Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, am luat batista bebelusului, am dat 430mii, dar face banii, zau!

Imi pare rau ca nu am filmat ca merita vazut filmul cu mama si bunica-mea cum se uitau cu groaza la mine cum bag aspiratorul in priza si ma indrept cu chestia aia de nasucul copilului, copil ce era la mama in brate. Isi faceau cruce amandoua, si spuneau sa fiu atenta, Doamne fereste, sa nu-i scot copilului si altele pe langa muci. Si la auzul aspiratorului, a venit si Marius care si el se uita cu groaza . Bineinteles ca daca i-am vazut pe ei asa speriati, am incercat intai pe mine, sa vad cat de tare trage.
Si ca sa nu mai spun ca am fost pana la farmacie cu verisoar-mea, care si aia ma intreba daca-s sigura ca vreau sa o folosesc pe bebe, iar dupa ce-am terminat, a venit si ea sa intrebe daca-i copilul intreg.

Oricum, luati ca-i bun, si va trebui, pompita aia e frectie la piciorul de lemn, decat sa dati 200mii pe aia, dati dublu, dar nu se compara.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

Salutare dragelor,

noi, tot cu pictura... dar de acum e aproape gata, mai avem doar "vitraliul" de pe usa, care sper sa se faca in seara asta. Ca m-am saturat si de casa intoarsa si de musafiri (prietenul cu care lucreaza iubitul meu sta la noi de cand am inceput sa pictam, adica de aproape 2 saptamani!)
Dar maine vine mama sa ne ajute sa facem o curatenie mare asa ca ce termina pana dimineata e bun terminat. Si gata!

In alta ordine de idei,
am fost ieri iar la monitorizare si am tras o spaima cum numai voi va puteti imagina, ca in timp ce eram legata la aparat, si bb a miscat, a fost o intrerupere de batai la inima lui bb... una singura... dupa care s-au reluat bataile si erau chiar destul de regulate, intre 140 si 150. Am tremurat cu hartia in mana mai bine de juma de ora pana am dat de doctor pe coridoarele spitalului si i-am aratat hartiuta unde se vedea nu o coborare a ritmului cardiac ci o intrerupere a liniei... Dr a fost f dragut, mi-a explicat ca aparatul a "pierdut" bataile inimii pt ca a miscat bb si apoi le-a regasit... apoi l-a vazut pe bb la eco si a zis ca e foarte bine, asa ca sa stau cumintica pana vrea el sa vina.
Alta veste/grija e ca el nu e in oras duminica, m-a "lasat" la o alta doctorita daca se intampla duminica... si in rest nu am intrebat nici eu si nu a zis nici el cand sa merg daca trece ziua de marti... asa ca habar nu am ce urmeaza.

Si sunt si nervoasa ca am ajuns la capatul rabdarii si toata nebunia din casa mea nu se mai termina. Eu nu am plans toata sarcina dar acum asa simt un nod in gat si o presiune in piept ca imediat o sa tremure camasa pe mine... si nici sa plang in voie nu pot ca doar am "musafiri"... ooooooffffff


marcela 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Felicitari proaspetelor mamici,sa va traiasca bebeii ,sa fie
sanatosi ,sa creasca mari si frumosi!!!
LA MULTI ANI!!!,bebelusilor care au implinit ieri 1 luna si azi!!!Sa cresteti mari ,puiuti dragalasi.
ALEX SI DOLORES,
bine ati venit acasa ,am vazut pozele sint superbi si chiar seamana cu voi.Dolores ,n-am apucat sa-i vad ochisorii bine,poate in alte poze.Alex ,superb buchetul de la tati.Aveti niste copii minunati.Sa va traiasca.
FATIMA,
am ris de nu mai pot la ultimul mesaj pe care l-ai postat,parca vorbeai de Crinuta mea,se strimba la fel cum spui si gurita o face de pstisor cind ii este fomica.M-ai facut sa rid cu placa...Posteaza mai des mesaje asa haioase...si ROXANA,cu batista bebeluslui si cu mami si bunica privind-o...,m-am prapadit,nu stiu ce am...,am luat o gura mica de visinata...,sa fie de la asta?!?As ride intr-una...,ei si ce..,azi este ziua lui fimea...,A FACUT O LUNA si in drum spre bucatarie...am luat si eu o dusca mica.I-am cumparat un tortulet mic si am filmat-o putin.Am sa incerc sa vad daca pot sa va arat filmuletul,sa vedeti ce mari sintem.

TEMA ZILEI
Eu am "muncit"toata sarcina, zi de zi faceam plimbari...mama..,mama,am facut curatenie ca si inainte,treburile casnice..,serviciu...nici timp de odihna nu prea aveam...,toata lumea zicea ca eu am sa nasc usor...,sincer nu ma pling ...,dar nici usor nu a fost!Eu cred ca depinde de fiecare organism in parte.


Dandusa si printesa mica,Crinuta
poze crinuta
poze dandusa
burtica de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Sa stiti ca si eu sint uituca...,am fost toata sarcina si asa am ramas...,ma tot chinui sa va spun ceva de citeva zile..si uit...Eu am inceput sa beau Baby Drink,ca sa-i mai iau din durerile micutei de colici si am observat ca-mi curge lapte...,ca la nebuni.Eu aveam destul ,dar de cind am inceput sa beau ceaiul...,curge si mai tare.LORY,povestea cind a postat listuta cu bagajul de spital...,ca este super bun pentru stimularea lactatiei.Fetele care vreti mai mult laptic...,beti doua cani pe zi din acest ceai.

Dandusa si printesa mica,Crinuta
poze crinuta
poze dandusa
burtica de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxana c. aici pediatrul mi-a zis sa nu folosesc nici macar pompita de nas. Daca are nasucul infundat sa-i pun apa salina speciala de al farmacie. Cand ma gandesc ca tu folosesti ceva asprirator care il bagi in priza ma ingrozesc si eu. Te rog ai grija. Sa nu-i faci rau lui bebe. Mai citeste pe internet sa vezi daca e ok sa folosesti asa ceva.


POZE : http://picasaweb.google.com/adrian.alb/AnaNicoleAlb?authkey=c2yObK10--DE75vQ7XdLHokCkvc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dolores si Alexandra bine ati venit acasa cu bebelusii! Foarte frumoase pozele, iar bebelusii sunt dragalasi ca niste ingerasi! Si mi se pare ca amandoi seamana bine cu mamicile lor.

Alexandra, Roxanica mea era cu mine cand m-am uitat la pozele tale si stii ce a spus cand te-a vazut? "Ea e foarte frumoasa!" Si stii cum se spune, copiii spun adevarul... asa ca nu mai spune ca aratai jalnic.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Almo, avea mucisori , nu avea nasucul infundat, si de azi-noapte tot fornaie, se ineca cu ei, nu mai putea respira, nu erau asa foarte multi, dar erau si nu mai stiam ce sa-i fac, toata ziua a fost cam agitat, iar dupa ce i-am scos, vreau sa-ti spun ca doarme dus. La fete am avut pompita de nas, dar si cu aia ma chinuiam si chinuiam si copilul, dar acum cu batista asta, e super(am imprumutat cuvintul din vocabularul fetelor mele).A stat linistit si n-a spus nimic, nu-mi venea sa cred.
In concluzie sunt foarte incantata de aparat, chiar daca la inceput si eu eram neincrezatoare.
La bebelusi si la copiii mici in general nu-i bine sa-i lasi cu mucii, trebuie sa-i scoti intr-un fel, in primul rand ca-i agitat copilul, iar in al 2-lea rand poate face complicatii(otita), si cum nu stie sa sufle nasul, trebuie sa te descurci cum poti.
Scuze ca am scris ditamai mesajul.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

almo-vazut si pozele cu Nicole a ta. Leita tata-su. Imi plac mult pozele in care se sprijina barbitza de pieptul mamei. Sunt atat de scumpi piticii in astfel de posturi. Si ce mult par are ... superba fetitza voastra. Sa va traiasca.

Ptii ce nervi am - de ce seamana toate fetele cu taticii?


Miro si Karina Ioana - filmuletze Karinawww.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dandusa, visinata aia e dulce si fara prea mult alcool? Daca-i asa, dau o fuga pana la Constanta, vin pe cablul de la net

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Buna seara mamici si burtici!

Intru pe fuga ... normal ca sa fac niste urari mai tarziu dar...

La multi ani ANDREELOR mamici sau burtici si ANDREILOR viitori tatici sau deja tatici!

CRISTINA de bb GEORGIA HELIA
Sa iti fie sanatoasa bebelina.. in sfarsit ai scapat de chinul asteptarii si ti-ai vazut a doua comoara in brate. Sa te refaci repede, sa vina lapticul cu indestulare pemtru bebelina iar ea sa fie papacioasa si sanatoasa.. ca asta e cel mai important.

Alex - bine ati venit acasa Bebe Mark este o minunatie de baietel. Sa va fie sanatos
Dolores si al tau Davidut seamana perfect cu tine.. un dulce foc
Aelita ma bucur ca ti-au trecut arsurile. E groaznic sa suferi de asha ceva, nici sa gandesti nu poti cand te supara tare stomacul.. iar de uitat.. ni se iarta
Marcelina cine va mai avea pictura la bebe in camera, hm? Sa dea DD sa stea la caldurica si sa nu vina chiar duminica, nu?
Miro - Eu oricum eram uituca dar cu sarcina chestiunea a devenit mai acuta. M-am invatat insa sa imi notez totul, si bine am facut (defect profesional) pentru ca doar asa pot sa ma verific dar si sa-l scap pe saracul sotul meu de crize inutile de nervi ...

Tema zilei - eu am facut miscare, plimbari zilnice, activitati de menaj si curatenie pana in preziua nasterii lui Rares si asta mi-a facut foarte bine.. in primul rand mi-am ocupat mintea cu alte ganduri pozitive decat sa ma tot gandesc la 'tzshpe posibilitati sa nu fie bine la nastere si in al doilea rand mi-am mentinut tonusul muscular (ex. daca pana la nastere luasem 16 kile, acum am mai ramas cu 5 kile pe care planuiesc sa le extermin in urmatoarele trei luni)

Ramona - mamica lui Rares (8 nov. 2006)
www.dropshots.com/ramsan" target="_blank">Rares in burtik

Mergi la inceput