit niste bani.
Nastere usoara! Si un bebe sanatos si norocos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Buna dimineata!

Yagmur, vad ca ceilalti iti dau sfaturi si ma bag si eu , ca daca am inca bb mic mi-s toate proaspete in minte. Mie cateva chestii mi-au fost indispensabile in primele zile pentru toaleta bb: ser fiziologic, alcool alb, comprese sterile, praf Baneocin pentru ombilic (e bun si pentru eritem alergic, astia micii fac destul de des). Deci eu zic ca pe astea e musai sa le ai in casa. Nu stiu cum e la alte spitale, dar eu nu-mi amintesc sa fi primit macar o bucatica de tifon de la asistente... Pentru fundulet, in Ardeal se face o crema foarte buna, aici nu se gaseste dar eu primesc de acasa, pasta Petrini.
Acuma, eu nu sunt o fire panicoasa de felul meu, dar m-am simtit mult mai linistita sa am in casa, just in case, supozitoare pentru febra si o cutie de lapte praf, pentru ca am auzit cateva cazuri de mamici care s-au trezit brusc fara lapte (apoi laptele a revenit fara probleme, dar a fost nasol pe moment, fugit noaptea pe la farmacii dupa lapte praf). Nu a fost nevoie, dar am dormit mai linistita.

Gabi, wow, bravo pentru sursa schimbata! Eu sunt asa de neajutorata cand e vorba de chestii de-astea... cred ca m-as fi putut uita o zi intreaga in calculator fara sa stiu ce sa fac.

Marce, voi doua ce mai faceti?

Eu de bilant financiar nici nu ma apuc, se vede cu ochiul liber ca e cu minus...

O zi buna tuturor!

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Salutare,

Merci mult de sfaturi.. eu ma simt cam neajutorata.... dar am luat cate ceva... si pasta Petrini de care pomenea Ameera...
Vin ai mei si au zis ca au cumparat si ei cate ceva.. asa ca acum fac stop la shopping...
Mai am doar sa cumpar cadourile de Craciun si sa imi fac un brad mititel...
Gabi, esti un geniu... eu chiar nu ma pricep... (halal inginera sint)
Alex, nu este o ideea rea... putem incerca daca si restu' trupei este de acord..
Ma intorc la treburi acum... pe 19 decembrie sint programata la cezariana si nici bagajul de spital nu e gata..... ca in sesiune ma simt.. am lasat totul pe ultima saptamana...

PupiciYagmur 38 + bebe Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Yagmur, peste o saptamana deja esti mamica!!!! Wow, tin pumnii!!!
Apropo de cremele de fund: la Robert am folosit cu regularitate. Crema de bebe la fiecare schimbat, Petrini daca avea fund rosu. Si din pacate avea destul de des. La Lili m-a invatat o asistenta din spital: daca e o.k. la fundic, sa nu-i pun nimic, pt ca la pampersi nu se uda copilul ca la scutecele textile. Si chiar ca nu avea fundul asa sensibil ca si Robert. Sa poate pt ca e fetita, si baietii sunt mai sensibili?

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Gabi,
Am crema Petrini... pot sta linistita...
Da, sapt. viitoare pe vremea asta il tin pe bebe Luca in bratze... am emotii, dar abia astept sa ne cunoastem mai bine.
Ai mei apar luni seara si stau cu noi pana pe 28 decembrie... deci am ajutor...
Fug acum ca am musafiri...
Pupici

Yagmur 38 + bebe Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

pe toata lumea...
Ce de ati mai scris in doua zile ... Nu e rau deloc!

Brenda, imi pare asa rau de rezultat! Ma minunez intr-adevar ....pt k Mihai Petre mi s-a parut intotdeauna "al dreaq"...adik exigent rau, poate prea exigent! Si totusi sa dea nota maxima e ceva...
Eu ma gindesc k pe undeva sa nu fi fost intelegerea antrnorului ...vreo smekerie de-a lui k sa iasa cine vrea el. Nu ar fi prima oara cind totul pleaca ...kiar de la antrenor.
Si eu sint de parere k nu ar trebuie k Diana sa renunte...eu zic sa o muti la alta scoala de dans/alti antrenori... Mai gindeste-te...

Gabi, care din id-uri sa il pun? Cred k pe cel cu "k"... cel nou...

Cuscru meu... La povesti sigur vin. Ma gindeam k te-am speriat de cit am vorbit ultima oara si ....k ai
Apropo...si eu astept zapada! macar de Craciun si Revelion! In rest...poate lipsi, k nu mi-e draga in trafic, prin oras!

Yagmur, acum k am nr de tel (si cred k si restul fetelor il are), o sa te zapacim cu telefoanele...incepind cu ...martea viitoare nu?

In alta ordine de idei ...si eu mi-am cumparat TOT! si cind zic "tot" ...kiar am luat de toate. Am inceput de prin luna a3a sa le adun. Acum cred k nu as fi facut fatza nici la umblat nici la carat.
Poate o sa ziceti k m-am grabit ...etc...k mai primesc...eu ma stiu si imi stiu prietenii/prietenele....si cum nu prea am, nu ma astept sa primesc mare cu sarea! De la ai mei, iarasi, la fel... fac si ei ce pot ...dar nu le pot pretinde, pt k mi-ar scoate okii k am tinut bebe fara sa fiu in stare sa il cresc...etc etc. De ex, tot am primit ceva de la ai mei ...cind m-au intrebat ce sa imi ia de ziua mea acum o luna...am vrut un pasator din ala smeker...Braun, pt viitoarea papica a bebelinei. In rest... prietene care sa aiba deja copilasi si sa imi cedeze diverse...mai greu de gasit.
Uite...sa nu vb cu pacat...vecina mea, la al carei divort am fost martor, mi-a adus doi saci cu hainutze de bebe mic. Si am ales o gramada din ele. E adevarat, k si eu am cumparat citeva, dar destul de putine. In rest, am mai primit o caditza de baie de la o fosta colega de servici...si atit!
Acum sint si eu la faza cu lista de diverse de cumparat de la farmacie. Si dak tot venii vorba de bagajul de spital....eu deja am inceput sa le adun, ncet-incet, sa le fac valiza...k dehhh...acum din luna a7a nu se stie niciodata ce se intimpla...si in plus, parca vad k ma duc conduc sigura la spital, cu masina

Cuscru meu, kestia cu Ruleta nu mi se pare nepotrivita. Eu as fi de acord...cred k ar ajuta pe multa lume.

Pup pe toata lumea din nou,








Marce 29+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

...k dehhh...acum din luna a7a nu se stie niciodata ce se intimpla...si in plus, parca vad k ma duc conduc sigura la spital, cu masina

Marce 29+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!




Eu m-am dus singura ... cu autobuzul! E drept ca a fost foarte pe neasteptate, eram in sapt. 34. Ma simteam destul de bine, dar ceva nu era totusi in regula, mi-am sunat medicul, el m-a chemat urgent la control si apoi m-a informat ca nasc si m-a trimis direct la spital. Si pentru ca nu am gasit nici un taxi, m-am urcat frumusel in autobuz, si a fost singura data in toata perioada sarcinii cand am cerut totusi sa mi se cedeze locul! Evident ca nu aveam nici bagaj, nimic, noroc ca ii dadusem cheile unei prietene si am trimis-o sa-mi aduca de acasa ce-mi trebuia. Si in aceeasi seara a aparut si bb!



Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ameera, ai curaj, nu gluma... sa mergi cu autobuzul calma spre nastere.. asta chiar e buna
Grodear, am uitat sa-ti multumesc ptr sfaturi..... o sa fie si ai mei langa mine si daca am nevoie de ceva ii "ratacesc" eu prin Cluj... oricum nu prea mai am chef de cumparaturi..
Imi vin nistre prieteni din Buc in vizita asa ca tare repede o sa treaca saptamana asta... si apoi vine bebe Luca si gata!!!
Fug la si poate in seara asta dorm bine...

Pupici la trupa,

Yagmur 38 + bebe Luca

Mergi la inceput