incotro sa ma indrept ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Pai acu' adevarul este ca discutia o luase pe aratura (adica pe off-topic) rau. Inclusiv cu ajutorul meu
Acu, ca s-a mai redresat, poate revine....

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaStaicu spune:

Incep prin a va multumi tuturor care au avut ceva de spus si pentru ca ma faceti sa vad acolo unde eu poate nu pot .Relatia mea cu el(Cristi)e cam la inceput ,inca nu am ajuns sa ne intrebam ce-i de facut ,doar ca nu se mai putea altfel in familiile noastre.El ca sa vi-l descriu ,e foarte afectuos ,romantic si nu cred ca ar fi capabil de a minti cu ceva despre sotia lui.Mi-am pus adesea intrebarea asta ,fiindca stiu ca de obicei femeile simt lipsa afectiuni si nu barbatii ,dar in cazul de fata nu e nevoie ,il vad pe el ,il stiu si il cred.O fi netul plin de neseriosi dar eu am avut norocul sa intalnesc pe cineva cu care am ceva de discutat ,ne asemanam foarte mult,ne potrivim .Numai ca eu nu vreau sa distrug nimic ,am nimerit aici din vina mea ,a lui ,a lor ,a familiilor ,ca nu cred ca putem spune ca doar eu sau el e vinovat aici .Cineva spunea ca de ce il prefer pe el cand cu el imi petrec mai putin timp decat cu sotu,ei bine este total gresit ,eu imi petrec mai mult timp cu el ,pentru ca sotul meu nu are sau nu vrea sa aibe timp de mine.Are un servicu care nu e batut in cuie de la ora la ora ,si cu toate astea nu vine acasa decat pentru nevoile lui personale.Daca as fi crezut ca mai am o sansa ,o portita sa discut si sa fie totul roz ,as fi facut si asta ,numai ca la noi problemele au inceput de mult .El a intuit ca nu imi place sa imi dau viata peste cap si de asta se poarta cum se poarta ..poate ca are si o problema cu partea sexuala ,nu contest ..vad doar ca eu sunt singura care sufera .Acum mi-am amintit ca cineva a spus ca sunt egoista ,ca numai eu contez si numai pe mine ma vad in ecuatia asta ,bun ,dar sotul pe cine vede ?Aceea peroana ar trebui sa se puna 2 minute in locul meu si sa vada daca poate trai cu omul de langa ea ,care vine acasa doar sa se culce ,sa manance si sa faca dus ..fara sa o atinga ,ea cat ar rezista ..eu nu vreau sa plec doar pentru ca acum e rau ..rau a fost si inainte ,dar nu atat de rau .Nu vreau sa fac rau nici familiei lui Cristi ,as prefera sa fiu singura ,dar acum si el si eu gasim asta o scapare ,este adevarat ca nealegand nimic de fapt am ales deja .Suntem 2 lasi care nu au curaj sa puna punct ,dar nici sa continue asa pretinzand ca totul e ok.Mihuta are drepate ,cred ca a reusit cel mai bine sa vada situatia in momentul de fata .Eu nu vreau o casatorie cu Cristi ,nu as putea ,daca e sa ma despart de sot ,as prefera singuratatea decat sa distrug familii ,sau as alege pe cineva absolut singur sau divortat.O femeie suporta orice sau aproape orice ,dar daca traieste ca la manastire ,asta nu cred ca mai poate accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

1.Relatia mea cu el(Cristi)e cam la inceput ,inca nu am ajuns sa ne intrebam ce-i de facut ,doar ca nu se mai putea altfel in familiile noastre.
Nu se mai putea altfel. Asta o spui tu pentru tine si auzi ce spune el....cum poti fi sigura ca asa e?

2.El ca sa vi-l descriu ,e foarte afectuos ,romantic si nu cred ca ar fi capabil de a minti cu ceva despre sotia lui.Mi-am pus adesea intrebarea asta ,fiindca stiu ca de obicei femeile simt lipsa afectiuni si nu barbatii ,dar in cazul de fata nu e nevoie ,il vad pe el ,il stiu si il cred.O fi netul plin de neseriosi dar eu am avut norocul sa intalnesc pe cineva cu care am ceva de discutat ,ne asemanam foarte mult,ne potrivim.
Intotdeauna Fat-Frumosul (in ocurenta Zina Zinelor) e ceva extraordinar, nemaivazut, de o sinceritate si nevinovatie ce n-a vazut Parisul.... si de o perfectiune rara.

3.Numai ca eu nu vreau sa distrug nimic ,am nimerit aici din vina mea ,a lui ,a lor ,a familiilor ,ca nu cred ca putem spune ca doar eu sau el e vinovat aici .
Ai nimerit exact ca ai vrut. Numai arunca noroi in familia ta sau a lui. Tu singura ai acceptat aceasta situatie. Nu sotul tau si nici sotia lui.

4.Cineva spunea ca de ce il prefer pe el cand cu el imi petrec mai putin timp decat cu sotu,ei bine este total gresit ,eu imi petrec mai mult timp cu el ,pentru ca sotul meu nu are sau nu vrea sa aibe timp de mine.Are un servicu care nu e batut in cuie de la ora la ora ,si cu toate astea nu vine acasa decat pentru nevoile lui personale.
Daca iti petreci mai mult timp cu Fat-Frumos din Lacrima e alegerea ta. Probabil ca faci tot ce poti ca sotul sa nu isi schimbe obiceiurile si nu cumva sa stea mai mult timp cu tine si sa iti ia din timpul pretios.

5.Daca as fi crezut ca mai am o sansa ,o portita sa discut si sa fie totul roz ,as fi facut si asta ,numai ca la noi problemele au inceput de mult .El a intuit ca nu imi place sa imi dau viata peste cap si de asta se poarta cum se poarta ..poate ca are si o problema cu partea sexuala ,nu contest ..vad doar ca eu sunt singura care sufera .
Deocamdata (si pina la proba contrarie) esti singura care insealaé Si roz nu exista. Totul e o chestie de compromisuri.

6.Acum mi-am amintit ca cineva a spus ca sunt egoista ,ca numai eu contez si numai pe mine ma vad in ecuatia asta ,bun ,dar sotul pe cine vede ?Aceea peroana ar trebui sa se puna 2 minute in locul meu si sa vada daca poate trai cu omul de langa ea ,care vine acasa doar sa se culce ,sa manance si sa faca dus ..fara sa o atinga ,ea cat ar rezista ..eu nu vreau sa plec doar pentru ca acum e rau ..rau a fost si inainte ,dar nu atat de rau .
Numai poti? Divorteaza, separa-te, dar nu mai continua sa te inseli singura. Si inca o data...tu esti cea care inseala.

7.Nu vreau sa fac rau nici familiei lui Cristi ,as prefera sa fiu singura ,dar acum si el si eu gasim asta o scapare ,este adevarat ca nealegand nimic de fapt am ales deja .

Raul e deja facut.

8.Suntem 2 lasi care nu au curaj sa puna punct ,dar nici sa continue asa pretinzand ca totul e ok.Mihuta are drepate ,cred ca a reusit cel mai bine sa vada situatia in momentul de fata .
No comment here. Macar ai acceptat chestia asta.

9.Eu nu vreau o casatorie cu Cristi ,nu as putea ,daca e sa ma despart de sot ,as prefera singuratatea decat sa distrug familii ,sau as alege pe cineva absolut singur sau divortat.O femeie suporta orice sau aproape orice ,dar daca traieste ca la manastire ,asta nu cred ca mai poate accepta.Ar fi bine sa o iei cit mai repede aceea hotarire. Taraganind lucrurile nu iti faci decit rau. Si din pocate nu numai tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mynicegirl spune:

Situatia e cat se poate de clara, cu amantul e la inceput si draostea e mare, dar peste 6 ani va fi la fel ca si acum cu actualul sot, nevasta amantului e la fel de singura ca si tine(poate gasese si ea pe cineva pe internet) si toata lumea e nefericita.


Eu cred ca ar trebui sa cresti putin, toata lumea are probleme mai devreme sau mai tarziu,depinde cum le privesti si daca cauti solutii constructive. Ce faci tu este o evitare a discutiilor din care decurge solutia, nu o solutie in sine. Incercati sa vorbiti/tipati/in scris/ cum crezi tu ca e mai bine, sa faceti o lista cu ce asteptari aveti de la voi(ca sot si sotie), de la relatia voastra si ce nu corespunde cu asteptarile. Si sunt sigura ca daca iubeste copila sta mai mult de 30 de min acasa , nu cu tine dar cu ea, si asta ar trebui sa fie de ajuns caci ea e pe primul loc. Tu esti stapana casei, cu sau fara sex, si ar trebui sa ai flerul sa faci lucurile si actiunile sa decurga dupa cum vrei tu. Si incearca sa nu incepi discutiile negative cum intra pe usa, incearca sa te gandesti la vremurile bune cum reuseati sa va simtiti bine impreuna si faceti ceva ce va placea inaite. Si sant sigrua oricat de distant ar fi are si o calitate buna cel putin , pe care tu ai incetat s ao vezi de mult de cat ti-a intrat in cap ca nu te mai vrea.
Si daca te-ai convis ca treaba nu mai e buna, despartiti-va si gata, dar nu ca sa fi cu iubitul sau sa crezi ca vei gasi pe altcineva, ci pentru ca stii ca vei fi o persoana mai buna, o mama mai buna, o femeie mai buna daca ai fi singura si nu cu sotul tau.

Cristina si Caterina
www.nicualex.net/album/ana" target="_blank">http://www.nicualex.net/album/ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Bai nene cat de repede dati cu piatra ... incredibil
Si da, este adevarat ca dc era un barbat lua mai repede pietre. Stiti de ce? pt ca barbatii mai inseala si doar pt ca vor sa guste ceva nou, pe cand femeile ... cam o fac numa' cand le arde sufletul. Nu ca ar exista scuze mai bune sau mai putin bune.

Dar exista situatii in care este mai sigur ca vei fi inselat. Si ca daca te porti asa ... o ceri. Eu daca m-as purta ca sotul Adinei ... nici nu m-as astepta la altceva decat sa ma insele? Pai de aia am ales sa fac un cuplu cu el?? Ca sa traiesc ca si cum as fi singura? Sau ca sa nu fiu in stare sa-i comunic ce-mi doresc de la el, dar sa nu-mi convina atunci cand nu primesc ???

Excuse me dar ... E urat dar se cheama "cum iti asterni asa dormi". Si oamenii nu dau divort inainte sa caute consolare, oamenii spera, oamenii nu renunta nici cand e clar ca e o cauza pierduta. E urat dar este adevarat.

Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca mai spera ce cauta in patul altuia? Nu cred ca asta e o solutie buna. Daca in nefericirea ei mai distruge o familie la ce ii foloseste asta? Si cum il prezinti pe amant copilului tau? Drept cine, tati de rezerva?
Fiecare face cum crede, bineinteles. Dar eu nu pot fi de acord cu asemenea comportament. De ce sa traiesti in mocirla?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaStaicu spune:

Vandal am eu senzatia sau o iei cam personal ,esti tare caustic.
Ileana ,intradevar mi-a luat mult pana am decis ca am nevoie de o schimbare.Am facut un copil din dragoste ,nu a fost din intamplare .Dar dupa, el s-a schimbat total .Si tot el intr-una din zile mi-a spus ca daca era alta pleca de mult si imi multumeste ca nu-l parasesc pentru ca de fapt nu ma merita . Poate vroia sa vada cat rezist ,nu stiu ,numai el stie .
Ramona ,am indraznit sa iau si copilul cu mine pentru ca este micuta are 10 luni si e la varsta la care nu isi da seama cine e tati .Cand va mai creste va fi alta situatie si nu am sa mai las sa o vada .
Ca sa fac o paranteza ,am sa va povestesc cat de mult m-a putut rani intr-o zi, am avut niste musafiri neasteptati ,fapt pentru care s-a ridicat de la calculator sa le deschida usa ,eu cand am intrat in camera am vrut sa inchid calculatorul si atunci am vazut un mesaj in e-mailul lui ,el ai cerea unei femei sa il lase sa o priveasca cum isi infige ace in diferite parti ale corpului.Am tacut atunci ,am crezut ca cine stie ce nebunie o mai fi si asta .Dar nu s-a oprit aici ,am gasit in bara calculatorului site-uri pe care el intra ..am intrat si eu sa vad ce este cu acele site-uri ,si m-au socat ,erau numai cu si despre provocat dureri .N-as vrea sa intru in prea multe detalii ,doar ca am senzatia ca lui nu ai mai face placere decat daca mi-ar placea sa fiu chinuita ,iar eu sunt o persoana finuta ,care imi place sa fiu mangaiata ,inconjurata de dragoste,am nevoie de caldura ..si nu de rautati.Intr-o noapte m-a violat ,nu am vrut pentru ca nascusem de abia 2 saptamani si inca nu ma vindecasem,imi vine sa plang numai cand imi amintesc cat de crud si egoist a putut fi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Inteleg, nu stiam virsta fetitei. Se pare ca el are intr-adevar probleme, imi pare rau pentru ce ti s-a intimplat. Cred ca trebuie sa vorbiti cinstit despre ceea ce se intimpla cu voi, oricit de dureros ar fi.
Nu poti trai in felul asta. Cine stie cum mai evolueaza lucrurile, nu e bine nici pentru copil sa creasc vazind toate astea.
La voi s-a instalat comoditatea si preferati sa va vedeti fiecare de ale voastre. Cindva trebuie sa luati taurul de coarne. Daca nu te deranja situatia nu scriai aici, deci cred ca ai nevoie de incurajare ca sa faci pasul asta important.
Pentru binele tuturor sper sa gasiti o solutie cit mai repede.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Adina a facut greseala sa-si inchipuie ca deschizandu-si sufletul aici va gasi raspunsuri la framantarile ei. Si a gasit, desigur, multi "binevoitori" care sa o condamne... Nimic nu este simplu in relatiile interumane si cu atat mai mult in cele de cuplu. In ceea ce priveste povestea Adinei, ea este singura care stie adevarul, doar ea si sotul ei stiu de ce s-a ajuns aici. Nimeni din afara cuplului, absolut nimeni nu poate sa judece aceasta stare de fapt.

Exista insa o mare problema, Adina, faptul ca ai implicat copilul in aceasta noua relatie, prea mic probabil ca sa inteleaga exact ce se intampla dar poate nu suficient de mic pentru a nu-si pune intrebari. In opinia mea, trebuie sa iei cat mai repede o hotarare. Sondeaza adanc in sufletul tau, vezi exact ce-ti doresti si cum e mai bine pentru toti trei - copil, tu , sot - mai fa o incercare de a discuta sincer si deschis cu sotul - el trebuie sa afle ce simti si ce gandesti - si pune capat acestei situatii. Nu poti fi duplicitar multa vreme si decat sa se termine casnicia urat si traumatizant pentru toti, mai bine o inchei onorabil.

In ceea ce priveste dorinta ta de a intelege cine este vinovat pentru situatia creata, iti pot spune un singur lucru: dincolo de tot felul de teorii, cand o relatie se destrama exista un singur vinovat - cel care a incetat sa mai iubeasca. Si asta numai tu poti sa stii. Speculatiile celor din jur, nu fac doi bani!

Iti doresc sa reusesti sa fii fericita dar in asa fel incat sa nu-i ranesti pe cei apropiati mai mult decat este necesar...

Gabi

Edit: scuze, abia acum am vazut ca fetita are 10 luni. Dar chiar si asa ceea ce am spus, ramane valabil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E normal sa venim cu pareri diferite si nu vad nimic rau in asta.
Nu sint de acord ca daca un om nu mai iubeste e vinovat... Nu vad o vina in asta.
Vina e cind cauti refugiul in alte parti. Ca or fi nu stiu ce web sites sau o alta persoana... Ei au renuntat la relatia lor, au substituit-o cu alte cele. Greseala e ca au renuntat sa lupte. Daca la inceput totul e frumos si vine de la sine, dupa niste ani cred ca trebuie sa depunem un pic de efort pentru a mentine o relatie.
Cind apar copiii e si mai greu, se schimba prioritatile si cred ca majoritatea cuplurilor trec printr-o perioada mai grea, de adaptare.
Atunci cind exista iubire se gasesc solutii. Altfel nu mai are nici un rost.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput