SOMAJ DUPA CIC

SOMAJ DUPA CIC | Autor: nad

Link direct la acest mesaj

BUNA!SUNT SI EU NOUA PE AICI...SI MA INTERESEAZA CUM SE POATE LUA SOMAJ DUPA CRESTERE COPIL.BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DAR IN IAN PE 11 ESTE ULTIMA ZI, SI FIRMA LA CARE AM LUCRAT SI-A INCETAT ACTIVITATEA, DAR A RAMAS IN LOCUL EI O ALTA FIRMA-PRACTIC NU S-A SCHIMBAT DECAT PATRONUL...DACA MA PUTETI AJUTA SA-MI SPUNETI CUM TRB INCHEIATA CARTEA DE MUNCA...PT. A PUTEA BENEFICIA DE SOMAJ.VA MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

In 30 de zile de la incetarea contractului de munca iti depui dosarul la somaj cu o adeverinta de la firma si cu o adeverinta de la casa de pensii pentru perioada de cic, plus restul actelor. Trebuie sa-ti dea un preaviz inainte de concediere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nad spune:

Referitor la ce-am scris mai sus revin acum si spun ca mi s-a incheiat C.M.cu art.55(b).Este corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluimatei spune:

Art.55 lit b inseamna incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor. Din pacate aceasta forma te impiedica sa primesti somaj sau cel putin asa era pana acum.
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa fie : restructurare post, restrangere activitate firma ceva de genul acesta pentru cazul tau!Poti insa sa te interesezi la Fortele de munca ca sa afli mai exact cum si ce . Poate exista chitibuseli procedurale care sa te ajute sa beneficiezi de somas totusi.
Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Contractul de munca inceteaza cf Art 55 lit (b)/codul muncii NUMAI daca ai solicitat acest lucru printro cerere.
Daca nu ai facut cerere, este abuz din partea angajatorului.
Cu acest ART, nu poti beneficia de somaj!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mondor spune:

Si eu ma confrunt cu acelasi gen de problema. A dat falimet firma la care am lucrat, dar pana acum nu am semnat nimic..nici eu nu stiu ce e mai bine sa fac....nu m-am gandit la varianta cu somajul,dar decat deloc e bine si atat. Cam cat ajunge somajul acum? cred ca sunt prea putini bani sa te descurci cu un copil mic.
Te rog tinema la curent cu ce ai mai facut sa stiu si eu ce ma asteapta.

mondor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marideea spune:

Si eu sunt in situatia asta.Exact peste o luna trebuie sa ma prezint la servici.Dar cum postul meu a fost desfiintat,o sa trec la somaj.
Uite ce am gasit despre calculul somajului,incepand cu ian.2006:

"incepand cu data de 1 ianuarie 2006, ea va fi reprezentata de o suma neimpozabila lunara cu o valoare ce se va ridica la 75% din salariul minim de baza. Pentru persoanele cu o vechime mai mare de 3 ani se va adauga o suma calculata prin aplicarea asupra salariului lunar brut pe ultimele 12 luni, a unei cote procentuale diferentiate in functie de suma cotizata la bugetul asigurarilor. Cotele procentuale variaza de la 3 la 10 procente in functie de vechimea in munca. Ajutorul de somaj va fi acordat pe o perioada de la 6 luni la un an. "
acum am inteles ca salariul minim este de 390 RON. Pentru noi,cele care am fost in CIC ,cele 12 luni sunt cele anterioare CIC,pre si post -natal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Art 55(b) - este acordul partilor, mai precis cererea ta fata de firma.Te impiedica sa primesti somaj.
Liana si Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

salariul minim este incepand cu 20 ianuarie 440 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marideea spune:

anic79-din ce am inteles eu(chiar aseara a fost ceva la TV) pt. bugetari este 390 Ron, pentru privatizati -440Ron,iar pt.cei cu studii superioare 880 Ron.Gresesc?

Mergi la inceput