Autismul poate fi depistat in timpul sarcinii

Autismul poate fi depistat in timpul sarcinii | Autor: steffania17

Link direct la acest mesaj

Articolul este aici , este de interes major, nu poate fi copiat e cu copyright

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Interesant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am si eu o fetita cu sindom down.
Parerea mea este ca nu are sa se faca nimic in tara asta daca nu se incepe de sus o campanie nationala in care sa fie implicati dr., cercetatori, ministri responsabili cu fondurile si aprobarea legilor....
La ultimul congres legat de s.d. am aflat ca anual se nasc peste 10.000 de copii cu malformatii si boli grave, dintre care peste 300 numai cu down. Nu s-a facut un studiu si pentru copiii ratati din cauza ginecologilor, a copiilor care devin cu handicap pe parcursul vietii....
Trebuie facut ceva macar sa nu se mai nasca astfel de persoane. Daca se poate depista de ce sa nu facem ceva. Este pacat sa dai viata unui copil care toata viata va suferi fara nici o vina.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

placenta se poate analiza inainte de a naste?e adevarat ca la unele spitale,dupa nastere,placenta nu se arunca ci se pastreaza pt nu stiu ce teste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by monalac

placenta se poate analiza inainte de a naste?e adevarat ca la unele spitale,dupa nastere,placenta nu se arunca ci se pastreaza pt nu stiu ce teste?



In strainatate exista plan de nastere...care cuprinde multe aspecte,printre care exista si aceasta optiune daca vrei sa donezi placenta sau nu,si semnezi pt asta.
Dar in alta ordine de idei,placenta este folosita in cosmetica,se fac creme de fata,si nu numai, dar cel mai important e studiul cu celulele mama,pt ca se pot preveni multe boli dar si trata unele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

...si daca se depisteaza in timpul sarcinii....sa zicem la 20 si ceva de saptamani....care e solutia?

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by ManuC1010

...si daca se depisteaza in timpul sarcinii....sa zicem la 20 si ceva de saptamani....care e solutia?

17+



N-ai vrea sa stii.
Se provoaca nasterea, e mai rau decat un avort.


Mergi la inceput