Vise premonitorii??!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by adi_dalma

Iar fratiorului tau da i un bobarnac din partea mea

ag




Nu i/am povestit nimic inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaelena spune:

Buna Floriutza,
Am trecut si eu prin ceea ce treci tu cu multi ani in urma (poate 6-7), ajunsesem din cauza viselor sa fiu paranoica, sa ma tem de orice.
Visele erau groaznice tot legate de moarte, cimitire, lumanari, spatii inchise,chiar simteam uneori prezenta celui rau(in vis ), preoti, biserici, persoane moarte care ma chemau la ele...
Nu mi-a trecut prim mersul la medic,iar cei din jur inclusiv sotul nu ma intelegeau, nu ca nu m-ar fi ascultat dar nu stiau nici ei ce sfat sa imi dea.
Asa ca am alergat la preot. M-am marturisit si am inceput sa platesc Sf. Maslu timp de jumatate de an, liturghii asa cum m-a sfatuit preotul.Incet incet visele mi-au trecut, la fel si starile depresive.
Daca simti nevoia sa ma intrebi mai multe...imi poti trimite mesaje la dbunghiuz@yahoo.com
Multa sanatate si ..incearca sa gandesti doar pozitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Azi noapte iar am visat cimitir .Era ziua,soare,iar eu il priveam de la intrare....Sper din tot sufletul sa aiba alta semnificatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meletina spune:

florinuta, visul tau reflecta o stare conflictuala

1 omului cu care te-ai maritat din dragoste nu-i spui ca vrei sa mori ( asta subconstientul stie ca tu il iubesti si ia drept atac aceasta afirmatie)
2 practic tu nu vrei sa mori... doar sa te odihnesti, sa te distrezi :)


Este deci o stare conflictuala la nivel subconstient pe care, prin vis incerci sa o uiti - cam asta e mecanismul din timpul somnului ( visezisi tot ceea ce ai acumulat in subconstient se transfera in inconstient) Numai ca la tine, visele in loc sa le uiti tu le pastrezi in constient , apare frica, la randul ei asta iar se transfera in subconstient si iar visezi ca sa treaca informatia in inconstient si asa mai departe - este un cerc vicios cu care se straduiesc toti psihanalistii sa le rezolve. Numai tu poti sa iesi din cercul asta vicios prin rezolvarea starii conflictuale initiale

1. recunoaste ca il iubesti pe sotul tau, spune-i asta
2. recunoaste-ti tie insati ca de fapt nu vrei sa mori ci doar sa te relaxezi putin

Mai exista posibilitatea sa citesti tot ce-ti pica in mana despre moarte ca sa nu iti mai fie asa frica de ea :(

Ca vis premonitoriu, visul tau ar putea sa insemne moartea spirituala - cam atunci cand in suflet nu iti mai infloreste iubirea pentru nimeni , mai ales pentru Dumnezeu. Adesea, cand iubim prea tare o persoana , atat de tare incat uitam de Dumnezeu, facem o mare greseala , Sf Duh pe care l-ai primit prin Sf botez, iti da semnale cand nu esti pe drumul bun - asa ca tine cont, si iubeste-l pe Dumnezeu mai mult decat orice pe lumea asta . Totul e trecator atasamentul fata de sotul tau nu e nici intelept, nici spiritual. Atasamentul de o persoana inseamna moartea ta ca persoana. iubirea e cu totul altceva. Cand iubesti te simti liber, dispare frica .

Iti doresc sa iti lumineze acest Craciun sufletul si mintea pentru a-l putea cuprinde pe Dumnezeu in ele , astfel incat sa vezi trecerea prin moarte ca pe o intoarcere la sursa divina din care tu insati ai fost creata, prin dragostea parintilor tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

M-am gandit sa scriu si eu aici, pentru ca am trecut si eu la un moment dat prin spaima viselor. Deci eu m-am visat in toate posturile posibile si imposibile care zic, ca daca le visezi mori si nu am murit
M-am visat si mireasa cu voal pe fata, am visat si ca mi-au cazut dinti, m-am visat si dand nas in nas cu moartea care era un centaur, si morti si draci si tot ce vreti si le-am visat mai demult.Dupa ce m-am visat mireasa m-am speriat cel mai tare dar timpul a trecut si m-am linistit. Nici din familie nu a murit nimeni. Trebuie sa depasesti starea ca nu are rost. Nu are legatura.Mai recunosc ca am avut o singura data un vis premonitoriu ( daca nu a fost doar o coincidenta) am visat ca prietenul meu de-atunci tocmai isi gasise pe altcineva din liceul lui. Mentionez ca totul parea perfect in relatia noastra. Si chiar in ziua de dupa vis s-a intamplat nenorocirea A fost o uluire si pentru mine va dati seama. Deci cu adevarat, a doua zi m-am despartit de el pe motiv ca se "cuplase" cu o alta fata din liceul lui. Dar cam atat. Nu te mai consuma aiurea. Subconstientul ne joaca feste cand dormim.
Ai sa vezi ca nu se intampla nimic."Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

legat de vise.. am avut unul ff ciudat...

eram cu una din prietenele mele din copilarie pe o strada care cred ca o stiu (da oricate eforturi fac nu reusesc sa imi dau seama de unde o stiu ); deci eram pe strada asta si mergeam de-a lungul unui sir de case; in spatele sirului astuia mai era un sir de case (case al caror spate dadea intr-o strada); stiu ca in vis ma intrebam oare cum intra in case cei care locuiesc pe sirul doi... si tot mergand am vazut un spatiu demolat complet intre doua case... si in vis am exclamat uite.. acum putem intra in biserica.. era o biserica pe sirul doi, indreptul spatiului demolat... arata ca dupa razoi, da statea in picioare... am intrat inauntru si era ff intuneric, spatiul parea asa ff neprimitor...

in spatele noastru usa dadea sa se inchida si in vis resimteam o teama puternica... si atunci am vazut o cripta mare si i-am aratat-o prietenei mele spunandu-i ca acolo e ingropata moartea... si am rupt-o la fuga pt ca amandoua am avut senzatia ca usa se va inchide complet si ramanem captive inauntru...

m-am trezit ff aiurea si am tot gandesc la vis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Ieri noapte{sambata spre duminica} cred ca am avut cel mai groaznic vis dintre toate cele pe care vi le/am povestit pana acum,insa cred ca am inteles si sensul lor.Adica,eu sunt o persoana credincioasa,inainte sa ma casatoresc mergeam in fiecare duminica la biserica,asistam la toata slujba cu tot sufletul si niciodata nu am avut asfel de cosmare,dimpotriva visam sfinti si pe Domnul nostru Isus Cristos si pe Sfanta Fecioara,nu foarte des,dar erau vise placute.Imi placea foarte mult pentru ca ma simteam tare bine cand ieseam din biserica,plina de putere si cu sufletul usor si senin.De cand m/am casatorit insa,am rarit foarte mult aceasta practica din cauza copiilor, dar cu ocazia acestui vis am hotarat impreuna cu sotul meu ca trebuie sa las orice altceva deoparte duminica sau pe mai tarziu si sa nu mai neglijez latura spirituala.
Si vreau sa va spun ca fiind duminica m/am si dus la biserica si azi noapte deja nu am mai visat nimic si simt si multa liniste in suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Deci:se facea ca eram in oras{eu locuiesc in Alba Iulia}pe dealul Cetatii{asa se cheama dealul care uneste orasul vechi,de jos cu orasul nou,catierul Cetate,care este situat mai sus decat cel vechi} era seara ,noapte, nu stiu,dar era intuneric.Eu asteptam sa ma intalnesc cu o fosta colega de facultate,care venea in orasul meu cu sotul ei,un japonez,iar eu faceam pe ghidul si le explicam orasul.Asadar coboram pe deal in jos,spre orasul vechi si mergeam tot inainte ,dar nu aveam un scop anume,nu stiu incotro mergeam.La un moment dat,colega mea zice:dar eu vreau sa merg la catrdrala aceea frumoasa care se vede la televizor de 1 Decembrie.Atunci ne/am intors din drum si am luat/o din nou spre dealul acela{caci pe acolo se ajunge la catedrala},dar,inainte sa urcam,eu i/am lasat pe ei sa se duca iar eu am luat/o undeva in stanga,la un restaurant,cica,din afara asta parea.Si cand am intrat acolo,stiti ce era?IADUL.Semana cu o pivnita cu multe intrari cu bolta ,ca un labirint,era slab iluminat{imi tremura mainile doar cand povestesc},din tavan atarna un cadavru agatat cu un carlig pe care il macelarea un diavol cu un cutit.Era inspaimantator acel diavol.Semana cu un barbat mic de statura,gol,paros,mergea cracanat,avea coada,coarne si nasul carn.In timp ce macelarea cadavrul acela,langa el era un barbat,imbracat cu un fas gri,car il intreba de ce nu se atinge de mine,pentru ca trecea pe langa mine,inainte si inapoi dar ca si cum nu ma vedea,el isi facea treaba lui.Deci barbatul acela il intreba de ce nu se atinge de mine,la care diavolul i/a raspuns ca eu sunt carne de sus.Acelasi barbat l/a intrebat apoi de ce macelareste acel cadavru,iar el a raspuns ca acele cadavre sunt copii ai caror parinti i/au promis carne de oaie si nu i/au dat/o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by florinutza26

Deci:se facea ca eram in oras{eu locuiesc in Alba Iulia}pe dealul Cetatii{asa se cheama dealul care uneste orasul vechi,de jos cu orasul nou,catierul Cetate,care este situat mai sus decat cel vechi} era seara ,noapte, nu stiu,dar era intuneric.Eu asteptam sa ma intalnesc cu o fosta colega de facultate,care venea in orasul meu cu sotul ei,un japonez,iar eu faceam pe ghidul si le explicam orasul.Asadar coboram pe deal in jos,spre orasul vechi si mergeam tot inainte ,dar nu aveam un scop anume,nu stiu incotro mergeam.La un moment dat,colega mea zice:dar eu vreau sa merg la catrdrala aceea frumoasa care se vede la televizor de 1 Decembrie.Atunci ne/am intors din drum si am luat/o din nou spre dealul acela{caci pe acolo se ajunge la catedrala},dar,inainte sa urcam,eu i/am lasat pe ei sa se duca iar eu am luat/o undeva in stanga,la un restaurant,cica,din afara asta parea.Si cand am intrat acolo,stiti ce era?IADUL.Semana cu o pivnita cu multe intrari cu bolta ,ca un labirint,era slab iluminat{imi tremura mainile doar cand povestesc},din tavan atarna un cadavru agatat cu un carlig pe care il macelarea un diavol cu un cutit.Era inspaimantator acel diavol.Semana cu un barbat mic de statura,gol,paros,mergea cracanat,avea coada,coarne si nasul carn.In timp ce macelarea cadavrul acela,langa el era un barbat,imbracat cu un fas gri,car il intreba de ce nu se atinge de mine,pentru ca trecea pe langa mine,inainte si inapoi dar ca si cum nu ma vedea,el isi facea treaba lui.Deci barbatul acela il intreba de ce nu se atinge de mine,la care diavolul i/a raspuns ca eu sunt carne de sus.Acelasi barbat l/a intrebat apoi de ce macelareste acele cadavre,iar el a raspuns ca acele cadavre sunt copii ai caror parinti i/au promis carne de oaie si nu i/au dat/o.


Stati ca nu am terminat,am intrerupt pt ca juniorul nu ma lasat sa scriu.
Deci,dupa aceea vazand locul acela eu mi/am zis in sinea mea:"dar eu nu aici voiam sa ajung " si am iesit afara si am luat/o pe drumul care ducea la catedrala,urcand dealul cetatii.Cand am ajuns in varful dealului,din spate m/a ajuns un autobuz,pe care il conducea sotul meu si care mergea tot spre catedrala.S/a dat jos din el,era grabit, si mi/a zis pe un ton rastit:"Hai Florina,nu ma fa si pe mine sa ma intorc inapoi!"Si am mers impreuna spre biserica.Asa s/a terminat visul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Am fost foarte tulburata cand m/am trezit,dar si mai linistita pentru ca am inteles ce aveam de facut.
Pentru ca pana acum nici postul nu am reusit sa/l tin,de azi mi/am promis ca o sa incerc sa tin atatea zile cate voi putea dar va trebui sa fac un efort si sa postesc,sa ma rog si sa merg la biserica.
Si am fost la biserica si l/am rugat pe Dumnezeu sa/mi ierte pacatele,sa/mi iasa in intampinare si sa ma duca pe drumul cel bun,sa/mi dea sanatate sa pot avea grija de sotul si copilasii mei,sa/mi dea somn linistit si netulburat de nimic si viata lunga in care sa/i pot aduce Slava in fiecare zi a vietii mele.
Acum sunt linistita.

Mergi la inceput