Ce credeti??

Ce credeti?? | Autor: mamy_taty

Link direct la acest mesaj

Poate rezista o relatie dincolo de iubire?Daca iubirea nu exista sau s-a stins,intr-o relatie de casatorie sau prietenie,credeti ca aceasta relatie,trebuie sa mai continue?Daca ,DA,din care alte motive?A-ti accepta o astfel de relatie?Ar fii un compromis sau un scop precis faptul ca acceptati sa continuati?

mamy_taty

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sigur ca da atita timp cit exista respect reciproc orice relatie functioneaza. Cel putin eu una asta as face. Daca nu percep acea relatie ca o piedica si daca ma simt mai bine cu cineva in preajma decit singura nu vad nici un motiv de despartire.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dialex spune:

Ma tem ca nu am înteles prea bine întrebarea? Ce înseamna "relatie" în acceptiunea ta? Convietuire, împartirea cheltuielilor, sex?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

si eu cred ca DA!!! daca stai bine si te gandesti, dupa 25-30 de ani de casnicie nu cred ca mai exista chiar atata iubire, dragoste, ci mai mult respect, intelegere, afectiune!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Iubirea cred ca trebuie intretinuta si ingrijita mai ceva decat o floare. Cred ca se poate, mai ales dupa 30 de ani sa mai existe iubire daca e pretuita cum trebuie. Eu prin iubire inteleg si respect si afectiune si fluturasi si senzatia de sufocare in lipsa celuilalt. Fara ele eu nu as putea avea o relatie.
"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu zic ca iubvirea aia de la inceput cu fluturi, bondari prin stomac se transforma in altceva mult mai puternic, ceva de genu respectiv, afectivitate, etc asta in conditiile in care mere totul bine.
In caz contrar, atunci totul e numa compromis!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu cred ca voi confundati pasiunea cu iubirea. Pasiunea se stinge uneori mai repede alteori mai incet, dar se stinge. De aceea spunem m-am indragostit, si ne lucesc ochii si plutim. Dupa o perioada de n ani indragosteala (pasiunea) dispare insa iubirea e acolo tot timpul. Nu te mai uiti la el/ea ca la Dumnezeu insa iti pasa de tot ce i se intampla, daca il/o doare ceva sau ceva ii afecteaza viata te simti si tu afectat, etc.

Cred ca momentul in care uitam sa iubim e periculos iar asta se face cu ajutorul partenerului.

Normal ca exista situatii in care partenerul iti face rau peste limita suportabilitatii (care este diferita de la om la om) si atunci se duce si iubirea. Insa in conditii normale cred ca iubim toata viata.



www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Initial creeata de mamy_taty

Poate rezista o relatie dincolo de iubire?Daca iubirea nu exista sau s-a stins,intr-o relatie de casatorie sau prietenie,credeti ca aceasta relatie,trebuie sa mai continue?Daca ,DA,din care alte motive?A-ti accepta o astfel de relatie?Ar fii un compromis sau un scop precis faptul ca acceptati sa continuati?

mamy_taty



Cum era cantecul ala? "Dar daca dragoste nu e, nimic nu e..."
ok?

Iar aia, ce spui tu acolo, nu mai e casnicie, e compromis. Si exista motive suficiente ca sa continui o convietuire de dragul unui compromis.. Si cati nu o fac.

Daca as accepta? Ptr copilul meu, aproape sigur ca da. Cu conditia sa ramanem "oameni".


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da, cred ca poate exista - ca si compromis.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Daca tii la sanatatea ta mitala si fizica (ca sa nu mai vorbim de fericire) nu poate. Insa de obicei ajungi sa nu mai tii. Si atunci poate... pana crapa ceva. Totul este sa reusesti sa iti omori sufletul, dupa aia e usor, astepti sa treaca zilele si viata si faci pe robotelul care functioneaza doar din datorie.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Elise

da, cred ca poate exista - ca si compromis.

Elise



Prin definitie compromisul este atunci cand unul vrea ceva, celalalt altceva si lasa fiecare cate o parte astfel incat niciunul nu obtine optimul, dar fiecare obtine suficient pentru a fi multumit si se ajunge la o intelegere acceptata de ambii. In situatia asta de multe ori nu e nici un compromis. Este renuntare la absolut tot dintr-un motiv extern. Daca triabul A si tribul B negociaza granita dintre ele ar putea ajunge la un compromis. Cand intervine imperiul X si le face pe amandoua colonii nu se poate vorbi de un compromis, este totul pierdut pentru ambele triburi. Iar imperiul X poate avea multe fetze.

My life stinks

Mergi la inceput