incotro sa ma indrept ?

incotro sa ma indrept ? | Autor: AdinaStaicu

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce ma face sa va scriu ,poate pentru ca am vazut multe cazuri si multe dintre voi si-au spus parerile si opiniile .Nu va scriu sa ma ajutati in vre-un fel ,pentru ca nimeni nu are cum ,dar mi-ar placea sa reusesc sa inteleg daca eu sunt de vina sau cine pentru situatia creata.Sunt casatorita de 6 ani ,timp in care am fost mai mult despartiti decat impreuna(pt ca el pleca pe dicolo la munca),acum de 3 ani suntem numai impreuna ,timp in care relatia noastra se deterioreaza pe zi ce trece ,adica nu ma mai pupa ,nu mai facem dragoste ,el spune mereu ca este obosit ,dar pe mine ma doare sufletul cand vad ca de fapt oricat de tarziu ar veni isi ia 2-3 beri si sta in living la TV pana le bea ,apoi intr-un tarziu intra in dormitor ,e atat de rece si distant ,daca vreau sa ma apropii de el urla la mine sa-l las in pace sa doarma ca este obosit iar eu nu-l respect ca nu il las sa doarma .Pur si simplu nu stiu unde am gresit sa merit toate astea ,avem un copil impreuna il iubim ff mult amandoi ,dar daca se intampla sa planga ,tot eu sunt vinovata si acelasi lucru ,urla la mine sa il fac sa taca .Intr-una din zile la o dicutie mai aprinsa mi-a jurat ca nu s-a atins de nimeni altcineva ,s-a jurat pe copil ,nu stiu ce sa mai cred .Probleme erau si inainte ca nu dura mult un act sexual ,dar acum totul e pe dos ,de la o data sau 2 pe saptamana am ajuns la o data la 2 luni jumate...si am decis sa nu mai insist in fiecare noapte ,sa tanjesc dragostea lui ,sa-l implor sa ma iubeasca .Am intalnit pe cineva pe internet care la fel ca si mine avea nevoie de afectiune .Si el are o familie si 2 copii ,spune ca sotia lui e rece ,si el are atata nevoie de afectiune si atat de multa dragoste de impartasit incat a ales sa fie cu mine.Ne simtim bine impreuna ,nu am facut nimic decat dupa mai multe intalniri ,nu vreau sa creada ca il folosesc ,iar el nu vrea ca eu sa cred ca sunt doar o ispita ,o aventura ,vrea mai mult ..o relatie stabila atat cat se poate .Ea am fost prima care i-am marturisit ca imi place stabilitatea si ca nu as putea face nici o schimbare in momentul asta.Ne asemanam atat de mult ,as vrea sa fiu cu el tot timpul ,mi-a schimbat viata in bine ,nu mai sunt trista ,nu mai cersesc dragostea unui om care nu ma vede si pentru care sunt transparenta .Sunt o femeie foarte frumoasa si am fost fidela pana acum ,nu as fi facut nimic sa-mi ranesc sotul ,familia ,dar daca nu faceam pasul asta ori imi pierdeam mintile ori cine stie ce mai rau .Si eu si omul care imi e aproape si ma sustine acum ,am devenit mai buni si mai intelegatori cu cei dragi din familie ,asta pentru ca nu mai suntem asa incordati tot timpul ..sunt numai schimbari in bine dar si minciuna asta ma copleseste.As vrea sa stau singura ,eu si copilul ,poate pentru o perioada ,de cand avea fetita 4 luni am vrut sa fiu singura ,dar de fiecare data el a spus ca tot ceea ce ne inconjoara este al meu de drept si ca el va fi cel care va pleca ,este adevarat daca nu eram eu nu avea nimic .Mi-a placut sa am o casa frumoasa ,si am muncit foarte mult in ultimii ani sa o amenajez dar cand nu ai cu cine te bucura de tot ,ajungi sa nu iti mai pese .Din cauza sotului am pierdut o casa ,o alta am vandut-o si am investit unde locuim acum,am cumparat o masina in valoare de 11.000 euro,mult putin nu a contat ,am considerat ca ce este al meu e si al lui,dar simt ca daca era oricare altul sa aibe o femeie frumoasa si cu o situatie materiala buna m-ar fi respectat si iubit cu adevarat.Nu stiu ce sa mai cred ,acum ma bucur ca am intalnit acest om ,poate am sa fiu criticata de multi ,dar este un om care m-a acceptat asa cum sunt ,cu copil cu tot.Nu am crezut ca poate fi adevarat,se poarta cu copilul meu ca si cum ar fi al lui.Sotul meu nu are timp de noi ,daca o sa ma intrebati cate ore sta cu mine pe zi ,va spun cinstit ca nu o ora ,30 minute atat ,in rest doarme sau face dus .Lucreaza mult dar nu pentru ca asa cere servicul ,ci pentru ca asa doreste el .Astept parerile voastre .Imi place stabilitatea dar uneori ma gandesc ca poate imi e mai bine singura (fara sot),poate unii -unele dintre voi ati trecut prin ce trec eu ,poate ma ajutati sa gandesc mai limpede .
Adina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Buna Adina, imi inchipui ca nu e usor sa povestesti sentimente atat de intime pe acest site, in special ca probabil vei fi judecata pentru ce faci tu.

Eu una nu te voi judeca deloc ci din contra, iti dau dreptate pt ce faci. Daca tu in inima ta esti absolut convinsa ca ai incercat sa faci absolut tot pentru a-ti salva casnicia si nu ai primit nimic inapoi de la sot, atunci nu ar fi sa iti distrugi viata alergand dupa fantome. Avem o singura viata si trebuie traita asa cum ne dorim noi.

Eu iti doresc multa fericire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Adina,

Singurul sfat pe care mi se pare just sa ti-l dau este sa nu te grabesti in nici o directie. Nu te forta sa iei decizii sau sa faci schimbari majore. Esti foarte vulnerabila...

Cred ca ar trebui sa incerci o discutie la rece cu sotul tau, cat mai sincera si deschisa (sigur, fara a-i spune despre cealalta persoana) si sa incerci sa afli ce isi doreste el de la relatia voastra. Banuiesc ca nici el nu este multumit din moment ce petrece cat mai mult timp la job. Insa asta trebuie sa faci doar daca mai vrei sa salvezi ceva din casnicia cu el. Daca nu... poate ar trebui sa te gandesti la o separare (nu divort), timp in care sa iti limpezesti gandurile si sentimentele fata de el.

Un lucru nu am inteles: spui ca celalalt se poarta cu copilul tau ca si cum ar fi al lui. Sa inteleg ca petreceti timp impreuna, tu, el si copilul?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

In cazul tau, scuza-mi simplicitatea cu care tratez problema dar asa mi se pare, e foarte simplu, treburile sunt cat se poate de clare:rupe pisica-n doua si ...fiecare cu viata lui.
Ce descrii tu, nu e in nici-un caz viata de familie -30 minute/zi, iar sentimentele intre voi ca soti, par ca au disparut cu desavarsire!
Si alunga sentimentele de gelozie caci sotzul tau a fost cel care te-a impins in bratele altui barbat.



Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by giulia71
Si alunga sentimentele de gelozie caci sotzul tau a fost cel care te-a impins in bratele altui barbat.



Nu-i asa ca statea cu pistolul la timpla ei si a fortat-o?

Back on topic:

Fa ce vrei. Oricum ai facut exact ce ai vrut. Cum spunea cineva (Elise cred), toate relatiile de infidelitate sint bazate pe egoism (si Narcisism as putea spune). Se ia in consideratie ce e bun pentru MINE. EU contez. Cum spun englezii: Me, Myself and I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Da, sigur ca da, Vandal. Odata ce am semnat suntem condamnati sa traim pentru cel de langa noi, EXCLUSIV si indiferent de felul in care se comporta cu noi. Asta este ideea sau nu am inteles eu bine?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by alina023

Da, sigur ca da, Vandal. Odata ce am semnat suntem condamnati sa traim pentru cel de langa noi, EXCLUSIV si indiferent de felul in care se comporta cu noi. Asta este ideea sau nu am inteles eu bine?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)






Nu cocos...dar daca nu iti mai place atunci divortezi / te separi / etc si apoi poti sa iti cauti Fat-Frumosul (sau Zina Zinelor)....nu cu dosul in doua luntri si scuze cit China ca din cauza lui (obosit, nu ma pupa, etc) sau din cauza ei (s-a ingrasat, ma cicaleste) si atunci ma duc sa caut in alta ograda sau sa consolez un suflet nefericit (sotie rece, sot abuziv, etc).

Clara ideea sau fac si un desen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamy_taty spune:

Draga Adina Staicu,am citit...te admir pentru faptul ca ai avut curajul de "a-ti pune sufletu pe tava",povestind din viata ta intima,aici.Sa te judece cineva??Cu ce drept?Nu cred ca stie nimeni mai bine decat tine ce se intampla defapt in viata,inima si sufletul tau..Am inteles totusi ca..CAUTI FERICIRA..fericire care nu o poti avea langa sotul tau,din pacate..Nu cred ca sunt in masura de a-ti da un sfat..principiile ma impiedica..dar parerea mea este:ca viata e atat de scurta,incat avem toti dreptul sa fim FERICITI,sa profitam de fiecare clipa,zi,sa traim din plin Bucuria vietii si Nu Tristetea,asa ca iti doresc ca,hotararea ce o vei lua sa iti aduca Darul bucuriei de a te simti cu adevarat o mama si mai ales o sotie IUBITA,APRECIATA,RESPECTATA...Te pup dulce..

mamy_taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by vandal

quote:
Originally posted by alina023

Da, sigur ca da, Vandal. Odata ce am semnat suntem condamnati sa traim pentru cel de langa noi, EXCLUSIV si indiferent de felul in care se comporta cu noi. Asta este ideea sau nu am inteles eu bine?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)






Nu cocos...dar daca nu iti mai place atunci divortezi / te separi / etc si apoi poti sa iti cauti Fat-Frumosul (sau Zina Zinelor)....nu cu dosul in doua luntri si scuze cit China ca din cauza lui (obosit, nu ma pupa, etc) sau din cauza ei (s-a ingrasat, ma cicaleste) si atunci ma duc sa caut in alta ograda sau sa consolez un suflet nefericit (sotie rece, sot abuziv, etc).

Clara ideea sau fac si un desen?



Ar fi interesant un desen pe tema asta...chiar sunt curioasa cum ar arata in viziunea ta

In alta ordine de idei cred ca esti de acord cu mine ca nu este atat de simplu. Nu ne mai intelegem, nu mai comunicam, nu mai vibram pe aceiasi lungime de unda....divortam. Mai ales daca sunt si copii in ecuatie. Nu sunt de principiul ca trebuie sa stai langa sot/sotie pentru copii dar se ia mult mai greu decizia de divort in acest caz. Nu mai decizi doar pentru tine, decizi si pentru alt/alte suflete care nu au nici o vina ca tu nu te mai intelegi cu sotul/sotia. Ar fi excelent sa fie atat de usor...numai ca din pacate nu este asa...

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

PT alina

Deci e greu sa divortezi dar e mai usor sa inseli..ce daca idiotul (idioata) care nu te mai intelege sau tu nu il/o mai intelegi va suferi cind va afla? Nu conteaza. Conteaza ca iti e tie bine.

Asta e bottom line? Sau nu...fa-mi un desen sa inteleg....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Offf...unde am spus ca este mai usor sau preferabil sa inseli?
Am spus doar ca este simplu sa spui "esti un/o egoist/a daca inseli si nu alegi varianta divortului". Cred ca este doar o solutie temporara de compromis si in nici un caz nu aduce nimic bun. DAR poate fi o solutie pentru cel care nu are INCA puterea de a pune punct.

Nu este admirabil, nu este condamnabil, este doar o alegere pe care unii o fac si sunt sigura ca pana nu traiesti asta nu poti intelege.

PS. Ce te face sa crezi ca sotul ei nu sufera chiar si acum, fara sa stie de existenta celuilalt? Poate la fel de bine sa sufere din aceleasi motive ca si ea doar ca el isi gaseste altfel de "alinari". Poate ca ar trebui sa se consoleze si ea cu 3-4 beri pe seara in fata TV-ului si in felul acesta ar fi chit si totul in regula, nu?

PPS. Cum ramane cu desenul?


Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput