LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (102)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

pischi-offfff doamne prin ce a-ti trecut
imi permit sa-ti spun cateva cuvinte despre infectia urinara,ele sunt de fapt sfatul dr jianu care a fost invitata acum 2 sapt la b1 tv si mi-a placut tare mult de ea redau ce spunea ea

-in caz de infectie urinara OBLIGATORIU la 48 de ore de la inceperea tratamentului se face din nou analiza urinei pt a vedea daca antibioticul incepe sa si faca efectul,apoi dupa ce se termina tratamentul si trece infectia OBLIGATORIU in primele 2 luni se afce analiza urinei din 2 in 2 sapt iar urmatoarele 4 luni din luna in luna
,pt ca in 6 luni de la o infectie urinara ea poate reaparea si poate fi mai grava
acum din proporie experienta,iti spun ca tipa avea dreptate,eu m-am operat de calculi renali acum 4 ani,si dupa operatie exact asa mi-a recomandat medicul sa fac,si a avut dreptate pt ca la 3 luni daca nu faceam analiza urinei o incurcam ca era infectia din nou la debut

acum cu antibioticul la infectie urinara dat fara antibiograma eu
sunt impotriva

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

Of PISCHI!!Doamne ce necaz!
Nici nu vreau sa-mi inchipui ce e in sufletul tau!
Ma gindesc:nu o avea alergie la antibioticul ala?-sotul meu are la biseptol si nu are voie sa ia.
Sa-ti dea Dumnezeu putere!Bine ai fdaut ca n-ai ramas la spital(zic si eu!)SANATATE!

PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Cami, nu ai mai postat odata mesajul? Sau m-am ramolit eu? Eu am mai vazut pozele acum vreo 2 zile si nu mi s-a parut nimic in neregula cu Dariuca. Seamana cu un copil care sta pe ganduri.

Despre lapte: eu i-am dat de vreo 2 ori lapte de vaca din asta de care bem noi (suntem abonati la o tanti) si nu a patit nimic. Dar i-am dat ca si completare, nu ca masa separata. Eu intentionez dimineata sa-i dau lapte de vaca, iar seara lapte praf. Dar sa intreb pediatrul intai.

Oare Addya de ce nu mai intra? Si ilenutza...

Editez:
Ela, super ideea ta cu tortul in forma de 1. Deja am facut comanda.
Pischi, vorba ta, brrr.

Cristina Negara cu
Elise-Stefania
, 3 Decembrie 2005
Filmulete Elise
Poze 10-11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Ela, f. mare dreptate ai, dar ne-a zis de augmentin pt. ca am impusca doi iepiri daca il luam iar doct. ne-a zis ca indiferent de ce microb ii gaseste la urocultura acesta va fi sensibil la augmentin. Cand avem rezultatul o sunam oricum, dar cum s-o mai las o zi sa se perpeleasca cu asa o febra. E clar ca trebuie antibiotic, dar de care? Maine avem raspunsul si vedem de ramane augm., il inlocuim... E clar cu nu rezolvam nimic cu Biseptolul, e mult prea slab.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)
www.dropshots.com/new.php?userid=109466&cdate=20061112&cimg=0" target="_blank">filmuletze Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

CRISTINA NEGARAAuzi, tu nu mai vrei un bb?e prea dulcica Elise ca s-o lasi singurica!!
play-g..-ul ala de care zicea NOKI de unde il luati, sau de unde luati voi jucarii pt bb(in afara de hiper, super-marketuri...habar n-am).De pe internet a-ti comandat vreodata?


PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

sara buna la voi

Am revenit pe baricade, acasa , plina de energie de data asta, pregatita sa infrunt cu stoicism kilometrii care tr parcursi zilnic.

Sper sa fiti bine cu totii, ca de citit n=am citit.
Iulia e bine, a fost f cuminte la petrecere in ciuda febrei 39 avuta cu o zi in urma, foarte incantata de tortuletul ei nu\si mai lua ochii de la el.
am pus cateva poze de la petrecere enjoy
.........ooooooo s\a trezit bubu........,mai povestim

MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

PISCHI-intradevar augm.are actiune pe un spectru larg de microorg,biseptol-exclus,acum e posibil sa mearga augm.,ramane de vazut dupa antibiograma,cred ca ai citit ce a zis dr.eu in locul tau as face ca ea,pt ca sunt tare pacatoase infec astea urinaree la copii

sanatate si sa ne tii la curent

BULUCI-eu nu stiam ca a avut simon o asa circulara,dar sigur faptul ca doarme ata nu este o consecinta a circularei,e vb de bioritmul fiecaruia,iar simon nu e un copil apatic,plus ca insuficienta oxigenare a creierului,are efecte care se observa,nu e aczul piticului,ca sa stai linistita si uka a avut dubla circulara si pana nu a tatiat-o nu a tipat

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ela exact acelasi lucru mi s-a spus si mie, ca dupa ce e tratata infectia, trebuie testata urina de 3 ori, ca sa spui ca a trecut definitiv.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello again

Acum am aterizat..a fost o nebunie totala la doctor, trebuia sa intram la 1 si am intrat abia la 4.30 ...am ajuns, i-am dat papa Mirunei si iacata-ma-s, repejor oricum ca tocmai m-a sunat marius ca vine cu niste prieteni

Vaccinul noi vom face Trimovax, ptr ca asta se face in campania de la stat. Nu va pot ajuta deci nici la preturi, nici la nimic. Sorry

Cami mie nu mi se pare nimic ciudat la Dariuca. Serios. Pare ca se holbeaza la ceva, evolueaza mai rau treaba aia???
Despre alegerea intre play gym si mergaretz, io zic sa alegi MERGARETZUL. Iti spun si de ce. Play gym-ul era ceva daca il luai de cand era mica, acum deja e pacat sa-l iei ca in afara de a sta la el si de a butona, nu-i foloseste la nimic. Mergaretzul are mai multe optiuni potrivite ptr varsta lor de acum, melodii mult mai multe, ii invata alfabetul, sa numere, culori si forme geometrice. Are si telefon..s-o vezi pe Miruna ce-l pune la ureche si zice "alo".

Pischi of, nasol..sanatate multa va doresc!

Anda maine ma duc la Posta..sa va uitati la stirile de la ora 5, poate ma vedeti

Buluci nu cred ca are vreo legatura circulara de cordon, cu faptul ca e doarme copilul mai mult. Io zic sa stai linistita.

Vroiam sa mai zic ceva..insa nu mai am timp..ma duc sa zic LMA Mariutei lui Ioana77 si fuuuuggggg

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:


Mult ati mai scris in ultimele 3 zile, dar pana la urma tot am reusit sa citesc .

- Cu mofturile la mancare, bravo Noki pentru atitudine si reusita! S-o tineti tot asa!
- Sa va spun epilogul povestii cu biberoanele pentru care va ceream sfatul: pana la urma am cumparat tetine Chicco inguste care - minune mare! - se potrivesc la biberoanele Nuk inguste, dar au 3 gauri si curg mult mai repede. Cristi le-a acceptat fara probleme, chiar bucuros. Doar ca are momente cand are chef de molfait tetina mai degraba decat de supt puternic, caz in care trebuie sa i le schimb la loc cu Nuk . Deh, mofturi dintr-astea.

- Cu jucariile, si eu le aleg pe acelasi principiu: nu dupa "ce face jucaria" ci "ce poate face copilul cu ea". Oricum, in topul absolut la noi sunt pixuri, bete, chestii dintr-astea, care vin insurubate in orice gaura (locurile unde sunt suruburile la mobila, de ex)... Deja a capatat dexteritate la chestia asta. Se antreneaza de zor si bagand cheia (normala, nu yala) in usa...
In general ii place sa vada cum functioneaza lucrurile, e tare atent la asta. Scoate caseta din video si o baga la loc, butoneaza casetofonul (unul vechi, instalat in locul combinei), a descoperit rotita de scrol de la mouse ...
Altfel, ne-a apucat si pe noi febra cumparatului de cadouri de mosi + ziua lui, la noi vin cam ingramadite evenimentele, o sa incerc sa avem cate ceva special cu fiecare din ocazii.

si asa mi-as dori sa pot tine pasul cu voi in discutii, nu numai sa intru maxim o data pe zi...


Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput